Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Totul despre... TRANSFORMATOARE de retea. Intrebati aici!


Postări Recomandate

Hai ca m-ai facut sa ma uit prin tabele . Sarma de 1,5mm la o densitate de 4A/mm^2 suporta 7,12A , 24V*7,12=170,8W , iar sarma de 0,5mm suporta 0,788A , 220V*0,788=173W , aproape de puterea rezultata din dimensiunea miezului. La 3A/mm^2 puterea ar fi circa 130W. Ti-am zis ca densitatea de curent se alege in functie de cat de mult se accepta sa se incalzeasca sarma. Depinde de conditiile de racire pe care le are transformatorul . Oricum nu poti scoate chiar puterea maxima data de dimensiunea miezului .Cat despre faptul ca faci redresare dubla alternanta , felicitari :goodman: , dar tot iti trebuie doua infasurari ca sa scoti tensiune diferentiala - , masa , +.

Link spre comentariu

Merge si cu o singura infasurare.Intre + si -- se conecteaza in serie 2 condensatoare electrolitice iar unul dinfirele de la trafo se conecteaza la un brat ~ al puntii si la punctul de inseriere al condensatoarelor.Singura deficienta este randamentul, nu se poate folosi la curenti mari deoarece necesita capacitati de ordinul 50000-100000uF.Transformatoarele se realizeaza pentru aplicatia la care se folosesc.Se impart in 2 categorii:- folosire intermitenta la care se poate face o incarcare mai mare a trafo, sarma mai subtire si mai putine spire.Se foloseste, se lasa la racit, se foloseste.- folosire continua, realizare conservatoare, totul se calculeaza cu rezerva,trafo functioneaza continuu pe un termen nedefinit si trebuie sa ramanarece la tensiunea si curentul ce trebuie debitat.Pentru amplificatorul pe care vrei sa-l alimentezi ai nevoie de alt trafo cu2 infasurari in secundar pentru a scoate putere mare.

Link spre comentariu

:smt005 Separe ca o sa desfac secundarul si sa bobinez altul. Asa ca am gasit 2 "solutii" de aflare a nr. spirelor si a diametrului.1. sa desfac secundarul, numar spirele si: (de ex.) 100spire.........24Vx spire............90V (2X45)2. sau sa cantaresc sarma, si sa iau o sarma care sa suporte ~2A dar de diametru mai micVoi ce ziceti? Care metoda sa o folosesc? (pentru ca asvrea sa alimetez amplifu ala de 160W, despre care se vb la sectiunea amplificatoare)

Link spre comentariu

Daca vrei sa ai tensiune dubala dublezi sarma din secundar adica pui doua conductoare de CuEm de 1,5 in paralel, inceputurile bobinel si folosesti pentru masa iar sfarsiturile le pui la puntea redresoare de unde iei + si -. Dar mai sunt doua probleme:1. Trebuie sa micsorezi diametrul sarmei de bobinaj (<1,5) pentru ca nu o sa iti incapa in freastra transformatorului.2. Automat daca modifici diametrul sarmei trebuie sa recalculezi si primarul deoarece nu o sa mai ai aceeasi tensiune in secundar.Asta o spun din experienta pt ca am patit-o si eu cu un traf de 24V care avea secundraul bobinat cu bara dreptunghiulara de cupru si atrebuit sa il fac din nou (evident ca nu l-am facut eu din nou ci tata ca el se pricepe la asaceva).

Link spre comentariu

....Ce ai desenat tu acolo ,nu e redresare dubla alternanta :prayer: ia cartea de fizica, si mai vezi cap. redresare monoalternanta daca nu seamana cu ce ai desenat ? :smt001 Uite un programel,in EXCEL comprimat cu rar. Calculeaza, functie de ce ai nevoie in secundar (tensiune si curent) cam tot ce ai nevoie. :smt006

Link spre comentariu

Raspuns final: b) Diiingg! Ati castigat o maimutza de plus cu coada rupta. Emisiunea Pro-Stii si castigi!Acuma pe bune. Sectiunea e a miezului, nu a bobinei. Ca daca ai un miez cu diam de 1cm si bobina cu dia de 2... tot ala de 1 se pune, ca prin el trece campul. Tre' sa privesti "sectiunea miezului" ca aria sectiunii transversale prin miez, ptr ca prin aia trece inductia B (sau densitatea de flux, cum vrei sa-i zici), o integrezi pe suprafata aia si rezulta fluxul fi a carui variatie da tensiunea. La trafurile cu miez E se calculeaza pa baza sectiunii zonei centrale care (nu intamplator) e dubla ca latime fata de zonele exterioare. Reluctantele zonelor exterme se pun in paralel si fac cam tot cat zona centrala a E-ului. Am intrat in detalii ptr ca banuiesc ca ai facut la Baze minunile astea.E ca o teava prin care trece apa... Daca intr-o sectiune de teava trec 10cm cubi pe secunda, la un metru mai departe trec tot 10cm cubi pe secunda... si fluxul de apa prin teava e tot de 10.. bla bla. Nu aduni fluxul de ici cu fluxul de colo. Sper ca e suficient de clar.Cirip

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Un miez 2*C, sau 2*U, cum se bobineaza? Mai exact, cum dispui primarul si secundarul? A. Unul peste altul, pe o singura latura B. Unul in continuarea celuilalt pe aceeasi latura C. primarul pe o latura, secundarul pe cealalta laturasau nu prea conteaza?Un atelier de bobinat prin Buc, imi puteti recomanda? Stiu vreo doua, dar as prefera unul recomandat. Si niste preturi, orientative macar; miezul il am.Inca una: am un traf destul de mare, bine lucrat, e recuperat dintr-un aparat vechi, are o groaza de infasurari, nu am reusit sa-i dau de cap, care-i primarul. L-am masurat ca sa identific infasurarile; am masurat fiecare infasurare in ideea ca aia cu rezistenta cea mai mare e primarul, l-am bagat in priza :smt003 pe toate partile, nimic!!! Am incercat sa-l desfac, dar primul strat e impregnat bine de tot in ceva si nu ma lasa inima sa-l stric complet. Vreo idee?

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări