Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

CONCURS radio FM


Postări Recomandate

Acum 10 ore, mila a spus:

videoclipul promis...dupa 5 ani de functionare se comperta onorabil,

 

Super fain ! Felicitari, m-ai facut chiar curios !

Spune-mi te rog, cum e calitatea semnalului demodulat ? AM sau mai buna ?

Te intreb, pentru ca din clipul tau, pare ca se aude la calitate AM , dar nu sunt sigur ca asa a fost si in realitate (depinde de lantul AF al radioului si de calitatea microfonului din telefon).

Merci  si bravos ! :aplauze

 

Acum 44 minute, Degetica a spus:

Unde ati mai gasit ?

Ca, as incerca un receptor mic, numa' bun de pus pe birou, langa monitor.

Ma intereseaza si pe mine 1-2 bucati. Daca nu gasiti, o sa caut la chinezi si poate cumpar eu.

 

Link spre comentariu

Nu merita sa construiesti ceva ce exista in comert si se vinde mai ieftin decat componentele necesare. Munca multa cu proiectarea si realizarea cablajului si mai ales cu partile mecanice. 

Consider ca trebuie concentrat efortul spre ce nu se gaseste la vanzare, circuite speciale sau din cele care se fabrica in serie mica si au pretul prea mare (ex. sonde active pentru osciloscop, amplificatoare RF pentru seceptie, etc).

 

Ati luat-o si dumneavoastra cu mistourile pe tema circuitelor cu reactie pozitiva ? Macar ati inteles despre ce povesteam eu ? Mai fabricati in serie galene ?

Link spre comentariu

Eu lustruiesc suruburi. Ati uitat?

Si nu fac misto. Doar încerc sa înteleg ce vrea frantuzul cu laissez-faire. De unde vreti sa stie omul ce se gaseste si ce nu se gaseste la vânzare, daca nu "cerceteaza toate lucrurile si le retine pe cele folositoare". Ma iertati daca n-am citat tocmai corect.

Editat de franzm
Link spre comentariu
La 27.12.2019 la 23:12, yo3fhm a spus:

Dl. Vax, interesanta propunere. Care ar fi motivul ? 

Intrebarea nu e rautacioasa, ma intereseaza la ce v-ati gandit.

Exista si autoblocare a oscilatorului prin curent de grila, unde un grup RC in grila este strict necesar. Citez din September 1945 Radio-Craft :

If regeneration is increased far enough, the charge on the grid condenser cannot leak off through the grid leak resistor fast enough to follow the action of the signal voltage. When it is reduced, the grid condenser retains a large portion of its charge. Thus the bias of the tube increases and the amount of amplification is reduced until there is not enough feedback voltage to sustain oscillation. The oscillations then cease until the charge has leaked off of the condenser. This blocking is the result of the grid condenser-grid leak time constant.

In schema de mai sus se pare ca autoblocarea are loc prin curent catodic (exista un S1) si nu mai este necesar grupul RC din grila.

Ar mai fi ceva interesant: ce se intampla daca functioneaza simultan ambele mecanisme de autoblocare?

Link spre comentariu
Acum 7 minute, puriu a spus:

Ar mai fi ceva interesant: ce se intampla daca functioneaza simultan ambele mecanisme de autoblocare?

Copilul cu sapte moase ramane cu buricul netaiat. 

 

Ar iesi bulibaseala daca s-ar produce autoblocare prin doua circuite independente.

Link spre comentariu

Tot asa merge, ca si celelalte dispozitive active (comandate) au panta dependenta de curentul dintre bornele principale. La superreactii nu se poate da o descriere matematica exacta, din cauza ca parametrii elementului activ sunt variabili in timpul unui pachet de oscilatii. Se folosesc "ca atare".

Link spre comentariu
La 19.12.2019 la 14:45, franzm a spus:

 În Tehnium, pe la sfîrsitul anilor '70, s-a publicat schema unui receptor FM tranzistorizat de tip pulse-counter, dar fara a explica principiul de functionare.

 

@franzm :

Am toata colectia, dar in afara de schema de mai jos, n-am gasit altul. La acesta ati facut referire ? 

Daca da, este revista Tehnium nr. 7/1978 (pag.7) .

 

rx-pulse-T7807-txt.jpg rx-pulse-T7807-sch.jpg

 

 

Editat de yo3fhm
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări