Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Scheme amplificatoare


Postări Recomandate

  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator ionicadelatara

qsc...are avantaje multe.nu ajunge componenta continua pe difuzor in caz ca se ard trz finali.trz finali disipa foarte bine caldura fiind montati direct pe radiator fara izolator.radiatorul se poate transforma in ecran pt tot montajul.mai sunt si alte avantaje precum si cateva dezavantaje minore .Nu s-a insistat foarte mult asupra structurii pt a obtine distorsiuni foarte mici, dar asta e cea mai ieftina structura de amplificator de putere pt puteri mari si foarte mari.Se poate extinde usor si in clasa g cum o fac multe modele de la qsc.Din punctul meu de vedere este cel mai genial design de amplificator audio de putere mare.Nu exista ceva mai simplu si eficient de atat.

Link spre comentariu

Raspunsul d-lui ionica, m-a lasat masca., intradevar asa este ! Tranzistorii finali sunt pusi direct pe radiator , nu are DC la iesire, ( caaat ai mai cautat protectia .pana sa dau de schema..) si amplifu e destul de ok,numai ca ce am eu acu in mana e cu final 2Sc5200 /2SA1943 , alimentat la tensiunea de +-60V

Link spre comentariu
Vizitator ionicadelatara

Ba da , proiectele old school , care folosesc un trafo bine realizat ca etaj driver .

pai pe ala cine il bobineaza si la ce pret?...montajul transformatoarelor nu se prea face cu roboti....
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări