Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

LED HYUNDAI


Postări Recomandate

Revin cu acest led din topicul acesta:

 

 

 

Deoarece ,,misuraelectronic'' s-a batut cu pumnul in piept ca a reparat televizorul din acel topic,se pare ca a functionat o zi dupa care defectul a revenit.Am vorbit cu clientul si a zis ca a mers inapoi cu televizorul la reparatdar nu a putut sa il mai repare,si a inceput cu diverse scuze.Nici macar nu a vrut sa spuna cum a facut de a,, reparat'' televizorul

Nu am nimic cu dansul,dar nu a procedat corect cand a inceput sa se laude ca el a reparat televizorul iar eu nu, dupa ce am tinut televizorul 2 saptamani.

Deci, d-le misuraelectronic ar fi bine sa va asigurati ca reparati cum trebuie un televizor,apoi sa aruncati ,vorbe'' unui coleg de forum.

Link spre comentariu
20 hours ago, codrut said:

Deci, d-le misuraelectronic ar fi bine sa va asigurati ca reparati cum trebuie un televizor,apoi sa aruncati ,vorbe'' unui coleg de forum.

amice ,  se  pare  ca  ai  reale  dificultati  in  a  compila  informatiile ... din  doua  una ...ori  nu  le  intelegi  suficient ,  ori  nu  le  intelegi  deloc  .  dupa  cum  am  precizat  in  celalalt  topic ,  am  rezolvat  acest  ledTV   dupa  6  ore  de  munca .  imediat  dupa  asta  i-am  dat  un  reset  ,  i-am  bagat  in  memorie  posturile  de  la  upc   SI  L-AM  LASAT  3  ORE  SI  JUMATATE  SA  MEARGA  IN  CONTINUU ... timp  in  care  i-am  mai  dat  inca  de  2  ori  reset +  autosearch ,  taman  pentru  a  vedea  daca  nu  cumva  iar  se  blocheaza  in  burning  mode .   dupa  mintea  ta ,  cam  cit  timp  ai  fi  vrut  sa-l  las  la  proba  ?  vreo  2-3  saptamini ,  cam  asa ,  ar  fi  fost  pe  placul  tau ?  in  fine ,  vazind  ca  totul  este  ok ,  am  sunat  depanatorul  sa  vina  sa-l  ia ... lucru  care  s-a  si  intimplat  marti  seara  ,  manevra  pentru  care  am   pretins  x/4  ron .  depanatorul  a  venit ,  l-a  luat  si  L-A  TINUT  SI  EL  LA  PROBA  IN  CONTINUU ,  DE  MARTI  SEARA  PINA  JOI  LA  PRINZ ,  totul  fiind  super ok .  joi  la  prinz ,  proprietarul  aparatului  a  venit  la  depanator  si  l-a  platit  cu  x  ron ,  plecind  cu  aparatul  acasa .  acasa  la  proprietar   totul  a  fost  bine  si  frumos ,  pina  cind  l-a  mincat  in  fund  sa  cupleze  laptop-ul  la  acest  led  tv ... in  acel  moment  fatidic ,  aparatul  a  intrat  iar  in  burning  mode  ,  aproape  imediat  .  disperat  ,  proprietarul  l-a  sunat  pe  depanator  ,  care  ,  ghici  ciuperca ,  nestiind  sa-l  rezolve  singur ,  m-a  sunat  pe  mine ...insa  eu  eram  plecat  la  bucuresti .  am  convenit  sa  mai  incerc  o  data   complet  moka  ,  manevra  initiala ,  asta  simbata  se  intimpla ,  insa  aparatul  s-a dovedit  a  nu  fi  cooperant ,  procedura  nemai-reusindu-mi , dupa  inca  2  ore  de  chinuri . am  facut  rost  de un  dump  super ok ,  l-am  pus  pe  stick  si   l-am  returnat  depanatorului , cu  tot  cu  aparat  ,  care  ,  spre  surprinderea  mea  ,  a   reusit  sa-l  deblocheze   el  ,  dupa  citeva  ore  ...  proprietarul  a  fost  sunat  si  sfatuit  sa  nu  mai  cupleze  laptop-ul  la  acest  aparat  ... sfat  pe  care  el  zice  ca  l-ar  fi  urmat  , cica .  dupa  n  zile  de  mers  CORECT ,  unde  n  e  cuprins  intre  7  si  14 ,  nu  stiu  exact exact  ,   aparatul   s-a  blocat  singur  in  burning  mode ,   direct  in  timpul  mersului  .  evident  ,  proprietarul  l-a  sunat  iar  pe  depanator  ,  spunindu-i  ca  el  vrea  aparatul  reparat ,  chiar  daca  EVENTUAL   e  nevoie  de  o  placa  main  noua ,  ca  el  da  diferenta .   dupa  niste  saptamini  de  cautari ,  inclusiv  pe  ebay  ,  placa  de  baza   s-a  dovedit  a  fi  de  negasit  nicaieri ... iar  depanatorul  a  hotarit  ca  II  VA  RETURNA   PROPRIETARULUI  TOTI  CEI  x  ron ... LUCRU  CARE  S-A  SI  INTIMPLAT  CONCRET  ,  deci  ,  intr-un  final  glorios ,  proprietarul  nu  a  fost  prejudiciat  cu  ABSOLUT  NIMIK ...

 

acesta  este  adevarul  gol-golutz ,  nu  altul .  chiar  n-am  nevoie  de  recomandarile  tale   de  doi  bani ... eu  stiu  sa-mi  fac  treaba  exact  asa   cum  trebuie  facuta  la  nivel  profi  ...consider  ca  3 ore  si  jumatate  la  mine  +  inca  aproape  doua  zile  full  de  mers  ABSOLUT  IREPROSABIL   la  depanator  acasa  sint  arhisuficiente .  daca  onorabilul  client  ar  fi  stat  in  banca  lui ,  probabil  ca  acest  aparat  ar  fi  mers   si  in  ziua  de  astazi . IN  FINAL ,  stii  care  e  diferenta  intre  mine  si  tine ?   eu  am   trei  mii  si  un  pic  de  postari   pe  forum  si   o  singura  cerere  de  ajutor  ,  referitoare  la  o  cupla  de  ford  ,  si  mi-a  raspuns  dl  dan cod ...  iar  tu  ai  doua  mii  si  ceva  de  postari  ,  din  care  peste  o  mie  de  intrebari ...da ,  aici  cum  fac ? ...da ,  acolo  cum  fac  ?   noroc  cu  forumul ,  ca  altfel  n-ai  fi  stiut  sa  legi  2  rezistoare  in  serie  ,  zau  asa  ...:rzb

Editat de misuraelectronic
Link spre comentariu

Salut colegi,televizorul a ajuns la mine ieri cu defectul stiut,am schimbat acea dioda de care am pomenit si in acel topic si surpriza,televizorul functioneaza corect.Nu a fost umblat in acea zona.

In afara de asta nu scriu un roman cum am incercat sa repar un televizor.

Acest forum este pentru a ne ajuta intre noi,dv aveti f,multe postari dar cele mai multe sunt degeaba,informatii nu furnizati.

Aveti multe postari pentru a va vinde marfa,va felicit.

 

Vreau sa va intreb d-le misuraelectronic,ce aveti cu mine?cu ce am deranjat?Va vad foarte acid la adresa mea si nu stiu de ce.

 

In concluzie,tot eu am rezolvat televizorul.

Acum am sa tin si eu televizorul in probe cateva zile si daca totul este bine am sa sun clientul sa vina dupa el.

Link spre comentariu
1 minute ago, codrut said:

Am incercat acea varianta dar nu a mers.

Daca zici ca ai incercat, pinul 44 e conectat la acea dioda sau cum?, te intreb ca am testat destule ecrane LG si pinul 44 era pus direct la masa.

Link spre comentariu
48 minutes ago, codrut said:

... In concluzie,tot eu am rezolvat televizorul.

daca  l-ai  fi  rezolvat  tu  personal ,  folosind  informatii  izvorite  din  propria-ti   gindire ,  atunci  mi-as  fi  scos  palaria  in  fatza  ta ,  dar  asa ... folosind  informatii  pescuite  de  pe  un  forum  unde  au  gindit  altii  in  locul  tau  ... crede-ma  sincer ,  nu  valoreaza  absolut  nimic  realizarea  ta .  daca  ai  fi  fost  un  adevarat  profesionist ,  atunci  n-ai  fi  tinut  ,  la  sfirsitul  lui  mai ,  timp  de  2  saptamini  ,  televizorul  la  tine  ,   asteptind  sa  ce ,  mai  precis ?  iti  spun  eu  ...  sa  vina  rezolvarea  para-malaiatza  in  gura  lui  stii  tu  cine  ... iar  tu  ,  daca  ai  fi  fost  o  adevarata  capacitate  cilindrica  in  domeniu ,  l-ai  fi  facut  inca  de  atunci  ,  din  mai  adica ,  nu  abia  acum ,  in  septembrie  ,  dupa  ce  s-a  plimbat  prin  nu  stiu  cite  alte  miini .  

cununa  de  lauri , meritele  si  aplauzele  i  se  cuvin   DOAR  acelei  persoane ,  de  pe  acel  forum  ,   care  a  descoperit   rezolvarea  acestui  defect  .  tie  ti  se  cuvine  doar  cununa  de  bani  ,   pentru  ca  ai  implementat  concret  rezolvarea  problemei ...  ATIT  DOAR  SI  NIMIC  MAI  MULT ... 

Link spre comentariu
2 hours ago, codrut said:

L-am intrerupt si nu a mers.

Daca al pune-ai si la masa fara conexiune cu main-ul sigur mergea, practic pinul 44 pus la masa inseamna dezactivare AGP(Auto Generation Pattern)

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări