Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

incubator oua din frigider


Postări Recomandate

Alea sunt module de extensie.Le folosesti daca ai nevoie.Desi........poate vrei sa auzi pe smartphone cum incep sa piuie puii. :rade:

La ala poti sa le pui si videointerfon sa sune puiu ca sa il iei din clocitoare. :)
Link spre comentariu

Am si eu o intrebare, pentru ca mi-ati starnit curiozitatea.

Tehnic vorbind. Ce nevoi are oul ca sa iasa puiul ok.

Ce presupune un ou "tratat" ?

 

Umiditate, Temperatura...Miscare..Lumina...

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

In primul rand trebuie sa fie fecundate. Apoi are nevoie de 39 de grade parca si o oarecare umiditate. Primele 3 zile nu se intorc. In ultimele 3 zile nu se intorc si nu se mai pune apa. In intervalul ziua 3-ziua 18 vor avea apa ca sa creeze umiditate. Ouale se intorc de 2 ori pe zi. Se marcheaza pe o parte cu o liniuta, pe partea opusa cu 2 liniute. Intoarcerea e de fapt o rasucire cu 180 de grade si e bine sa le mai muti si locul, adica cele din exterior sa ajunga si in mijloc, cele din mijloc sa ajunga si in exterior. Tot ce am scris e valabil pentru clocitoare din comert, plastic, hexagonala. Asa scrie in manual. Mai e o prescriptie, sa nu dureze intorsul prea mult ca se racesc ouale.Tehnic vorbind, trebuie sa faci ce face clota.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Am si eu o intrebare, pentru ca mi-ati starnit curiozitatea.

Tehnic vorbind. Ce nevoi are oul ca sa iasa puiul ok.

Ce presupune un ou "tratat" ?

 

Umiditate, Temperatura...Miscare..Lumina...

Se trateaza incinta de bacteri si alte infecti cu un gaz obtinut din 2 substante .

Ouale se trateaza de asemenea cu aceas substanta dar cu o concentratie mai mica .

Umiditatea se mentine in intervalul 50-55 unitati,in functie de ce se incubeaza chiar mai sus .

Se intorc (balanseaza fata spate)zilnic de 4 ori si odata la 1 zi la 90 grade in jurul axei .

Odata la 2 zile se raceste incubatorul cu 4-5 grade asigurand astfel aer curat in incinta.

temperatura se mentiner in intervale stabilite (37,5-38,5 )

 

Colegu cu cocosu il las sa faca el aceasta treaba in locu cocosului Succes. :rade:

Editat de pop_ady44
Link spre comentariu

pop_ady44 la incubatorul de anul trecut aveam o diferenta de 0,6 grade c intre punctul 15 cm sub ultimul raft si 15cm deasupra ultimului raft cu incubatorul gol numai ca dupa incarcare diferenta sa marit la aproape 1gr c umiditate 55..57 0/0 intoarcere de 4 ori in 24 ore aport oxigen 10 secunde la 1 0ra rezistenta tava apa iar pentru a creste umiditatea mini PLCul comanda ventilatorul pentru umidificare , deci dupa descriere as vrea sa stiti ca randamentul pe rafturile de sus (2)era mare pe cele de jos dezastros.Am fost sfatuit de un prieten care a lucrat la avicola sa pun rezistenta de incalzire sus in fata ventilatorului si cred ca am gresit.Anul trecut in decembrie am vazut un incubatorpe pe care stapinul il lauda ca are randament 90 0/0 era echipat cu un cuntroler incubator chinezesc HM18 pret 40 dolari

Referitor la zelio sr3.. am folosit intrarile analogice 0..10v am muncit ceva la program mai fac si anul acesta un program,extensiile inafara ca -s scumpe ar fi foarte folositoare ma ales pentru a lua la cunostinta situatiile de avarie ,lipsa alimentare, dupa ce fac programul il postez pentru a fi discutat si mai ales sa vad daca cineva are bunavointa sa ma invete cum se programeaza extensiile

Link spre comentariu

Extensiile nu se programeaza separat.Dupa ce alegi aparatul de baza,alegi sa folosesti sau nu diferite extensii.In functie de selectarea facuta,in fereastra de programare iti apar atat intrarile-iesirile modulului de baza,cat si intrarile-iesirile extensiei(extensiilor),cu functiile lor aferente.Ai 2 optiuni de limbaj de programare:LADDER,care foloseste simbolurile clasice electrice si FBD,care foloseste blocuri functionale.Optand pt. folosirea extensiilor MODBUS sau ETHERNET,softul te limiteaza doar la FBD,ca si limbaj de programare

Link spre comentariu

Asa se intampla cand folosesti incalzire cu inertie termica mare .

de acea eu recomand rezistenta de candal 300-400w suspendata pe ceramica sa se raceasca aproape instant .

 

dupa ce ca am testat cateva zeci de metode de incalzire am ramas la candal.

inertia lui fiind de 03-04 grade

Editat de pop_ady44
Link spre comentariu

Se gaseste controller dedicat pentru incubatoare, comanda tot ce este necesar si nu este scump:

- temperatura ....se poate folosi si 2 rezistente care sint comandate separat

- umiditatea....rezistenta in cuva deschisa cu apa

- comanda motor cu temporizare pentru intoarcerea ouelor

- ventilator...admisie aer curat

- alarma

Editat de Feretech
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări