Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Mâncarea , încotro ?


Postări Recomandate

Evident .

De altfel producatorii nu si-au actualizat pretul de vanzare la raft sau reteta produselor , chiar daca clientul a devenit mai informat si mai grijuliu cu produsele cumparate .

Producatorii nu merita respectul nostru .

Mezeluri sau branzeturi de supermarket ?

Cumparati ocazional , de preferat cat mai rar spre deloc .

Incercati producatorii locali , din categoria celor ce comercializeaza produse fabricate in gospodaria proprie .

Link spre comentariu

Alea sant si mai mortale ... Ma rog , " de la tarani " poate insemna multe . Chiar nu vreau sa dezvolt . Oleaca de " trichi " , miei care nici ei nu stiu pe unde - au copilarit , plimbati " la pasunat " prin foste cernobiluri industriale si gropi de gunoi , care beau apa din rauri dupa ce inlatura patura de peturi de la mal , oua care s - au bronzat pe trotuare multe zile lucratoare , branza cu aerosoli necunoscuti de prin piete maturate cu tarnul ... in vase si " stergare " indoielnice , manipulate dupa scarpinaturi nevinovate si vizita la WC - ul pietelor ... zarzavaturi udate in solarii cu apa " industriala " , din canalul comunal sursa industriala de nitriti , sau din tot felul de haznale vecine cu closetul traditional ... si altele . Multi " producatori " refuza sa guste oferta proprie ... au diabet si alte suferinte punctuale , neafectate de shaorma de - alaturi .

Editat de gauss
Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 24 minute, maresaldeflota a spus:

Producatori locali...au ei cozonac,bio, de nu se strica o luna,carnati proaspeti cu n chimicale,miere tot bio ...

http://www.labaciu.ro

Eu de aici mai cumpăr cite ceva , știu că produsele nu sunt mînarite .

Preturi gen ....." trebuie să faci credit pentru nevoi personale " :85

Link spre comentariu
48 minutes ago, Victor said:

Incercati producatorii locali , din categoria celor ce comercializeaza produse fabricate in gospodaria proprie .

Absolut. Daca vecinului îi merge bine pntru ca iei marfa de la el, atunci si el cumpara de la tine. Leben und leben lassen.

Link spre comentariu
On 7/29/2018 at 4:23 PM, Marele Savant said:

desigur ca este extrem de vertical. la fel si cind iese cu toporul la cei care ar indrazni sa vina la poarta lui cind isi rupe in bataie nevasta sau copii, iar daca ar sta la bloc ar iesi cu ciomagul la cei care indraznesc sa-i sune la usa pentru ca ii inunda de trei zile!

 Aveti etaloane interesante!

pai si bacteriile ale nu e si ele tot suflete???eee!

Asta-i ...TARE(de tot)...''Pai si bacteriile ale nu e si ele tot suflete??'':rade::n1

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Legat de pesta porcină , intre 1995...2000 am crescut porci să zicem intr-o miniferma , aveam contract cu o firmă din  Craiova care vindea " afară " mezeluri , cică bio . Cresteam rase Landrace ,Marele Alb , Duroc , ii livram la maxim 120kg , ii indopam aproape numai cu concentrate , pentru mine cresteam citiva cu porumb, uruială , buruieni . Aia crescuți cu " prafuri " luau in greutate 500..700g pe zi , ziceai că sunt feți frumosi , ăia ai mei nu luau atit in greutate , erea vizibilă diferența intre ei , avind aceași virsta.Ca să ii iasă omului ( este prieten cu mine ) mezelul bio , cu o lună inainte de livrarea grohăitorilor nu le mai dadeam prafuri , prafurile imi ereau livrate tot de " mezelar " , prafuri produse în țara lui Merkel .

In 2000 citiva porci din sat s-au imbolnavit de pesta porcina , am fost nevoit să fac masacru , 50 porci împușcați intr-o zi , am fost despagubit dar nu la prețul real , totuși am luat ceva pe împușcați , așa am inchis afacerea cu porci , de miniferma se ocupa tata , bunicul si un om angajat  din sat .

Am si acum cinci grohăitori de virste diferite , cind raman fara proteine .....mai bag cite unu la garniță si in congelator .

Editat de viobio
Link spre comentariu
Vizitator viobio

Alta faza , prin zonele muntoase ale frumoasei noastre patrii pe marginea drumului intilnesti tot felul de tîrgoveți , marea majoritate au cîrnati de cerb , căprioară , mistreț , intr-un " uichend " mă intorceam de la Fundata , mega ofertă de cirnatărie , opresc masina in dreptul unei tirgovețe , cumpar un cascaval si ceva cîrnati de " cerb " să am ce roade pe drum . O intreb pe mamaie " bre ăștia chiar sunt de cerb ? " Mamaie se fisticeste si cu un zimbet imi zice " de unde maică atitia cerbi si mistreți , eu de ani nu am vazut un cerb prin zonă , sunt porc cu vita " , eu stiam că nu sunt cîrnati de cerb , am intrebat așa de amuzament .Cine vineaza stie că mistrețul , caprioara , se pregătește de catre vinator ( cine stie ) se mai imparte intre cei care au vinat ceva si cei care au vinat aer , că să vinzi trebuie să faci masacru pe fondul de vinatoare .

Off topic 

Pentru mine este barbarie să impusti cerb , urs , caprioare , sunt animale frumoase si nu merită impuscate , mă enervează maxim cocalarii vinatori care împușcă caprioare cu arme dotate cu lunetă , daca esti șmecher împușcă fara lunetă , dă o șansă animalului .Mistreti....as face genocid , distrug mai mult decit manincă , cei care locuiesc in zonele unde se cultivă porumb ......stiu ce pagube produc in această perioadă .

Editat de viobio
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări