Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Totul despre... TRANSFORMATOARE de retea. Intrebati aici!


Postări Recomandate

Nu sunt deloc tole ,,manta,, ci tole asimetrice, utilizate la stabilizatoare ferorezonante.

Acolo ai o secţiune de circa 13,75cm2  dar pentru a scădea pierderile poţi lua rotunjit 13,5cm2.

Mai jos avaţi un model de tolă ,,manta,,.Tola manta e un tip de tolă închisă, care are doar o parte a secţiunii mijlocii tăiată.Se introduc în carcasă prin îndoirea uşoară a ,,limbii,, centrale şi glisare.Au avantajul unor pierderi mai reduse, datorită preciziei extreme de tăiere a tolelor, ce nu lasă aproape deloc întrefier.

image.jpeg.9278987467a08f560c794aab83b6443b.jpeg

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

https://imgur.com/Tt59ZWD

buna seara

Am un traf care provine de la un aparat de sudura MIG-MAG

S=36cm patrati

primar bobinat cu fir  1-1,2 mm

secundar 3mm

Are prize in primar,tensiunil in secundar intre capete si mediana 21-33v,iar intre cele doua capete 42-66v

Dupa  masuratori si ceea ce se vede cred ca au fost bobinate infasurarile pe rand cu acelasi numar de spire si nu amandoua in aclasi timp  in paralel

In desenul 2(sper sa apara desenele) am redat cum a fost redresat initial in aparatul de sudura

Aici bobinele au lucrat in paralel pentru un curent mai mare la 21-33v

In desenul 3 am pus eu o punte ,aici ar trebui sa am 42-66v si curent la jumatate comparativ cu desenul 2

Va rog o parere daca rationamenul meu este gresit

La  acest traf se poate face  redresare sa sa obtin o tesiune in jur de 50v  +,-,gnd pentru alimentare amplificatorHlAeJI0.jpg

Editat de Sandu 64
Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...
Acum 27 minute, rus ioan a spus:

transformator de separatie 220-110

Nici nu stiu daca este corect numit asa, din moment ce este coborâtor.... 

Dupa tensiuni pare o adaptare alimentarii stil american la reteaua de 220.Asa am si eu la catometrul meu american Heathkit. 

Ar trebui definita puterea necesara, asa cum scrie mai sus Validae. 

Ce ar alimenta? 

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...

Salut,am si eu o problema cu un transformator toroidal!Are cam 650w si de fiecare data cand il alimentez la retea,imi sare siguranta de la panoul electric!Primarul are sarma cam groasa cred ca 1mm sau asa ceva.Am incercat cu un soft start de la hypex,a mers un timp si la un moment dat,a iesit fum din soft start!Acum nu stiu ce sa mai cumpar,sau ce sa mai fac,sa folosesc traful!Are cineva o idee?

 

Multumesc.

Link spre comentariu

Intai te asiguri ca traful este in regula si nu are ceva probleme, abia apoi te gandesti la un eventual softstart.

Este foarte putin probabil ca un traf de sub 1kW in stare buna sa se comporte astfel.

Daca ai cu ce sa masori inductante atunci masoara inductanta primarului cu secundarele in gol.

AI putea avea spire in scurt si atunci comportamentul este normal, si traful trebuie rebobinat.

Link spre comentariu

Dacă avea spire în scurt, până acum ieşea fum din el de mult.Măsoară curentul de mers în gol.

E posibil să ai un curent mare de mers în gol, iar în astfel de cazuri fără softstart nu poţi alimenta.

Dacă softstarturile cu releu cedează, pune unul cu termistor.

 

Link spre comentariu

Validae, cate trafuri de 600W ti-au distrus tie releu de 16A in gol???

Pe bune...

Traful ala are probleme grave.

 

13 hours ago, nono said:

Daca ar fi in scurt in primar,de ce uneori merge bine?

Mai sus scriai ca de fiecare data cand il alimentezi iti arde siguranta. 

Parerea mea:
-Nu merita un traf de doar cateva sute de W riscul sa dai foc la casa ( e grav devreme ce-ti arde siguranta ).

Fie il trimiti la cineva care stie sa bobineze transformatoare ( va sti fara indoiala sa-l verifice atent si sa-i gaseasca problema ), fie il arunci!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări