Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

incubator oua din frigider


Postări Recomandate

Se poate face întoarcerea ouălor printr-o ramă cu ochiuri individuale pentru fiecare ou, sub ouă fiind o suprafaţă aspră.Rotirea se face acţionând longitudinal rama, astfel ca ouăle să se rotească precum bilele unui rulment. Cred că o mişcare longitudinală de circa 5cm e suficientă.Ar fi mai simplu de realizat mecanic, fără bascule şi pivotare, dar şi metoda basculării la 90* e uşor de realizat simultan pentru mai multe rafturi.

Link spre comentariu

Domnilor, va complicati inutil. Eu am facut incubatoare din frigidere mici, gen Fram, puse orizontal si am avut randament in jur de 80-85% fara atatea complicatii si automatizari.

Incerc sa scriu pe scurt, avand in vedere ora, ce am facut eu.

1. Se ia un frigider si se monteaza invers, adica la 90grade, usa sa se deschida ca aia de la cuptorul de aragaz.

2. Se dau niste gauri in spate cu burghiu de 8, pt. aerisire si se monteaza pe usa 2 (pt. volumul unui FRAM vechi) rezistente din alea de la incubatorul de Arges.

3. Electronica de la Adelaida, cu LM339, aia se mai poate imbunatati daca aveti probleme cu curentul - are prostul obicei sa o ia razna daca tensiunea scade foarte mult.

4. Motor si ventilator de la pickupuri vechi, din alea cu rotor in scurt sau colivie. Alea de RFT sau rusesti rezista mai bine ca alea cumparate special pt. asta si fiind din pickup sunt silentioase. Practic calculatorul va face zgomot mai mult ca incubatorul cu usa inchisa.

5. Un termometru de urmarirea temperaturii, sonda si termistorul puse in spate, intre cele doua rame. Electronica sa fie afara, pt. a nu suferi de umiditate.

Mai departe urmariti instructiunile de la incubatoarele de plastic, de Arges....se traseaza o dunga cu creionul si se intorc ouale MANUAL de doua ori pe zi. Nu e asa greu. Dar biocampul indus de contactul cu mana e explicatia pt. ce alea automate nu prea ating 80% si nici puii nu sunt toti sanatosi. Detaliez in privat sau altadata.

Jos puneti o caserola cu apa si in ultimele 2 zile inca una, pt. cresterea umiditatii...sa fie acoperita cu o plasa, sa nu se innece puii. Cand ies, ies ca ciupercile...nu veti avea timp sa-i supragegheati. De asemenea o plasa e necesara pt. a acoperi ventilatorul si rezistentele montate pe usa.

6. Daca aveti un incubator din ala de plastic, reglati-l pe vreo 32 de grade si tineti jumate de zi puii in el, vor fi mai uscati si mai sanatosi. Nu mai putin de 30 de grade, au nevoie de multa caldura cand sunt uzi. Problema de evaporare....cine stie putina fizica, intelege ce spun.

In imaginile de mai jos am folosit un frigider Gorenje, de costructie speciala, tip minibar. Dar se pastreaza datele si pt. Fram, am facut vreo 5 si in din astea cu succes, dar nu am poze. Intra cam 90-100 de oua, si ies in jur de 80 de pui. Cu doua astfel de frigidere eu zic ca orice gospodarie medie se descurca pe un an pt. consum propriu - sau pus incubatorul in doua ture.

http://dl.dropboxusercontent.com/u/42982030/Puisori%202011.zip

Pentru mai multe poze si alte detalii, fiti bineveniti sa-mi dati add pe Facebook, mentionand de ce vreti sa fim "prieteni".

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.4882599024557.1073741827.1285040622&type=1&l=32bcb1f42b

Linkul de mai sus ar trebui sa mearga si la cei ce nu folosesc Facebook.

Voi reveni cu alte detalii cand am timp, cand mi le amintesc sau cand sunt intrebat...

Editat de carageae
Link spre comentariu

biocampul...

eu cred ca procentul ala de nascare este mai mult direct proportional cu fertilitatea cocosului care a fecundat acolo ouale...si intr-o mica spre infima masura de "tratarea oului si clocitoarei" cu vapori de formol in prealabil.

 

un sistem perfect calibrat poate asigura umiditatea, temperatura, lumina, curenti de aer..vesnic la fel.

inclusiv scaderea cu un grad pentru 15 minute, la cateva zile, simuland ca pleaca closca...bla-bla..

nu cred chestia cu biocampul si nu sunt nici adeptul manual-ului, decat daca altceva n-am de facut, decat sa ....clocesc manual oul..

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Ei, vedeţi, tocmai "necredincioşi" din ăştia m-au convins să mai răresc postările pe elforum...d-le, dacă ai altă părere, de ce ţii neapărat s-o afle şi alţii?

În contextul ăsta nu mai are rost să spun ce ştiu...concluzia cu biocâmpul a fost a unui fizician, doctor în ştiinţele naturii şi membru ANATECOR, incubatorul din poze a prestat în trei locaţii diferite: Arad, Curtici, Şofronea. Evident, cocoşii au fost alţii. Am mai făcut şi altele, oamenii au fost mulţumiţi şi au raportat aceleaşi rezultate, cu abatere sub 10%.

Nu era vorba de clocit manual, ci doar de întors ouăle manual. Şi nu am folosit nimic altceva decât spirt medicinal pt. curăţarea incubatorului.

Aş vrea să văd şi eu un incubator DIY cu întoarcere automată şi randament peste 85%. Dar cu date reale, pe net toţi suntem zmei...

Doritorii de alte informaţii mă pot căuta în privat...şi îi invit să citească documentul de mai jos, de aici am început eu cercetările. Atenţie, gradele sunt in Fahrenheit!

http://www.poultry.msstate.edu/pdf/extension/avian_embryo.pdf

Vă doresc succes, e ultimul meu post aici!

Link spre comentariu

Despre lumina nu am auzit prea multe si nu cred ca e asa de importanta precum se vrea a crede .(de exemplu o closca se ascunde nici te miri unde in ce ungher intunecat si scoate pui de mi iti vine a crede )

Dar de bio camp am mai auzit si ce am auzit acu recent e ceva si mai .....Sf pentru mine .

Adica daca misti oul de 4 ori pe zi este prea mult si distrugi embrionul,apoi domnule io ma abtin .

Si cu dezinfectia incubatorului io sunt de acord ca trebuie facuta, ca nu ne permitem toti acelas tratament ,Formol si ce o mai fi sau alcool sanitar care iar este „Minunat ”,e alta poveste .

Ca sunt ”catolici„ printrte noi care cred ca a da nastere la pui de gaina artizanat(artificial spre natural)e alta ciorba de legume si chiar nu are rost sa ne stresam.

Editat de pop_ady44
Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Am reusit sa termin incubatorul ,l-am testat -are 4 rezistente rex incalzire 1-mentine temperatura itre 37,8gr c- 38(folie termica) rez 2 secundara0-37,8mai este cuplata in caz de subtemperatura cupleaza la 37,7gr c-38 (din nichelina pe suport ceramic 230 ohm) rez 3 incalzeste apa din tava umidificare(termoplonjon) rez4 o folosesc numai la teste prin apasarea unui buton (nichelina pe suport ceramic),2 ventilatoare recirculare aer 2 ventilatoare (unul scoate aer altul baga aer curat) au functie de aport oxigen si protectie la supraincalzire (peste 38,2) diferenta de temperatura (plin) 0,2 gr c tava cu apa este incarcata automat cu ajutorul unei pompe spalat patbriz 12v comandata de un releu de nivel cu senzori conductibili,apa este luata din tr- un bidon aflat in spate si controlerul specializat .As vrea ca rezultat al acestui topic sa fie incurajarea celor care doresc sa infiimteze o microferma sa construiasca un incubator cu bani putini(mai putin de1000 ron)

Editat de v67
Link spre comentariu
  • 5 săptămâni mai târziu...
  • 3 ani mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...
La 29.01.2021 la 14:39, Steven a spus:

Si eu m-am apucat sa construiesc un incubator automat dintr-un frigider scos din uz. Mi-a luat un concediu sa il pun la punct. Am scris un articol in care am exemplificat componentele pe care le-am folosit, pas cu pas. De asemenea am realizat si un clip cu incubatorul in functiune. 

Poti vedea mai multe detalii aici: Incubator Automat realizat dintr-un frigider

Felicitari!

Foarte bine realizat. O întrebare... de unde ați procurat cofrajele cu care ați echipat tăvile?

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
La 13.01.2017 la 6:10, carageae a spus:

Domnilor, va complicati inutil. Eu am facut incubatoare din frigidere mici, gen Fram, puse orizontal si am avut randament in jur de 80-85% fara atatea complicatii si automatizari.

Incerc sa scriu pe scurt, avand in vedere ora, ce am facut eu.

1. Se ia un frigider si se monteaza invers, adica la 90grade, usa sa se deschida ca aia de la cuptorul de aragaz.

 

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.4882599024557.1073741827.1285040622&type=1&l=32bcb1f42b

Linkul de mai sus ar trebui sa mearga si la cei ce nu folosesc Facebook.

Voi reveni cu alte detalii cand am timp, cand mi le amintesc sau cand sunt intrebat...

Va salut,  ma puteti ajuta cu niste linkuri la electronica  ce imi este necesara pentru a face un incubator din frigider ?  intoarcerea o fac manuala.  multumesc .

Link spre comentariu

Electronica e tot aia din incubatoarele de plastic.Poţi lua un modul de termostat pentru incubatoare Cleo şi-i adaugi ventilatorul şi rezistenţa de încălzire.Cea mai mare problemă e uniformizarea temperaturii şi umidităţii la toate nivelurile, de asta a şi fost aleasă forma rotundă la cele clasice.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări