Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Totul despre... TRANSFORMATOARE de retea. Intrebati aici!


Postări Recomandate

Revin cu intrebari legate de bobinare toroidal la nivel de incepator .

Constructia de la zero 

-pe YT am vazut ca peste miez se aplica o banda adeziva ori carcasa din carton ?

-ordinea este intai primar apoi secundar sau nu conteaza?

-dispunerea spirelor pt secundare se poate face grupat doar intr-o zona,sector ori trebuie sa parcurga obligatoriu ( in pasi mai largi ) tot miezul ? conteaza?

-exista banda speciala adeziva pt realizare izolare intre primar si secundar,respectiv la exterior?

Multumesc,cu stima Costa

 

Link spre comentariu

Peste miez trebuie dat obligatoriu un strat izolator, de preferat ceva moale, ca primul rând de spire să se aşeze frumos, spiră lângă spiră, fiindcă dacă începi prost bobinarea,automat o termini prost.

Astfel că recomand câteva straturi de bandă izolatoare dată cu simţ de răspundere, preferabil ceva termorezistent şi suficient de moale totodată.Tipul exact de izolaţie se alege funcţie de tensiunea de lucru şi mai ales de temperatura de lucru a trafului.Banda izolatoare ordinară nu e bună la trafuri ce se încălzesc puternic, iar Nomexul sau Kaptonul, deşi termorezistente, sunt prea rigide trebuind tăiate în fâşii înguste şi bobinate suprapus, să nu rămână spaţii.Oricum, orice izolaţie vei folosi, trebuie tăiată fâşii înguste, ca să se aşeze frumos.Cu cât mai mic e torul, cu atât mai înguste fâşiile de izolaţie folosite.

 

Felul realizării bobinelor pe miez se alege în funcţie de gradul de cuplaj magnetic între ele.Dacă vrei un cuplaj bun, le bobinezi una peste alta, nu una lângă alta.Dacă vrei cuplaj mai slab, le dai una lângă alta, practic bobinate separat pe miez.

Adică astfel, caracteristica de ieşire va fi una ,,căzătoare,, unde tensiunea scade abrupt odată cu creşterea curentului.

Un cuplaj slab vrei doar dacă scopul trafului e realizarea unui încărcător de acumulatori, unde e dorită o caracteristică de tip căzător.Voi explica de ce...

Când acumulatorul de încărcat e puternic descărcat, curentul absorbit de el tinde să fie foarte mare la început şi traful nu va rezista prea mult dând un curent forte mare la tensiunea dată.

Atunci cuplajul slab dintre înfăşurări face ca tensiunea secundară să scadă mult atunci când curentul e foarte mare, protejând traful de depăşirea puterii maxim admise.Cumva se ,,reglează,, automat treburile...

Dar dacă vrei să utilizezi traful la un amplificator audio, atunci vrei un cuplaj maxim între înfăşurări, iar la vârfuri de consum, tensiunea secundară să nu scadă mult, fiindcă atunci amplificatorul va limita la vârf uri sinusoida, producând distorsiuni grave spre maximul de putere...lucru nedorit.

Editat de validae
Corectarea unei erori de exprimare
Link spre comentariu

Multumesc frumos pt raspunsul amplu.

 

La traf cu tole E+I cum am folosit pana acum eu stiam despre bobinarea stransa ingrijita spira langa spira in straturi suprapuse pe o carcasa din carton si cu izolatie intre primar si secundar si peste ultimul strat.

 

Scuze daca spun prostii dar ce spuneti aici pt mine e ceva nou si ca sa  inteleg bine :

 

"Ordinea bobinelor e funcţie de gradul de cuplaj între ele.Dacă vrei un cuplaj  bun, le dai una lângă alta, nu una peste alta.Dacă vrei cuplaj mai slab, le dai una peste alta."

 

Adica bobinez zonal primarul(chiar daca are multe spire merg pe mai multe etaje suprapuse dar nu ocup cu el tot cercul miezului toroidal la 360grade) si in zona ramasa neocupata bobinez secundarul in mod similar?

Cu stima Costa

 

Link spre comentariu

Uite că aici nu sunt de acord cu explicația oferită de colegul @validae!... Cuplajul strîns intre infașurări - pe toroidal, că despre acest miez vorbim - se realizează bobinând secundarul peste primar, pe toată circumferința miezului! ... dacă folosim 1/2 din circumferința pt. primar și 1/2 pt. secundar atunci cuplajul între infașurări este ceva mai slab decât varianta recomandată de mine.... Explicație-primarul magnetizează miezul (schimbând polaritatea magnetică de 50 ori/secundă) dar câmpul magnetic astfel generat intersectează la modul direct si spirele secundarului... astfel câmpul magnetic produs in miez de primar, intersectează spirele secundarului dar mai apare un câmp magnetic mult mai slab - dar prezent! - intre cele 2 bobinaje.... asta in situația când sunt bobinate unul peste altul.... când sunt bobinate separat pe circumferința, lucrează doar câmpul magnetic indus în miez... din acest motiv in această situație cuplajul e ceva mai slab.... apoi, plasamentul primarului primul si secundarului peste are un efect pozitiv asupra curentului de magnetizare(șocul acela de curent la conectarea la retea) în sensul reducerii valorii acestui curent... funcționează f. bine și invers doar că șocul de curent la conectare este sensibil mai mare.... 

Link spre comentariu

Trebuie să rectific, este exact invers de cum scrisesem, iar colegul @flomar60 are perfectă dreptate.Cred că eram cu gândul (și) la altceva și am făcut o greșeală.

Cuplajul magnetic mai slab se obține întradevăr bobinând înfășurările alăturat, iar cuplajul strâns bobinând înfășurările suprapuse, una peste cealaltă. Am alăturat o afirmație corectă (stilul de bobinare afectează cuplajul între înfășurări) cu alta greșită.Se mai întâmplă la viteză, iar eu sunt un vitezoman recunoscut și-n scriere și-n trafic....

Un exemplu concret al folosirii cuplajului magnetic slab fiind întâlnit la unul dintre redresoarele vechi românești cu care am și avut de-a face frecvent,, pe vremuri,, Redac 625.

Care avea înfășurări alăturate, pe o carcasă prevăzută cu perete despărțitor.

Alt caz de cuplaj magnetic slab se întâlnește frecvent și la transformatoarele ,,MOT,, din cuptoarele cu microunde (Microwawe Oven Transformer) care în afară de bobinarea alăturată, mai are și așa-numitele ,,șunturi magnetice,, între bobine, care slăbesc mai mult cuplajul magnetic.

Mulțumesc pe această cale colegului @flomar60că m-a corectat la timp.....menționez că am editat mesajul (răspunsul eronat) anterior.

 

Link spre comentariu

Multumesc pt raspunsuri .

Ar mai fi legat de miezul toroidal in sine -prima optiune pt un miez toroidal este presupun piata SH , nou am gasit cu greu ceva cam pe la 200lei /bc(digikey.ro).

Exista calitati diferite de miezuri toroidale ? "bune,medii,proaste" si cum se pot diferentia-macar sa nu muncesti in zadar...

Cu stima Costa

 

Link spre comentariu

Există categoric diverse calități și a miezurile toroidalelor, nu-s toate la fel, depinde de ce tolă s-a folosit.

Miezul se alege în funcție de mai mulți factori, de exemplu când ai un volum limitat și impus, trebuie un miez cu permeabilitate ridicată.Când mărimea nu prea contează și prețul trebuie ținut jos, se pot folosi și miezuri inferioare.Sunt multe de scris, dar în mare, permeabilitatea magnetică e cea care contează în final.

Link spre comentariu

Estimarea permeabilității unui miez magnetic oarecare cu proprietăți necunoscute se poate face și experimental.

Dau mai jos o metodă preluată dintr-o postare mai veche tot de pe acest topic:

 

Pentru material magnetic cu proprietãti necunoscute, se aflã inductia maximã suportatã astfel:
Exemplu, miez din sârmã neagrã ordinarã
1-pe colacul de sarma neagra, bobinezi 50-100sp cu o sarma mai groasa 0,4-0,6 mm;
2-Aplici o tensiune alternativã crescãtoare, pe infasurarea de Cu, pana ajungi la un curent de 10% din curentul admisibil pt. sarma cu care ai bobinat (J<3,5A/mmp);
3-numeri cate spire ai in colacul de sarma neagra;
4-Sc=N x 3,14 x D x D/4 (sectiunea colacului de sarma neagra);
5-B[Gs]=U X 100000000/4,44 x 50 x N x S unde:
   N-este nr. de spire pe care l-ai bobinat
   Sc-sectiunea colacului de sarma neagra.
6-calculezi Nsp/V (număr spire/Volt) pt aplicatia ta: Nsp/V = 100000000/4,44 x 50 x S x B unde:
  S-este sectiunea pe care vrei sa faci transformatorul;
  B-este inductia (în Gauss)calculata pt. sarma neagra.

 

Referitor la sensul bobinării unei bobine suplimentare, raportat la bobinajul deja existent.

Trebuie să bobinezi în același sens cu bobinajul existent, de exemplu primarul deja bobinat sau un secundar deja existent.Sensul de bobinaj e simplu de văzut, iei capătul bobinajului și observi în ce sens se desfășoară de pe tor sau bobină.Sensul de bobinare al unei bobine noi trebuie să fie invers celui în care dai sârma jos.Astfel poți ulterior faza corect bobine ce trebuie înseriate, fără a se anula tensiunile induse în ele.Fazarea bobinelor e importantă la conectarea corectă a unei bobine cu altă bobină, astfel încât tensiunea rezultantă să fie suma tensiunilor celor două, nu diferența.

Dau un exemplu:

Dacă ai două bobinaje identice ce dau de ex. 12V și vrei să le legi în serie pentru a obține 24V sau a obține o înfășurare de 24V cu priză mediană și nu le înseriezi fazat, la capetele extreme nu vei obține nicio tensiune, fiindcă tensiunile induse se anulează reciproc.Dacă le fazezi corect, vei obține suma celor două tensiuni, deci 12V.

Nu e niciun deranj dacă pui întrebări, fiindcă ăsta e scopul topicului.Ideal ar fi să parcurgi cuprinsul topicului și să găsești răspunsuri deja date pe aceeași problemă, dar topicul fiind unul foarte lung, ar dura mult să găsești acele răspunsuri.E de înțeles de ce unele chestiuni se vor repeta de mai multe ori pe parcursul acestui topic...

Link spre comentariu
Acum 38 minute, Costa a spus:

contine raspunsul privind importanta sensulului bobinarii si pe care eu m-am bucurat sa-l primesc. 

Pai dezvoltati, ce se intampla daca o infasurare suplimentara pusa pe un traf toroidal de 50 Hz o bobinez "invers"?

S-a discutat si acum vreo 10 ani cand ZAL era combatant. 

Link spre comentariu
La 01.04.2023 la 9:13, validae a spus:

Fazarea bobinelor e importantă la conectarea corectă ( adica inseriereaa unei bobine cu altă bobină, astfel încât tensiunea rezultantă să fie suma tensiunilor celor două, nu diferența.

evident ca se poate bobina in orice sens ,ce conteaza ,este in citatul de mai sus...

Link spre comentariu
1 hour ago, dumitrumy said:

ai dezvoltati, ce se intampla daca o infasurare suplimentara pusa pe un traf toroidal de 50 Hz o bobinez "invers"?

S-a discutat si acum vreo 10 ani cand ZAL era combatant. 

Sa dezvolt ce ?

Cu putina atentie se poate observa ca eu "am venit sa iau lumina" punand intrebarile de incepator, sa invat si sa iau de bun orice raspuns primesc(chiar daca am dubii nu-mi permit sa zic nimic...ori sa insist reintreband ) mai ales ca cei dispusi sa ajute sunt f.f. putini !

Asa ca mai bine oferiti cu argumente raspunsurile corecte,link-uri catre acelasi subiect discutat anterior.

 

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări