Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Concurs - kituri statie lipit Dxxx - discutii pe aceasta tema


flomar60

Postări Recomandate

Frumoasa initiativa , felicitari! Daca este permis pot oferi si eu -ca premiu!- pe langa cele mentionate de dvs. , obiectele de aici:http://www.elforum.info/topic/90526-electronica-vintage/page-2?do=findComment&comment=1234926....stau degeaba acolo...

Daca se accepta, il rog pe Marian sa inchida anuntul!

 Toate bune!

 

 

Concursul se regaseste in urmatorul topic: http://www.elforum.info/topic/108373-concurs-kituri-statie-lipit-dxxx/

Editat de mircea calin
Link spre comentariu

Eu personal m-am asigurat ca nu este asa, cerand parerea avizata a moderatorilor, care au acceptat sa si intre in juriu.

Evident, inclusiv incadrarea concursului aici.

 

Ca suspiciune m-ar deranja mai mult vreo supozitie ca as incerca sa influentez atribuirea premiilor - ceea ce sper ca am evitat prin regulament, dar si prin integritatea celor din juriu, care sper ca nu vor lasa nici o influenta, venita de la oricine.

 

"tolerează această afacere?" - care afacere? premiile sunt de dat, nu e vorba de nici o plata, deja cei care vor sa intre in concurs au achizitionat kitul de la mine, si asta inainte de lansarea concursului.

 

"să se facă asta la sectiunea bazar" - cum spuneam nu este vanzare/cumparare de departe. In plus, cred ca toata lumea stie ca Marian este un moderator exigent, iata ce mi-a scris in momentul cand m-am interesat de fezabilitatea concursului: "sectiunea aleasa mi se pare chiar inspirat selectionata"

Uite ce a zis Dr.L: "Ma bucur ca fac parte din concurs, lucru de mult nemaiintalnit pe forum!"

 

Am conceput kiturile ca ceva simplu, deci sectiunea "mici proiecte" mi se pare potrivita.

 

"să se impuna condiţia de a cumpăra doar un anume kit?" - ca sa organizezi un concurs trebuie sa definesti foarte bine conditiile de participare. Daca am face un concurs cu "cea mai buna statie de lipit d.i.y." atunci ar intra in concurs si ceva de 50 lei si ceva de 5.000. In plus, cum s-ar verifica functiile declarate de constructor?

Restrangerea doar la aceste kituri - care au toate exact aceeasi placa de baza - face comparatiile posibile, iar functiile sunt clar definite se pune doar problema care si cate au fost activate.

 

"în  folosul celui care vinde aceste kituri!" - incetinel...., eu in primul rand le fac - totul: proiectare/ dezvoltare / realizare de la PCB la final / testare / calibrare... Vanzarea este doar o consecinta si sper un ajutor pentru cei care le cumpara. Daca nu voi mai avea satisfactie ma pot opri oricand.

- desigur ca prin concurs se va face reclama produsului si posibil va creste increderea prin informare. Cum orice are un pret pe lumea asta, as zice ca ar fi oarecum platit prin atribuirea premiilor, care sunt toate de la mine (cele initiale) si nu am intentia sa le retrag - acum sunt in gestiunea juriului.

Dar as zice ca situatia este defapt win-win:

- pentru forum sper ca va creste audienta si atractivitatea

- pentru cei premiati vor fi si premiile si prestigiul realizarii

- sper ca si alti membri vor agrea concursul, poate din curiozitate...

- si mai ales sper ca cei din juriu vor avea o satisfactie, doar din a participa, ca ei fac ceva munca...

Editat de Dxxx
Link spre comentariu

Ca sa fie clar pentru toata lumea, Dxxx nu a facut asta asa de capul lui, si nici noi moderatorii nu am decis pro sau contra individual, ci am discutat in privat si am ajuns la un comun acord asupra formei care trebuie sa o ia topicul asta. Nu este vorba despre vreo afacere sau alta chestie obscura, ci pur si simplu Dxxx a ales premieze ( adica in traducere pentru toata lumea, sa dea moca ) anumite produse celor care au cumparat kituri de statii de la el si au realizat ceva constructiv si util cu ele, adica se stimuleaza creativitatea si punerea in folosinta a acelor kituri. Pentru a interzice aceasta initiativa ar fi trebuit ca eu moderator la bazar fiind, sa includ in regulament un subpunct prin care sa interzic bonusurile oferite de vanzator cumparatorului -> Realizati sper absurditatea acestei idei.

 

Imi exprim speranta ca offtopicul sa inceteze, nimic neregulamentar nu se intampla aici.

Link spre comentariu

Deci, pănă la urmă se ajunge să se facă reclamă prin intermediul forumului?(eu aşa am înteles că ati discutat...)după părerea mea se deschide cutia pandorei...

Ok!dacă ati hotărât aşa.... aş dori să ştiu dacă toţi care vor oferi  premii ...pot să facă asta??

Şi eu aveam nişte vechituri  ...de care aş vrea să scap...le pun drept ”cado”pentru un ”concurs”la care şă-mi facă reclamă la ”ceaiul de slăbit”... :rade:

Link spre comentariu

Daca as face o prezentare aici - atunci ar fi reclama desantata - aici este doar concursul pentru cei care au finalizat punerea in opera a unui kit!

 

Insa, toate datele cerute sunt disponibile - asta se vede la topicul de vanzare. Exista in prezent documentatie completa (zic eu) pas cu pas, cu fotografii si chiar filme puse pe youtube.

 

Documentatia nu este restrictionata la cumparatori, oricine poate sa solicite pentru evaluare documentatia inaintea achizitiei.

Este si normal asa, pentru ca ce se adauga kitului trebuie sa fie compatibil (deci trebuie sa se decida daca ce exista prin sertare este utilizabil sau nu).

In plus, tutorialul de asamblare arata clar manoperele necesare de facut, incat fiecare sa poata aprecia daca dificultatea este potrivita sau nu, pentru nivelul de cunostinte si dotare.

Este vorba de 7 documente in format .pdf, trimise pe mail.

Editat de mircea calin
Link spre comentariu

Daca as face o prezentare aici - atunci ar fi reclama desantata - aici este doar concursul pentru cei care au finalizat punerea in opera a unui kit!

 

 

 

Păi dacă e aşa ...scoateţi de la vânzare kitul!Puneţi toată documentaţia pe forum(aşa cum au făcut şi alţi colegi) ...şi pe urmă eu nu mai am nimic împotrivă!Puteţi să faceţi câte concursuri doriţi...nu că... eu aş avea puterea de a vă înpiedica în vre-un fel...deja aveţi prieteni printre şefii forumului ...şi cum spuneţi şi dvs ...aţi reuşit să-i convingeţi(nu ştiu cum,nu mă interesează) în a vă susţine ”concursul”!

Bănuiesc  că ne credeţi proşti...pentru că nu suntem în stare să facem(construim) nimic!?Eu zic ca vă înşelaţi!Mulţi de aici nu au timp de aşa ceva...

Eu am construit două staţii ...dar pentru uzul propriu!De fapt ...pentru plăcerea de a construi ceva util!

Ce mă intrigă pe mine este faptul că forumul devine din ce în ce mai comercial...nimic nu mai ”transpiră  MOCA”!

...cu alte cuvinte ”money talks”!!!

 

 

Initial aveai 3 postari offtopic, le-am mutat aici ca sa nu spui ca nu te lasa moderatorii sa vorbesti.

Esti foarte ostil in limbaj, singurul cu atitudinea asta pe aici.

Editat de mircea calin
Avertisment
Link spre comentariu

Dxxx deja are anunt cu kituri de statii de lipit la vanzare unde si le-a prezentat suficient de bine, deja a vandut din ele ( nu stiu cat, nu-i tin eu evidenta, ca nu ma priveste pe mine acest aspect, si de fapt nu priveste pe nimeni ).

 

In alta ordine de idei, mai moca de atat nu se poate, adica cine s-a numarat printre clientii lui Dxxx nu trebuie decat sa-si prezinte creeatia pe baza kitului achizitionat de la el, si poate primi gratis/moca/pe nimic unul din premiile expuse, mai simplu de atat nu se poate.

 

PS1: Daca cineva isi face impresia ca eu fac favoritisme sau am fost influentat material in vreun fel, trebuie sa stiti ca va inselati amarnic, daca la un moment dat bugetul imi va permite o statie de lipit, o sa iau probabil un kit de la Dxxx sau eventual o statie completa de la Dl Puscas, dar asta PE BANI!!! Nu ma intereseaza nici macar un leu reducere!

 

PS2: Elmar tin sa te anunt ca topicul asta nu-i bodega ta, ajunge cu prostiile, deoarece daca nu incetezi atunci o sa cer sa fii pus pe bara de catre colegul Mircea.

Link spre comentariu

Userul Dxxx este foarte bine intentionat si organizat, asta am observat imediat din discutiile cu el, dar cred ca se vede si in topicul sau.

Topicul si discutia sunt supravegheate de mai multi moderatori, nu ne cunoastem nici macar intre noi, iar cu Dxxx am vorbit prima data saptamana trecuta.

 

Va rog sa puneti intrebari intr-un mod pertinent in acest topic, fara atacuri la adresa userilor sau a moderatorilor, nu este corect sa judecati in necunostinta de cauza. 

 

Se vor aplica in continuare regulile forumului dar si cele ale bunului simt, fie ca va convine sau nu!

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări