Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Depasirea vitezei legale este un semn de frustrare?


Postări Recomandate

Acum 2 minute, Stefan a spus:

 

Și ziceți că în rest sunteți cuminte? 

Deci luați ceva la "bord" și asta se numește că "altfel sunt cuminte", înseamnă că "neastâmpărat" înseamă cel puțin câte o victimă pe lună.

 

Mare e gradina șoselelor.

Buna

Din 1989 am avut un singur accident.(Nu am fost vinovat).

Sunt multi ani.Am consumat cu masina zi de zi cognacul respectiv,timp de .....multi ani.

Trebuie sa recunosc,in ultima perioada nu se mai intampla,amenzi prea mari.

Spor tuturor

Alex

Link spre comentariu

Am depasit viteza legala de ...nenumarate ori, cind ai un ticket si stii cit de grav este... o calci pe coada unde poti.

Radare, cam 1 pe an la depasirea vitezei cu 10-20Km/h, alte amenzi n`am avut.

Accidente am avut, toate la viteza mica, in majoritate am "luat", am mai si dat, eu doar un stop si o bara zgiriata, altii...m`au rasturnat in sant...

Majoritatea daunelor in afara drumurilor publice, mai oprea masina intr`un pom, mai un gard, mai un stilp mai un "lustru" de padure, in genere nimic grav.

N`au fost nici o data cu raniri, doar daune materiale mici.

N`am condus nici o data sub influenta alchoolului, cel mai aproape a fost dupa 6 ore de la un pahar de vin.

Editat de Ion_Bumbu
Typo
Link spre comentariu

Mi-e frica de viteza si de consecintele ei....mai ales noaptea cand vizibilitatea este scazuta.! 

Cand eram tanar eram mare teribilist....am luat amenzi de viteza...acum nu ma mai grabesc nicaieri ...si cu cinci minute si fara cinci minute...tot la destinatie ajungi. Ce rost are graba?!

Link spre comentariu

Pai de multe ori aia e problema, alea 5 minute, depasesc pragul de X min de interventie sau nu...

Toti iti spun ca sa respecti regulile de circulatie, viteza mai ales, insa timpul, timpul e scurt!

De acolo era graba.

Totusi nici unul din noi nu a avut accident sau n`a pierdut masina din cauza vitezei excesive.

Noroc, reflexe formate in timp, probabil ambele ajuta insa experienta dobindita in timp este totul, stii unde poti merge cu 160Km/h si unde abia cu 60.

 

 

Editat de Ion_Bumbu
Typo
Link spre comentariu

Pe intuneric circul prudent, lasind un spatiu suficient de mare, intre mine si cel din fata, astfel incit sa pot frina la trimp. La fel pe drum umed sau lunecos. Se mai gaseste cite-un cîcănar care mi se baga-n fata, obligindu-ma sa maresc distanta dintre mine si el, berbecul .

Nu i-am inteles niciodata pe cei ce ti se baga-n fata! Ce cistiga?  Parca ar fi scurtat drumul cu cine stie citi km!

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu
Acum 16 minute, GEO 53 BN a spus:

Nu i-am inteles niciodata pe cei ce ti se baga-n fata! Ce cistiga?  Parca ar fi scurtat drumul cu cine stie citi km!

Dobitocii astia se simt mai superiori daca fac asta. La baza este insa o frustrare. Cine se urca in masina cu scopul doar de a ajunge din punctul A in punctul B nu va depasi vitezam nu se va baga in fata ta, va fi politicos, etc. el nu are nevoie sa isi demonstreze ceva. Cei care sunt frustrati se urca in masina si cu gandul ca au de dovedit sau de demonstrat ceva.... in urma unei frustrari din viata cotidiana. 

Link spre comentariu
Acum 3 ore, GEO 53 BN a spus:

De vreo doua ori am incercat ce poate Loganul meu pe autostrada Timisoara- Arad. Am ajuns la 160 km/h, dupa care am lasat-o mai moale.

Sincer, senzatiile, n-au fost chiar din cele mai placute!  Pe drum intins, neaglomerat, merg cu 100-120 km/h.

 

Sunt multi pe aici care au impresia ca "daca mai au pedala" si masina atinge viteza aia inseamna ca si poate sa mearga acolo. Chiar era unul, se stie el care, care zicea ca poate sa mearga si cu kia si cu loganul cu 160 pe autostrada. Mai era si altul care a pus o filmare dintr-un seria 5 care mergea cu 160 pe pilot automat si nici nu se clintea masina, si doar se plictisea pe autostrada, incepuse "copilotul" sa filmeze.

 

Nu mi-am batut capul sa ii explic ca faptul ca o masina prinde suta in 9.2sec si ca atinge 160km/ora NU inseamna ca si poate sa mearga cu viteza aia, ori e la inceput si o sa descopere singur asta mai incolo cand mai castiga ceva experienta, ori tine masina de bibelou (gen 10.000km in cine stie cat timp, cand eu valoarea aia am facut-o in ultima luna) si are impresia ca el stie sa conduca, caz in care nu ai cui sa ii explici ca viteza implica multe alte lucruri, suspensia fiind de departe cea mai importanta, formatul masinii, conteaza de asemenea si aerodinamica, apoi apar functiile deja intalnite peste tot cum este intarirea volanului si care ajuta enorm la viteza aia. Si confortul interior e urmatorul, daca iti vajaie prin toate incheieturile si trebuie sa tipi la ala de langa tine, aia nu o mai numesc ca "masina poate".

 

Pe logica asta orice dacie 1300 break putea sa mearga cu 160km/ora, am mers si eu odata cu una nou nouta pentru cateva secunde, dar daca as fi incercat sa merg cu viteza aia autostrada cap-coada, probabil ca nu mai apucam sa postez aici.

 

Masinile care fug tare, fug pentru ca pot ! Nu poti dintr-un logan sa sti cum este in alta masina, urca-te in aia, condu cateva mii de km, si dupa aia vino si posteaza inapoi. As vrea sa vad si eu care cu masina capabila poate sa stea cu 90-100km/ora in afara si 50km/ora in oras. Pai am 8 viteze, vrei sa merg cu maxim a 4-a ? Nu era cel mai bun raport cu viteza superioara ? Imi bat joc de masina ?

Editat de dany_cta
Link spre comentariu
Acum 14 minute, doru3160 a spus:

Eu știu ca nu mai e altul ca tine, dar dacia model vechi, fie și cu injecție, nu mergea cu mai mult de 145km/h nici dacă ii dădeai jeratec, asa ca mai taie din ele. 

 

Nu am masurat viteza reala pe gps, eu am zis doar cat arata pe bord, nu m-ar mira sa fure vitezometrul 10%, de fapt ar fi chiar o valoare normala. Vorbim de o dacie nou nouta din 2002 pe care am adus-o eu la Constanta. Nu contest ca nu mergea mai mult de 145km/h, asta e putin relevant, ideea de baza e cu totul alta.

 

Cu siguranta fugea mai repede decat Astra Karavan 1.7dti, masina cu care ne-am dus dupa ea, si ne-am intors cu doua masini si am testat. Dar diferenta era ca in astra stateai foarte lejer la viteza aia, iti venea sa te culci, nici nu o simtea, fara nici o problema, in timp ce in dacie te chinuiai sa o ti sa nu zboare in parapeti.

 

PS: nu am facturi doveditoare.

Editat de dany_cta
Link spre comentariu
Acum 42 minute, dany_cta a spus:

 ca poate sa mearga si cu kia si cu loganul cu 160 pe autostrada.

Si eu am mers des cu o Kia Ceed pe autostrada cu 150-160 km/h. Legal da? :rade:

Ajunge greu, e drept, da' n-are nici o greata sa mearga acolo dupa ce ai ajuns. Cel mai mult am mers cu 180 - 185 si nu parea sa gafaie, da' era deja cam saltareata si cam zgomotoasa. Toate pe bord, nu stiu cat era real.

 

Acum 42 minute, dany_cta a spus:

As vrea sa vad si eu care cu masina capabila poate sa stea cu 90-100km/ora in afara si 50km/ora in oras. Pai am 8 viteze, vrei sa merg cu maxim a 4-a ? Nu era cel mai bun raport cu viteza superioara ? Imi bat joc de masina ?

Eu. Daca prin capabil intelegi "merge curent cu peste 150 pe autostrada si masina poate peste 200 (daca ai rabdare)"

Editat de Liviu M
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări