Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Led intrerupator 220V


Vizitator condensator

Postări Recomandate

Dacă luăm circuitul dintre bornele comune ale celor două comutatoare aflate pe aceeași poziție ,,închis,, și firul ce le leagă, avem teoretic o rezistență nulă, la bornele căreia celelalte două becuri indicatoare înseriate (neșuntate) nu vor găsi nicio tensiune care să le aprindă.Practic pe poziția ,,aprins,, avem două întrerupătoare închise înseriate și două becuri indicatoare înseriate între ele, dar în paralel cu întrerupătoarele închise.Am editat desenul dvs. și am adăugat cu mov cele patru becuri cu Neon puse la bornele celor două comutatoare.

post-179973-0-89679200-1482263808_thumb.png

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Ideea asta cu două indicatoare pe un comutator mi-a venit pe loc citind postarea, dar practic eu nu am folosit niciodată comutatoare ,,cap de scară,, deși cunoșteam de mult conceptul, se folosesc și la noi la locomotive.Nici nu am văzut încă un comutator din ăsta ,,domestic,, cu indicator luminos....

Mă gândesc că cele două becuri indicatoare cu Neon (sau leduri) pot fi montate alături sub aceeași mască translucidă, astfel ca să pară un singur bec în final, dat fiind că nu ar conta ca informație care dintre becuri e aprins de fapt, ci numai lumina în sine...

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Am mai spus şi pe celălalt topic, cel mai avantajos e condensatorul fiindcă nu disipă căldură.Dacă nu ai condensator, poţi pune şi rezistenţă, dar se va încălzi când becul este aprins. Condensatori nepolarizaţi MKP găseşti prin toate electrocasnicele cu motor, pe post de antiparazitare radio.

Link spre comentariu
  • 11 luni mai târziu...
Vizitator condensator

In Brico am vazut un intrerupator cap scara cu led, turcesc, 11 lei (singurul intrerupator cap scara cu led); e de tip incastrat. https://www.bricodepot.ro/militari/electrice/prize-si-intrerupatoare/intrerupator-cap-scara-cu-led-fantazi.html

Am zis sa fac o incercare si sa inlocuiesc unul dintre intrerupatoarele pe care il aveam, numai pe cel de jos (intrucat noaptea e intuneric).

Minune mare, desi are un singur led, acesta se aprinde si cand intrerup lumina de jos, unde se afla acest intrerupator si cand intrerup de sus, de la celalat intrerupator.

Nu stiu cum au realizat-o turcii, dar ledul e montat intr-o capsula speciala ce contine o placa imprimata care are pe ea mai multe piese electronice.

Editat de condensator
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări