Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Proiect de amplificator LOW-END


Postări Recomandate

Pai carcasa este "screen-ul" tau daca nu ai altul intermediar (tu nu ai).

 

Da stiu, am citit si eu despre asta dar nu sint complet de acord cu ceea ce spune acolo.

Se aplica doar daca ai condesatori Y dar daca nu ai asa ceva.................

 

Eu la DAC-ul meu am carcasa legata la masa de intrare si la impamintare.

Partea analogica de iesire este izolata galvanic aproape total, exista numai o rezistenta de 2.2MΩ conectata intre masa analogica de iesire si masa modulului de intrare.

Rolul rezistentei este de a descarca capacitatea (foarte mica - citiva pico) existenta intre cele doua module izolate galvanic pt a minimiza riscul aparitiei unei diferente de tensiune periculoasa pt componentele izolatoare (optocuploare si capacitivo-cuploare care rezista la maxin 3.5KV ), diferenta de tensiune ce poate aparea si numai prin inductie electrostatica.

Eu am mufa de alimentare cu filtru integrat (si ecranat) si in filtru exista si condesatorii Y. Exista si filtre (pt echipamente medicale) care cu contin acei condesatori Y.

 

Ca sa revin, carcasa metalica (si ecranajul) se leaga la masa mufelor de intrare.

Asa este conectata la majoritatea echipamentelor audio realizate industrial (cel putincele vintage).

Daca nu legi ecranajul nicaieri, atunci mai bine il scoti de tot pt ca mai mult face "rau" decit "bine". EX: zgomotul (semnalul) de la iesire cupat capacitiv in ecran se cupleaza inapoi (tot capacitiv) in intrare.

 

Ce spun aia pe forumul strain are sens numai in anumite conditii.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Transformatorul nou are fluxul de scapari mai mic, prin urmare inductanta parazita serie este mai mica nemaivand decat un rol marginal in fenomenul de softstart. Prin urmare curentii tranzitorii de frecventa inalta dezvoltati la inchidere si deschidere sunt mai mari si mai violenti. Condensatorul paralel pe contact ii absoarbe. Acolo ar trebui sa fie si o rezistenta serie cu C-ul dar ma rog, e ok si asa. Ecranul electrostatic se da exclusiv la impamantare atat din punct de vedere al securitatii dar si din punct de vedere al sunetului. N-are niciun rost sa injectezi gunoaiele din retea in masa de semnal. Carcasa aparatului se da la impamantare. Daca nu ai impamantare atunci faci izolatie clasa II. Masa de semnal se da la carcasa printr-un ground-lift daca vrei calitate, daca nu, atunci o dai direct la carcasa.

Editat de RaimondAudio
Link spre comentariu

Pai la mine masa de semnal e legata prin 10R la masa de putere care e pusa direct la carcasa. Nustiu cat de bine o fi dar se aude foarte bine, nu am gunoaie din retea sau zgomot de fond.

 

Ce valori trebuie sa aiba snubber-ul de pe contacte ? Condul poate sa fie SMD 1206 la 500V ?

Editat de Dudikoff
Link spre comentariu

Nu stiu. Sarcina maxima (cei 49N) nu sunt definiti ca fiind in compresiune (adica pui ceva pe atenuator) sau in tractiune (adica agati de el). Dar, atenuatorii fiind in general pusi sub un equipament, presupun ca se refera la compresiune. Agatarea (tractiunea) are alt efect pe atenuator. Iar procesul de rotire cu traful atasat... nu cred ca este definit in datasheet.Poate un coleg cu formatiune civila (de constructii) sa ne lamureasca. Imi pare rau, atata inteleg eu din datasheet.Poate ii dai un PM lui Nomikos. Ar trebui sa stie el sa citeasca.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări