Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

OLD stuff...

Evaluează acest subiect


okean

Postări Recomandate

In fiecare duminica dimineata , de ani de zile , fac 15 Km pana la Pucheni sa iau paine .

Este o brutarie ( putin vizibila , chiar in dreptul trecerii de pietoni , vis a vis de scoala ) unde fac o paine ca pe vremuri .

Imi umple masina de miros , mor de pofta pana acasa . 

Daca e fierbinte , se intampla sa mananc o jumatate de paine , asa goala .

Link spre comentariu
Acum 19 minute, yo3fkc a spus:

In fiecare duminica dimineata , de ani de zile , fac 15 Km pana la Pucheni sa iau paine .

Este o brutarie ( putin vizibila , chiar in dreptul trecerii de pietoni , vis a vis de scoala ) unde fac o paine ca pe vremuri .

Imi umple masina de miros , mor de pofta pana acasa . 

Daca e fierbinte , se intampla sa mananc o jumatate de paine , asa goala .

Aceasta?image.thumb.png.614cc4fbbd638d2c8c062412b568ebc2.png

Link spre comentariu
Acum 10 ore, Ion_Bumbu a spus:

Cu regret trebuie sa spun: domnule, daca tacea-i savant ramineai!

cu si mai mult regret , va informez ca povestea este total incredibila! adica poate crede cineva ca o bunica nu ducea nepotului o jumatate de piine pentru ca nu ar mai fi putut dormi noaptea!!! exceptind situatia in care in familia respectiva nu se simtea lipsa piinii! si presupunind prin absurd ca ar fi existat un asemenea exemplu de corectitudine, in cel mai scurt timp ajungea sa scrie fabule la Vintu de Jos! Iar ''cota'' era de 400 de grame nu de 250!

...a se retine ca nu tot poporul isi facea cumparaturile la magazinele gospodariei de partid sau la popota!

Acum 1 oră, adrian_pic a spus:

..................

Deci trebuie sa facem dinstinctie de ce perioada vorbim. Rationalizarea nu s-a facut la toate produsele incepand de la o anaumita data. Tin minte ca si inainte de anii 80 cu butelia de aragaz era o problema. 

...si mai ales sa nu uitam ca evolutia era spre mai rau! 

Link spre comentariu

Se stabilea ( ratia , da sau nu , si valoarea ei ) prin hotararea C.J.P. Cu conditia incadrarii in cota de faina ( si asociatele ) , energie , carburanti etc . La Ploiesti nu a fost niciodata ratie ( la paine ) , daca ar fi fost era mai costisitor . In judet , da .

Editat de gauss
Link spre comentariu
Acum 12 ore, adrian_pic a spus:

Desi eram copil imi aduc aminte ca erau tichete - le taiai cu foarfeca si te duceai la alimentara ca sa iei ulei zahar etc.  si era si cartela pe care era bifat cu pixul cand cumparai. Imi aduc aminte ca in Iasi era cartela la carne si era carne de 18 lei de porc si de 32 de vita insa aia de vita era in primul rand pentru diabetici. 

eram copil si aveam si bonuri si eram prins si pe cartela de carne deci este o aberatie ce spui. Nu se sculau turnatorii cu noaptea in cap si cu kinderii de mana sa vina la macelarie sa ia pe cartela carne de 18 lei de porc. Am stat la cozi pe vremea lui ceasca de mai stiam cum ma cheama. Nasol era cand incepeau cei mari sa se impinga (se termina marfa) si eram prins la mijloc. 

In Iasi era o casa de comenzi unde doar unii puteau sa faca comenzi si le aducea marfa acasa. 

 

P.S. In Iasi nu a existat cartela pentru paine (cel putin la mine in cartier nu am vazut asa ceva). 

Cred ca matale esti mai tinerel, de asta n-ai prins cartelele la paine (erau la moda inainte de anul 1965, asa imi amintesc). Era bine cu ele, nu faceai nici burta si nici diabet (+complicatiile).

N-ai prins nici anii '60-'70, inainte de marea criza, cand carnea zacea nevanduta la macelarii. Imi amintesc ca intr-o vara am fost cu tata la Piata Veche din Craiova, pe la pranz. Nu erau cumparatori, pustiu, doar mustele se interesau de fleicile de carne. Si branza era la discretie, nu era criza de nimic alimentar, inclusiv de cafea. Se gasea si Pepsi-Cola, dar era cam scumpa (3,50 lei sticla de 200 ml, sucurile romanesti fiind cu 1 leu). La cofetarii erau prajituri facute cu unt si cu ce trebuie, nu cu inlocuitori sintetici. Timp de vreo zece ani, daca nu mai multi, a fost bine de tot. Treptat s-a stricat treaba si in anii '80 s-a ajuns la criza de alimente. Dobitocii din neamul lui Ceasca (inclusiv copiii lui, care puteau sa-i traga de maneci pe sclerozati) au provocat-o.

Editat de VAX
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări