Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cum te simti de ziua ta?


Postări Recomandate

Multumesc de urari!

Sa nu ne gandim la ce a fost ca este tardiv. Sa privim cu zambetul pe buze cat de mult putem ceea ce ne rezerva viitorul!

Sa stiti ca cel mai repede au trecut anii intre varsta de 40 si 50 de ani. :rade:

Sa vezi dupa ce o sa te pensionezi, cit de alene trece timpul. Ti-o spun din experienta proprie. Trebuie neaparat sa faci ceva. Orice,numai sa nu stai. Statul numai in casa, nu face nu face bine nimanui,cu atit mai mult pensionarilor.

Link spre comentariu

 

Am depus actele si astept decizia dar deja is satul de lucru!

Parca`i mai mult decit cind eram la job si timpul tot mai scurt!

Pai cind esti ocupat cu tot felul de activitati, impuse de catre altii,timpul parca trece mai repede. Cind esti pensionar ai tot timpul din lume.Nu-ti mai cere nimeni sa faci ceva contra cronometru. Ritmul de lucru ti-l alegi singur. Cind te plictisesti,tragi pe ''dreapta''.Si vorba ceea; ce n-ai apucat sa faci azi, faci miine. Singura sotia, ce-ti mai reproseaza ca n-ai facut si aia si ailalta. Ele ,sotiile au un stil al lor de a te angrena in tot felul de activitati, de multe ori, doar asa, ca sa nu stai si sa faci ''os mort''. :rade:

Decizia-ti vine in maximum 3 luni de zile. Mie mi-a venit intr-o luna si un pic. Am ramas surprins de cit de rapizi au fost cei de la Casa de pensii.

 

Deja esti viitor pensionar. Sa fii sanatos si s-o ''maninci''(pensia) cit mai mult. Asa cum se spune; nu atit sa fie mare, ci sa fie cit se poate de lunga. Daca este si mare si lunga ,cu atit mai bine.

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu

Pai cind esti ocupat cu tot felul de activitati, impuse de catre altii,timpul parca trece mai repede. Cind esti pensionar ai tot timpul din lume.Nu-ti mai cere nimeni sa faci ceva contra cronometru. Ritmul de lucru ti-l alegi singur. Cind te plictisesti,tragi pe ''dreapta''.Si vorba ceea; ce n-ai apucat sa faci azi, faci miine. Singura sotia, ce-ti mai reproseaza ca n-ai facut si aia si ailalta. Ele ,sotiile au un stil al lor de a te angrena in tot felul de activitati, de multe ori, doar asa, ca sa nu stai si sa faci ''os mort''. :rade:

 

Daca incluzi sotia la altii deja raspunsul e gata!

Au ramas multe lasate exact ca le vom face la pensie, a venit si acuma sintem pe ele.

Necazul ca sint lucruri lasate de ani de zile in asteptare si "cineva" :d le vrea facute de ieri!

Gata, ma duc in gradina, cenzorul ma asteapta in zona rosiilor!

 

Grig

Link spre comentariu

 

Daca incluzi sotia la altii deja raspunsul e gata!

Au ramas multe lasate exact ca le vom face la pensie, a venit si acuma sintem pe ele.

Necazul ca sint lucruri lasate de ani de zile in asteptare si "cineva" :d le vrea facute de ieri!

Gata, ma duc in gradina, cenzorul in zona rosiilor!

 

Grig

La legat,copilit sau stropit? Lucrul in gradina, mi s-a parut dintotdeauna relaxant. Numai sa n-ai pe nimeni prin apropiere, care sa-ti bage de vina ca n-ai facut aia si ailalta si sa-ti dea ''termen de executie''.

 

Ai mare dreptate @ mila. Cind crezi ca ai facut tot ce ti s-a ''ordonat'' ,normal ca te apuci de ''bricolat'' la........... electronica. N-apuca letconul sa se incalzeasca cum trebuie ca si apare ''gradatul'' si-ti da alte sarcini ce trebuiesc terminate in scurt timp, stricindu-ti ziua si facinduti-se lehamite de tot si de toate. Suparat, te apuci de noile sarcini primite,terminindu-le in draci. Intr-un timp,apare sotia si cu un glas suav,te intreaba de ce nu te-ai mai apucat de lucrul la montajul la care tot ''mosmondesti'' de citeva zile. Nu stie nimeni citi sfinti ai pomenit si raspomenit.

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu

Imi place!

Aveti experienta !

La rosii a trebuit sa le indreptam parii, legam in plus dupa vintoasa de ieri.

Tare urit a fost la noi, Jimbolia.

Am crezut ca rupe iara ceva pomi, am scapat momentan.

Si pe aici prin Timisoara,a fost vijelie. Am crezut c-o sa scoata copacii din radacini. A fost s-un pic de grindina, cam cit boabele de porumb.

 

Cit priveste experienta,ce sa zic. Am lucrat pe la gradina impreuna cu sotia(fie iertata),inca de la inceputul anilor '80. In '92 am cumparat in apropiere de Bistrita o bucata de pamint de 15 ari,unde am pus rosii, ardei, ceapa,

usturoi, mazare, vinete, morcovi ,fasole atit pentru pastai cit si pentru boabe,cartofi,spanac, salata,inclusiv porumb pentru fiert. Terenul l-am lucrat pina in 2003,inainte cu un an inainte de a muri sotia. Dupa aia l-am dat unei femei sa-l lucreze,numai sa nu ramina pirloaga. Singur fiind,fiul meu fiind angajat la Continental Timisoara, nu prea mai aveam pentru ce lucra la gradina. Ce-mi trebuia,gaseam si prin pietele si aprozarele din Bistrita.

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu

,, Singur fiind,fiul meu fiind angajat la Continental Timisoara, nu prea mai aveam pentru ce lucra la gradina. Ce-mi trebuia,gaseam si prin pietele si aprozarele din Bistrita."

Dezolanta situatie!

Sincer vorbind, ma cutremur la gandul ca fiecare dintre noi am putea avea aceeasi soarta.

Dar eu va urez si va doresc sa va bucurati, de ceea ce va mai poate oferii viata in continuare!

Ramaneti activ, optimist si folositor aproapelui!

Este si aceasta atitudine, un secret, o reteta de a traii o viata implinita.

Va doresc multi ani linistiti si macar acum la pensie fiind, sa va realizati visele si proiectele pe care nu

ati avut timp sa le realizati cat timp viata si obligatiile cetatenesti si familiale, v-au deturnat si v-au impiedicat

de la implinirea acestora.

Sa aveti o noapte buna, si multa sanatate!

Link spre comentariu

,, Singur fiind,fiul meu fiind angajat la Continental Timisoara, nu prea mai aveam pentru ce lucra la gradina. Ce-mi trebuia,gaseam si prin pietele si aprozarele din Bistrita."

Dezolanta situatie!

Sincer vorbind, ma cutremur la gandul ca fiecare dintre noi am putea avea aceeasi soarta.

Dar eu va urez si va doresc sa va bucurati, de ceea ce va mai poate oferii viata in continuare!

Ramaneti activ, optimist si folositor aproapelui!

Este si aceasta atitudine, un secret, o reteta de a traii o viata implinita.

Va doresc multi ani linistiti si macar acum la pensie fiind, sa va realizati visele si proiectele pe care nu

ati avut timp sa le realizati cat timp viata si obligatiile cetatenesti si familiale, v-au deturnat si v-au impiedicat

de la implinirea acestora.

Sa aveti o noapte buna, si multa sanatate!

Colegu'@moraru,

Multumesc pentru urari. La fel va doresc sa aveti parte numai de bucurii si ce-i mai important, de sanatate. Fara sanatate viata-i o corvoada,un chin. Sa speram ca viata sa nu ne joace feste.

O noapte buna si linistita sa aveti.

Link spre comentariu

și eu mă simt bine azi, de ziua mea, am început acum cu o cafea; săptămîna viitoare fiind în concediu, chiar dacă nu plec nicăieri, mă relaxez, îmi dă așa un sentiment pozitiv. Pfuu, mai schimbai și prefixu.

La mulți ani și sănătate tuturor sărbătoriților.

Editat de XAN77
Link spre comentariu

și eu mă simt bine azi, de ziua mea, am început acum cu o cafea; săptămîna viitoare fiind în concediu, chiar dacă nu plec nicăieri, mă relaxez, îmi dă așa un sentiment pozitiv. Pfuu, mai schimbai și prefixu.

La mulți ani și sănătate tuturor sărbătoriților.

La multi ani cu sanatate si cu multe,multe, aniversari. :aplauze. Ce n-as da sa am inca odata, virsta ta. Din pacate nu se poate face nimic. Ce-i trecut, e bun trecut.

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări