Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ati purtat bască....sau ce vă mai amintiți din copilărie ?


Postări Recomandate

Acum 28 minute, BRANCA a spus:

...................................................

 Nu vezi şi cu cancerele.Se tot vorbeşte de cauze,agenţi provocatori,etc,etc şi numai unii fac!Iar din cei ce fac unii scapă,alţii nu...

 Am găsit un articol interesant cu educarea copiilor.Are elemente din învăţământul de afară.Te pune pe gânduri...

https://ceicunoi.wordpress.com/2014/02/25/educatia-pentru-turme-efectele-nocive-ale-scolii-asupra-copiilor-scoala-indoctrineaza/

Din pacate  nu se stie exact pe provoaca boala(cancerul)!

Si eu am avut  o tumora la colon!

Din fericire am fost suficient de deschis la minte, incit sa ma duc, peste tot unde, speram  sa ma fac bine! N-am stat nici un moment, pe ginduri, atunci cind medicul, m-a indrumat ,sa fac  toate analizele, . Din fericire ''boala''  nu s-a imprastiat, fiind descoperita la timp. A urmat operatia(la Cluj) unde mi-a fost extirpata tumora. Au urmat citostaticele pina cind , analizele au iesit pozitive. De atunci sint ''client'' fidel  la Clinica Oncohelp din Timisoara. Regulat ma duc la control! 

Luna ce vine sint programat la un control CT,(computer tomograf)  pelvis, torace si abdomen! Medicul la care sint luat in evidenta, este o doctorita, relativ tinara, care  se ocupa, exemplar de toti ''clientii''  ei!  Mai rar asa medic!

 Oricine, care ajunge la ea este'' tratat'' cu toata , responsabilitatea! N-ar lua un banut de la nimeni, pentru nimic in lume! Periodic ma cheama  la control!  Nici odata,nu  s-a intimplat sa nu ma duc la control! 

Link spre comentariu
Acum 9 minute, GEO 53 BN a spus:

Medicul la care sint luat in evidenta, este o doctorita, relativ tinara, care  se ocupa, exemplar de toti ''clientii''  ei! Oricine, care ajunge la ea este'' tratat'' cu toata , responsabilitatea! N-ar lua un banut de la nimeni, pentru nimic in lume!

Incepe schimbul de generatii, si odata cu asta schimbarea mentalitatii. Cate putin, intram si noi in normalitate, pe masura ce dinozaurii ies din circuit pe cale naturala, ca de dat la o parte, cine sa se bizuie...Sa speram ca cei care vin din urma, nu au mostenit vechile metehne.

Link spre comentariu
Acum 27 minute, GEO 53 BN a spus:

Din pacate  nu se stie exact pe provoaca boala(cancerul)!

Si eu am avut  o tumora la colon!

Din fericire am fost suficient de deschis la minte, incit sa ma duc, peste tot unde, speram  sa ma fac bine! N-am stat nici un moment, pe ginduri, atunci cind medicul, m-a indrumat ,sa fac  toate analizele, . Din fericire ''boala''  nu s-a imprastiat, fiind descoperita la timp. A urmat operatia(la Cluj) unde mi-a fost extirpata tumora. Au urmat citostaticele pina cind , analizele au iesit pozitive. De atunci sint ''client'' fidel  la Clinica Oncohelp din Timisoara. Regulat ma duc la control! 

Luna ce vine sint programat la un control CT,(computer tomograf)  pelvis, torace si abdomen! Medicul la care sint luat in evidenta, este o doctorita, relativ tinara, care  se ocupa, exemplar de toti ''clientii''  ei!  Mai rar asa medic!

 Oricine, care ajunge la ea este'' tratat'' cu toata , responsabilitatea! N-ar lua un banut de la nimeni, pentru nimic in lume! Periodic ma cheama  la control!  Nici odata,nu  s-a intimplat sa nu ma duc la control! 

Acum 23 minute, GEO 53 BN a spus:

.........................................................................

, analizele au iesit negative! Aici am gresit spunind pozitiv, nu negativ cum trebuia!

Acum 25 minute, GEO 53 BN a spus:

.............................................
 

 

 

Link spre comentariu

Ce-mi plac mie articolele astea, cu filozofi de doi lei. Vorbesc nimic, invelit in staniol stiintific, doar ca sa nu taca. Am fost in clasa 30 de elevi, unii mai asa, altii mai asa. Nimeni nu a tras pe nimeni inapoi. Cine a vrut sa invete, a invatat. Cine nu, nu. Dar nu s-au impiedicat unii pe altii, din contra. Si, toti au luat bacul, mai putin unul si ala din motive de profesor. Multi au trecut de examene grele si au ajuns profesori, ingineri, medici de tot felul, diplomati, economisti, sportivi de clasa. Altii au facut scoli tehnice. Ce a facut rau scoala aici?

Link spre comentariu

 E vorba numai de anumite aspecte negative ale procesului de educaţie.În fond omul e tot un animal şi trebuie băgat într-un "tipar"...

 Don Geo a făcut referire la o doctoriţă,de la Oncohelp, care nu ia şpagă şi munceşte corect.Pentru cine nu ştie Timişoara Oncohelpul e clinică privată!Lucrează cu Casa de Asigurări şi mai are şi sponsorizări,pentru aparatură,de la alte firme.De exemplu de la Continental...

Link spre comentariu
  • Administratori
Acum 4 ore, GEO 53 BN a spus:

un apartament cu mai mult de doua camere, erai fortat sa te inscrii in partid, astfel ramineai in acel apartament, pina la pensie.

 

Sa nu zic ca era si gratuit sau cu chirie modica... 

 

Link spre comentariu

 Chiria era modică peste tot.Era vorba de locuinţă ca atare că era criză.Te programau ăia la un apartament şi-ţi creştea barba până îl luai!Prioritate aveau cei de la întreprinderile mari,nou înfìinţate.În oraşele cu firme mai vechi era greu cu apartamentele.

 Să vedeţi ce cartier superb s-a construit în Piteşti pentru Combinatul Petrochimic,în Prundu.Vroiau să mute mulţi angajaţi din oraş mai aproape de locul de muncă...

Link spre comentariu
Acum 4 ore, Mircea a spus:

Doamne ajuta! 

Să te audă Dumnezeu!

Să sperăm, să apucăm vremurile în care vom fi tratați, de către copiii sau nepoții noştrii, cu respect şi recunoştință față de generația, care le-a asigurat accesul la aceste resurse.

Cam greu de ,,implementat'', dar depinde în mod majoritar, de către noi, generația actuală, să trasăm nişte vectori!

Dacă nu suntem în stare, atunci să ne acceptăm soarta!

Link spre comentariu
2 hours ago, BRANCA said:

 Chiria era modică peste tot.Era vorba de locuinţă ca atare că era criză.Te programau ăia la un apartament şi-ţi creştea barba până îl luai!Prioritate aveau cei de la întreprinderile mari,nou înfìinţate.În oraşele cu firme mai vechi era greu cu apartamentele.

Erai prioritar daca faceai imprumut ca sa-l iei (credit de casa). Deci nu trebui sa stai cu mana intinsa sa-ti dea statul.

 

Vorbesc din experienta proprie, ai mei au platit 120k lei pe un apartament 3 camere, iar mama a lucrat ani de zile la CEC-ul mare la credite de casa.

 

Asa ca nu a fost modic pentru toti, unii au platit ca sa aiba altii chirie modica. De mirare de ce si dupa 30 de ani unii plang dupa regimul trecut si stau cu mana intinsa sa primeasca? Li s-au lungit urechile de atata asteptare.

Link spre comentariu
  • Administratori
Acum 3 ore, Mircea a spus:

De mirare de ce si dupa 30 de ani unii plang dupa regimul trecut si stau cu mana intinsa sa primeasca?

 

Daca la mine te referi nu-mi aduc aminte sa-ti fi cerut tie ceva. Consider afirmatia ta ca o jignire

Acum 3 ore, Mircea a spus:

ai mei au platit 120k lei pe un apartament 3 camere

 

Acum platesti aceeasi suma pentru un apartament de 3 camere doar ca in euroi 

Link spre comentariu

Ala de se plangea ca si la moka tot greu era atunci e ceva mai sus. Mesajul este un raspuns cu citat. 

22 minutes ago, Vasile said:

Acum platesti aceeasi suma pentru un apartament de 3 camere doar ca in euroi 

La fel si pretul la o paine. Plateai atunci, platesti acum. 

 

Dar sa te plangi si cand primeai gratis (sau aproape) e chiar jenant. Acum e mai clar de ce am zis si cui? 

Link spre comentariu
Acum 7 ore, Vasile a spus:

 

Sa nu zic ca era si gratuit sau cu chirie modica... 

 

Exact asa era!

Apartamentul era proprietatea primariei, unde, lunar, trebuia sa platim chiria. Asta a durat pina la ''lovilutie'' cind am avut posibilitatea sa cumparam apartamentul. Abia atunci m-am apucat sa-l renovez, izolindu-l pe exterior cu ''scîrț

Link spre comentariu
Acum 7 ore, Vasile a spus:

 

Sa nu zic ca era si gratuit sau cu chirie modica... 

 

Exact asa era!

Apartamentul era proprietatea primariei, unde, lunar, trebuia sa platim chiria. Asta a durat pina la ''lovilutie'' cind am avut posibilitatea sa cumparam apartamentul. Abia atunci m-am apucat sa-l renovez, izolindu-l pe exterior cu ''scîrț

Link spre comentariu
Acum 7 ore, Vasile a spus:

 

Sa nu zic ca era si gratuit sau cu chirie modica... 

 

Exact asa era!

Apartamentul era proprietatea primariei, unde, lunar, trebuia sa platim chiria. Asta a durat pina la ''lovilutie'' cind am avut posibilitatea sa cumparam apartamentul. Abia atunci m-am apucat sa-l renovez, izolindu-l pe exterior cu ''scîrț

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări