Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Certificat de actionar la SIF


Postări Recomandate

Buna seara. Are cineva doua ''actiuni'' la SIF Banat-Crisana. Cele date de un guvern, dupa anii '90.

Azi, mai au o vreo valoare?    SIF-ul de aici s-a inchis demult, n-am stiut unde sa intreb, am incercat aici...

Mai cumpara cineva asa ceva? Care ar fi pretul orientativ?

Dividente  vad ca nu s-au mai dat de cativa ani, detinatorul spune ca oricum nu a primit nimic, nici inainte.

Titularul e decedat, fiica le poate vinde?

Nu le am la mine sa pot face o poza, dar cred ca stiti despre ce e vorba.

Va multumesc pentru orice idee sau sfat.

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Depinde unde au fost plasate. Cele mai multe dintre intreprinderi nu mai exista. Ai mei au plasat actiunile la fabrica de hirtie Petresti, la Capris sau fabrica de ciorapi. Hirtia Petresti nu mai exista, Capris la fel. Fabrica de ciorapi mai merge la 30% din ce a fost. Deci, in acest caz, de unde dividente?

Normal, sunt si baieti destepti care au profit din plin de aceste (h)actiuni!

Link spre comentariu

PCB, actiunile, fi ca le-ai plasat tu, fie ca le-ai dat la un SIF, care le-a plasat el, e tot aia. Fabricile, uzinele, intreprinderile unde au fost depuse, nu mai exista! Ce dividente sa iei din nimic, din ceva ce nu mai exista? 

Au fost si baieti isteti care au plasat actiunile la Petrom, la Capul Midia sau la DACIA,  de exemplu. Tu, amarastean, chiar daca voiai, nu te puteai baga acolo. De ce crezi ca unii au cumparat, la greu, hactiuni? Sa le foloseasca la buda, ca era criza de curpapir?

Link spre comentariu
1 oră în urmă, icar a spus:

PCB, actiunile, fi ca le-ai plasat tu, fie ca le-ai dat la un SIF, care le-a plasat el, e tot aia. Fabricile, uzinele, intreprinderile unde au fost depuse, nu mai exista! Ce dividente sa iei din nimic, din ceva ce nu mai exista? 

Au fost si baieti isteti care au plasat actiunile la Petrom, la Capul Midia sau la DACIA,  de exemplu. Tu, amarastean, chiar daca voiai, nu te puteai baga acolo. De ce crezi ca unii au cumparat, la greu, hactiuni? Sa le foloseasca la buda, ca era criza de curpapir?

nu-i deloc asa! se puteu depune unde doreai! ca unii au pus botul la intoxicarile cum ca ''e smecherie si n-au nici o valoare'' aruncindu-le la gunoi sau intr-un sertar, ghinionul lor! informare a existat suficienta! personal si cei apropiati la sfatul meu, am avut actiuni la Alro, transformate mai tirziu in sume decente pentru epoca ion care le-am vindut!

Link spre comentariu

Mare savant, am vrut sa cumpar la Capul ,Midia, nu s-a putut. Am vrut la COS Trgoviste, nu s-a putut. Am cumparat la Hirtia Petresti si nu am luat nici cinci bani:  fabrica s-a inchis. Mama si cumnata au cumpatat la fabrica de ciorapi. Au luat un an, apoi au zis ca s-au facut investitii si nu au mai luat nimic. Nici in ziua de azi. Da, au fost unii, mai jmecheri, care s-au umplut de bani de pe la Midia sau Petrom. Dar acolo, amarasteanul, nu avea acces. Iti spun ce am facut eu, restul nu ma intereseaza, ce si cit au luat. Si ca mine au mai fost destui. 

Link spre comentariu
Acum 12 ore, icar a spus:

Mare savant, am vrut sa cumpar la Capul ,Midia, nu s-a putut. Am vrut la COS Trgoviste, nu s-a putut. Am cumparat la Hirtia Petresti si nu am luat nici cinci bani:  fabrica s-a inchis. Mama si cumnata au cumpatat la fabrica de ciorapi. Au luat un an, apoi au zis ca s-au facut investitii si nu au mai luat nimic. Nici in ziua de azi. Da, au fost unii, mai jmecheri, care s-au umplut de bani de pe la Midia sau Petrom. Dar acolo, amarasteanul, nu avea acces. Iti spun ce am facut eu, restul nu ma intereseaza, ce si cit au luat. Si ca mine au mai fost destui. 

daca va referiti la cupoanele oferite de stat pentru privatizare, mi-e jena sa va spun dar cineva v-a pacalit! acele cupoane se puteau depune pentru a fi preschimbate in actiuni fara nici o restrictie, exclus sa fiti refuzat la oricare din societatile de pe listele de privatizare! Nu stiu acum situatia societatilor mentionate de dv., dar presupun ca nu este dificil de aflat daca erau sau nu pe lista respectiva.  Nu a mai fost nimeni ca dv., nu am auzit de alt caz de refuz, mai ales ca procedura nu permitea sa te joci de-a cuponul! poate avem colegi care au mai intilnit asemenea cazuri?

Editat de Marele Savant
Link spre comentariu

Eu am avut ( initial ) Petrobrazi , transformate apoi in SNP Petrom . Cativa ani am luat si dividende . Cand a inceput sa le scada valoarea , le - am vandut . A rezultat o suma frumusica ( ma rog , depinde la ce se raporteaza , in cazul de fata la " clasamentul " actiunilor  ) . Foarte bine au mers Turbomecanica , si inca vreo cateva . Asta cu ani in urma , acum nu mai stiu de se intampla , 

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări