Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Proiect de amplificator LOW-END


Postări Recomandate

De ce trebuiesc amortizoare ? Cata vreme carcasa e stransa bine nu zdrangane nimic iar zgomotul dat de magnetostrictiune a infasurarilor se va auzi oricum. Singurul plus ar fi diminuarea microfoniei anumitor piese dar e greu de spus daca acest efect este cuantificabil. Cauciucul imbatraneste in timp iar amortizarea va diminua, existand si pericolul ruperii. Pune-i la fiecare surub cate o saiba de cauciuc si obtii acelasi lucru fara riscul de a zbura traful de la locul sau.

Link spre comentariu

eu am facut asa ceva acum cativa ani cu un transformator de vreo 3-4kg, dar vibra rau de tot, nu a fost foarte estetic pt ca am folosit ce aveam prin casa, adica arcuri de la niste iale de usi vechi ... pt o mai buna imobilizare se pot folosi arcuri si la colturile de jos ... in cazul meu vibratiile se diminuasera destul de mult, mai ramasese enervant decat zgomotul facut de vibratia tolelor

 

Posted Image

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Mergeau niste suruburi cap TORX sau imbus, acolo...

Fara sa te superi, mie nu-mi plac, zici ca sint de la instalatii sanitare.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Pai, daca Posta romana rataceste scrisorile!!!....de cand i-am trimis traful pentru celalat proiect am trimis si suruburi frumoase...care n-au mai ajuns,din pacate!

Dudikoff, zilele astea mai fac o trimitere, de data asta un colet micut cu mai multe variante de suruburi ca sa poti alege....

Link spre comentariu

Leco, da exact de la bazinul ala de tras apa la WC-u le-am luat...

 

Flomar60, nu te lua dupa Leco. Nu e nevoie sa mai trimiti nimic pentru ca astea vor ramane. Mie imi plac si nu conteaza ca ii place sau nu lui Leco.

Eu iti multumesc pentru tot si imi pare rau ca posta a pierdut suruburile pe care mi le-ai trimis. Nu stiu daca se mai poate face ceva, dar ar fi bine sa le atragi atentia pentru ce au facut. De fapt, daca erau puse cu colet puteai sa te duci cu chitanta, dar asa cu scrisoare... nu ai cum sa le dovedesti ca ai trimis ceva...

Editat de Dudikoff
Link spre comentariu

Exact, conteaza ce iti place TIE!

Eu doar mi-am spus parerea personala, fara a cauta sa denigrez sau jignesc lucrarea ta, mie imi placa ca esti printre putinii care fac ceva :aplauze , versus multa vorbarie.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări