Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Analiza apa plata


Vizitator

Postări Recomandate

Sa zicem ca apa plata luata de la un mic magazin de cartier mi se pare diferita la gust de cea de la supermarket. As putea cere o astfel de analiza la un centru specializat? Adica sa am surpriza sa-mi spuna ca este de la un put de mare adancime de exemplu?

Link spre comentariu

Sigur gasiti la voi in localitate unde sa faceti analize dar sa intrebari de tarife si ce analize sunt recomandate.

Mie mi-a trecut repede dupa ce am consultat lista de preturi din Pitesti https://www.apacanal2000.ro/attach/laborator/oferta_incercari_laboratoare_2018_2.pdf

 

Miticamy incercati sa cautati marca de apa pe internet, e adevarat ca  multe teste sunt subiective deoarece sunt realizate (platite) de producatori / comercianti.

Editat de Stefan Nicolae
Link spre comentariu

Potabilitatea e una,provenienta si alte detalii sunt deja alta mancare de peste. 

Pe eticheta ar trebui sa gasiti sursa apei imbuteliata,fiecare ''izvor'' este autorizat si capata un numar de ordine. Inainte de toate,cititi cu atentie eticheta.

Analizele de confirmare daca apa este potabila se pot face contracost la laboratorul directiei de sanatate publica din localitatea dvs.

Link spre comentariu

Hai sa incerc altfel, se pare ca nu m-am facut inteles. Sa zicem ca un grup infractional bine organizat poate achizitiona recipientele, capacele si eventual folia suplimentara de sigilare. Imbuteliaza apa dintrun put de mare adancime din curte si pune la vanzare un produs identic cu cel al unei firme cu vanzari mari. Nu se risca cu supermarketul dar poate gasi cativa vanzatori de cartier sa faca asta. Nu doresc decat un raspuns de tipul : aceasta apa are aceeasi compozitie si acuratete cu cea de la izvorul scris pe eticheta.

Link spre comentariu

Zic si eu ce mi-a trecut prin cap: cumpara apa din amandoua magazinele (cartier si supermarket), pune in cate-un pahar si fa electroliza (acelasi timp, aceeasi tensiune). Ma gandesc ca daca e apa diferita s-ar putea sa fie diferente la culoare. E doar o idee.

Link spre comentariu

Apa de izvor nu are compoziția constantă în timp ...

In funcție de topirea zăpezilor , de ploi , de amplasamentul  puțului de captare , de înlocuirea filtrelor etc , compoziția în procente a sărurilor minerale din apă poate varia de la lot la lot .

Nu mult , dar poate varia .

Link spre comentariu

majoritatea marcilor ieftine sint din foraje nu din cinestie ce izvoare bengoase! pare greu de crazut pentru unii, dar in majoritatea oraselor, apa din reteaua publica este mai sigura decit cea ieftina de magazin!

iar in clasificarile oficiale, termenul de apa plata nu exita!

Editat de Marele Savant
Link spre comentariu
Acum 2 ore, miticamy a spus:

Hai sa incerc altfel, se pare ca nu m-am facut inteles. Sa zicem ca un grup infractional bine organizat poate achizitiona recipientele, capacele si eventual folia suplimentara de sigilare. Imbuteliaza apa dintrun put de mare adancime din curte si pune la vanzare un produs identic cu cel al unei firme cu vanzari mari. Nu se risca cu supermarketul dar poate gasi cativa vanzatori de cartier sa faca asta. Nu doresc decat un raspuns de tipul : aceasta apa are aceeasi compozitie si acuratete cu cea de la izvorul scris pe eticheta.

 

Daca exista un grup infractional care face asta si dumneata ai ceva informatii ,faci reclamatie la politie si se ocupa ei. Daca ai avut probleme in urma consumului acelei ape, depui o reclamatie la aceeasi directie de sanatate publica unde mentionezi produsul, locul de unde l-ai cumparat si problema constatata.  Nu trebuie sa te cari cu apa acolo, un ambalaj este suficient.

Daca vrei un raspuns de genul ''aceasta apa are aceeasi compozitie si acuratete cu cea de la izvorul scris pe eticheta.''    ca asa ti-a venit,

platesti deranjul.

Editat de wave
Link spre comentariu

Deocamdata incercam doar o tatonare a terenului, poate a avut cineva o problema asemanatoare si mi-ar fi putut da ceva informatii. Apa nu este ieftina (am pensia minima dar nu beau apa "Izvorul broastelor", reduc la incaltaminte si imbracaminte, nu la apa si hrana) ba chiar as spune ca este printre cele mai premiate. Deocamdata am avut cel mai puternic atac de la vechea gastrita si nu pot sa fac a diferenta clara la gust. Insa mai probez cateva zile si daca persista impresia ca sunt diferite o sa vad cum procedez. As da pana la un milion pe o analiza dar cred ca e prea putin pt o comparatie intre 2 probe. In general reactiile romanilor la diverse mici magarii sunt de neimplicare. Vanzatoarea de la paine pune manusa aceea jegoasa in mana dar de multe ori o apuca cu cealalta. Las de obicei 3 abateri poate au fost din neatentie apoi intervin. Acum este f. atenta cu mine. Dar am pus intrebarea colegilor din grupul fostilor angajati (peste 100) iar cineva a raspuns ca din aceasta cauza ia doar paine ambalata pe care eu insa nu o suport. Am mai avut un post cu anveloparea unde prind glaful de rama. Dupa ce am citit raspunsurile am vorbit cu cineva de la scara unde terminasera. Raspunsul, si la el este prins de rama nu de profilul special. Am vorbit cu administratorul: nimeni nu reclamase problema. Am mers la vecinii de scara sa facem o reclamatie comuna, dupa primii 3 am cedat, nimeni nu dorea sa-i deranjeze pe Doreii care nu spun cum vorbesc toata ziua, parca sunt adunati din vagauni, din pesteri. Ba chiar unul mi-a spus ca nu e fereastra mea ca nu am platit inca lucrarea! Insa la tastatura toti sunt zmei! End!

 

 

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări