Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Radio multi-banda cu Si4735


Mircea

Postări Recomandate

Acum 7 ore, Thunderer a spus:

Multumesc pentru sugestie.

 

Salut,

Sensibilitatea cipanului aluia e data in specuri drept 25uV EMF (typical) . EMF. Deci, nu e masurat in raport cu o sarcina cunoscuta , ptr ca cipanul are impedanta mare si atunci au fost nevoiti sa introduca o gaselnita in procesul de masurare. Tu ai postat nota de aplicatie prin care sunt explicate masuratorile :)

Parerea mea e ca iti faci de pe acum mult prea multe probleme. No offense!

IMHO, as monta cu grija cipanul ala pe un PCB decent si as acorda atentie modului in care sunt facute decuplarile in jurul lui, apoi i-as da bice sa vad ce face. Abia dupa aia mi-as bate capul cu ARF-uri si alte sofisticarii. Pana la urma, daca urnesti proiectul, vei avea o intrare de RF functionala, la care te poti ulterior conecta cu ce vrea imaginatia ta sa adauge. 

E prea devreme ca sa-ti bati capul de pe acum cu ce sa ai la intrare. Daca faci o socoteala, radioreceptoarele noastre cu care se putea asculta banda de US, aveau sensibilitate mai proasta.

Da-i carbuni sa vezi ca merge DSP-ul si ca scartaie ceva , dupa aia poti sa-i pui si motor ionic :)

 

Regards,

Cezar

 

Link spre comentariu

@yo9hrb, Silviu, am arhivat acel document pentru versiunea stationara. Am si varianta in romana din Montaje pentru radioamatori, primita pe mail de un alt ham de-al nostru.

 

@yo3fhm, Cezar, incerc sa incropesc un 4825 pentru weekend-ul urmator sau imediat dupa. E varianta mecanica si voi putea sa ma joc cum vreu cu el pana trec la 4735. Daca vin feritele de la Coilcraft, poate pun si de un ARF - asa ca studiu.

Link spre comentariu
Acum 13 ore, Thunderer a spus:

Am si varianta in romana din Montaje pentru radioamatori, primita pe mail de un alt ham de-al nostru.

 

"Montaje pentru radioamatori " - varianta rezumativa pusa chiar pe site-ul autorului :

https://www.qsl.net/va3iul/Book/Devices for Amateurs Radio.htm

 

"Montaje pentru radioamatori " - complet, pe ScribD :

https://www.scribd.com/document/59110916/Montaje-pentru-radioamatori

 

Si daca crezi ca vrei sa te distrezi, uite si "Montaje practice radio" de Ilie Mihaescu & George Pintilie .

In acelasi folder mai sunt si alte carti care ar putea fi utile...

https://ia800102.us.archive.org/34/items/CartiElectronica/Montaje practice radio.pdf

 

73 de Cezar

Link spre comentariu
Acum 6 ore, sesebe a spus:

Interesant doar ca in cartea din ultimul link, cel putin la sursele de alimentare, cam sint greseli, unele destul de grave.

 

Salut,

Pai am precizat clar: 

Acum 7 ore, yo3fhm a spus:

Si daca crezi ca vrei sa te distrezi, uite si "Montaje practice radio" de Ilie Mihaescu & George Pintilie .

:rade:

 

Mentionez ca nu vreau sa spun ca cei doi autori ar fi produs greseli. Pe dl. Mihaescu chiar il cunosc personal, de pe vremea cand eram plod. 

Nu am avut ocazia de a-l cunoaste pe dl. Pintilie, dar am cunoscut cativa radioamatori care i-au reprodus montajele si au fost multumiti. 

Ideea e ca in cartile de acest gen, se fac multe greseli in procesul de tehnoredactare si tiparire. 

Majoritatea celor care au consultat colectia revistei "Tehnium" stiu bine la ce fac referire ! 

 

Desigur, mai sunt si autorii care copiaza fara sa inteleaga. Asta e o situatie si mai grava, de asemenea intalnita. 
Dar nu e cazul celor doi de mai sus. 

 

73 de Cezar

Link spre comentariu

Schemele din publicaţiile tipărite erau (re)desenate chiar de autorii cărţilor, tipografia doar executa o litografie identică după schema dată.Deci nu prea avem cum să dăm vina pe tipografi pentru greşelile din scheme, poate doar pe culegătorii care transferau textul scris în litere de tipar şi se mai strecurau unele erori în texte.Eu cred că unele erori din scheme erau fie intenţionate, fie cauzate de o copiere grăbită sau neatentă..

Link spre comentariu
Acum 1 oră, sesebe a spus:

Nu am vrut sa fie un reproș ci doar am atras atenția celor ce vor sa realizeze scheme ca trebuie sa analizeze și sa înțeleagă schema ca să poată corecta eventualele erori. 

Salut ! He he, pai nici n-am luat-o ca repros :)

E corect ce zici , asa si trebuie.  Dar ca incepator, acum 30 ani, am avut multe dezamagiri :(

 

Acum 3 ore, validae a spus:

Schemele din publicaţiile tipărite erau (re)desenate chiar de autorii cărţilor, tipografia doar executa o litografie identică după schema dată.

Eu cred că unele erori din scheme erau fie intenţionate, fie cauzate de o copiere grăbită sau neatentă..

 

Seara buna, Validae! Legat de ultima propozitie, de acord. Si eu banuiesc la fel.

Legat de prima, nu am idee, ptr ca nu am studiat problema. Dar cartea la care am facut referire a fost publicata in 2000, cand exista tehnoredactare computerizata. 

Link spre comentariu

Asa cum am zis, 4825 avanseaza. Schema sin foaia de catalog. Insa constructia permite un ARF de 15x10mm mai tarziu.

 

Acord in dreapta sus (10 ture).

Antena in stanga sus (750mm).

Pinhead in centru - n-am un switch asa ca se va muta un jumper - comutare 3 sub-benzi de scurte + ultra scurte (4 benzi in total).

Dreapta jos AAF + iesire difuzor (tip laptop) + casti.

Centru jos - 2 push-uri pentru volum.

Stanga jos - alimentare baterii, LED martor, switch ON-OFF.

 

Spatele cablajului e, cu mici interferente, masa montajului.

 

kyKOGUz.jpg

 

Editat de Thunderer
Link spre comentariu

 Mi-am adus aminte ca m-am jucat si eu anul trecut cu asemenea integrate. Am mai gasit pe cel cu 4825, care vad ca functioneaza OK, asezonat cu un amplificator audio cu 2003! Am mai testat si un SI44448 cu arduino, afisaj de 5110 si tastatura, dar cred ca a ramas in alta parte, pun un link spre scema folosita daca e cineva interesat. In poza, receptorul cu 4825, unde am pus si cirnatul de rezistente pentru a putea selecta mai multe variante de subbenzi.

https://www.allaboutcircuits.com/projects/build-an-arduino-controlled-am-fm-sw-radio/

 

4825.jpg

Editat de Marele Savant
Link spre comentariu

L-am pus in functiune pe 4825, in cutie.

 

In UUS prinde totul din banda superioara, sub 90MHz nu e nimic disponibil.

 

In banda 18-28MHz receptioneaza si cateva posturi MA, de la 600 la 1800kHz :56. Se prind multe de prin sud, chiar si un post de la peste 8000km. Incerc sa inteleg cum, caci este un post UUS (in jur de 100MHz)...

 

O sa-l testez Luni la munca, ca sunt sus de tot si cu deschidere in cele 4 puncte cardinale. Dupa asta revenim la oile noastre, 4735.

 

Astea sunt benzile:

p7Igdlj.jpg

 

 

Asa arata.

68NEPhn.jpg

 

Editat de Thunderer
Link spre comentariu
La 06.01.2020 la 1:30, VAX a spus:

Tot amplificatoarele acordate sunt mai bune. Va este greu sa rotiti un buton ?

Rezon! Filtrele de banda favorizeaza o banda destul de larga, dar si toate zgomotele si semnalele puternice din aceasta banda. Butonul este usor de rotit, dar trebuie sa invarta un CV cu mai multe sectiuni. Nu este greu de realizat asa ceva. Eu am facut un CV de 4x330 pF din doua CV duble cuplate mecanic (cu axele in prelungire). Unul la osilator, celelalte trei la preamplificator. Banda de trecere a preamplificatorului este mult sub 1% din frecventa de acord. Daca-l gasesc ii fac o poza. 

Greu este de comutat bobinele la CV-uri. Nu merge cu diode de comutatie, trebuie contacte adevarate cu R = 0. Varianta cu rotactor (gen Selena) este gretoasa. Mai bine este cu relee.

Am avut noroc sa recuperez de pe o placa veche cu TTL-uri mai multe relee integrate. Intr-o capsula cu cotele unui integrat cu 14 pini, dar de doua ori mai groasa, sunt inglobate patru relee electromagnetice ND. Bobinele se alimentau la 5 V de la iesiri de TTL-uri. N-am mai vazut asemenea relee.

Link spre comentariu

Va rog discutati pe alt topic despre alte aparate.

 

Deocamdata am schimbat conceptul. Radio stationar alimentat la 12V, devine mobil alimentat la baterie.

Am ales o cutie, un LCD pe 4 randuri, decis ce backplane folosesc in cutie. Urmeaza placuta cu DSP-ul (radio), placuta de control si apoi trecem la detalii radio. Filtrele de banda urmeaza la rand aici, mana in mana cu ARF-ul. Bobinutele de la Coilcraft sunt in posesia mea, ramane sa-mi fac timp (si curaj - la cat de mici sunt...) sa le rebobinez.

 

Timp sa fie.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări