Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Aurel Moldovan alias Kripton - cateva ganduri


incubus

Postări Recomandate

Spre rusinea mea, eu am aflat doar azi despre dl Moldovan...nu pot sa spun cat de rau imi pare ca nu mai exista...radiourile pe lampi au pierdut o persoana care le cunostea pe de rost. Am vorbit de multe ori pe mess, i-am trimis un radio Litoral pe care l-a desfacut complet si l-a restaurat, mi-a trimis tot timpul poze cu ceea ce facea, vedeam o groaza de piese de cativa milimetri si ma minunam cata rabdare avea sa le repare si sa le monteze inapoi. Era vorba sa ii mai trimit ceva, dar uite ca nu mai am la cine...  :26

 

Era un om bun, cinstit, cumsecade, la locul lui, nu ar fi jignit pe nimeni cu niciun cuvant...ce mai, un Om cu O mare.

 

Dumnezeu sa il odihneasca!

Editat de ciprivw
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

                                     Salutare tuturor

  Aflu abia acum de prietenul meu Aurel fiind revenit în ţară recent şi abia acum sunat de fratele său mai mic care avea şi ştia nr de telefon personal.A avut de alungul vieţii două operaţii bypass şi acuma sau înfundat.Medicii ar fi putu salva dar rămînea ca o legumă numai pleoapele putea să mai mişte în varianta dacă îl mai opera.Aşa dorinţa lui a fost să plece.

  Îmi plînge sufletul din cauza că eram unu şi după spusele lui singurul care mai vizita(find din Reghin) şi încuraja sufleteşte(în afară de mamăsa si fratele său care îl rugau să se mute înapoi la ei la casa părintească(Reghin)fiind el la un sat (Ghurghiu)Care se afla 20 km).

                                                                                 .DUMNEZEU SĂ-L ODIHNEASCĂ!

 

Mult de povestit pe care marea majoritate de pe blog aţi spus ,ataşez un link către singurul şi unicul poză despre el şi cu greu opţinut fără acordul lui.Nici nu am postat nicăieri lăsam cu multe alte poze despre radiouri şi restaurări de ale lui în amintirile mele.Posted Image

 

  Nu a dorit niciodată să fie pozat cu pretextul că nu era aranjat ,întradevă să locuieşti singur şi cu un picior din aluminium că era tăiat de la genunchi era foarte greu pentru el ,.....

Mîine(04.10.2015) mă întîlnesc cu fratele său vă spun mai multe că i-a  rămas în custodie aparatele şi vrea să valorifice şi vă scriu mai multe sper să salvăm ce se poate din radiouri că păcat să ducă la fier vechi.

                                                                                                                                                  Stimă 

Editat de csizmasreky
Link spre comentariu

Bună tuturor,am fost  pe la fratele să mai mic am povestit despre aparatele (Tv,radio).

Situaţia destul de şubredă mă refer la aparatele respective.Sunt depozitate într-un beci destul de umed,sunt aparate functionabile si in curs de reabilitare .Aş vrea să mă puteţi ajuta să valorificăm si sa ajungă produsele in mîini bune fiind fratele său în neştiinţă de cauză a valorile respective are intenţia să le dezasanbleze şi să le ducă la fieri vechi.

O să le postezi la rubrica de vînzări toate ce avea în dotare complete şi incomplete

Link spre comentariu

Am mai postat despre dl . Moldovan . O sa o fac din nou , cu ingaduinta dumneavoastra . Am avut mai multe conversatii pe PM , si prin alte mijloace , dar nu stiam nimic despre viata d - lui personala . Nu cer asemenea amanunte ... O disparitie timpurie , prea timpurie pentru un OM deosebit . Asa cum se intampla adesea cu cei care insemna ceva bun , intr - un fel sau altul . Sper ca ne priveste linistit , de undeva unde sper sa ajungem cu totii ...

Link spre comentariu

Suferinta fizica era mai mica decat marimea sufletului... Cine nu l-a cunoscut nu sufera pentru disparitia lui...Depinde de marimea sufletului si a caracterului fiecaruia. Eu nu  l-am cunoscut altfel decat suferind in tacere si facand glume asupra vietii de zi cu zi.Multi am avea de invatat din exemplul ce l-a dat. NU si-a deschis sufletul la oricine. In ultima noapte petrecuta impreuna ( 01-02 mai 2015) am lamurit datele bobinelor de la rr Litoral( intr-o zi am sa va dau datele acestor bobine). Nu consider munca noastra ci a acestui OM. Nu spun vorbe mari caci ar fi vorbe in vant, dar nu pot ignora munca, profesionalismul, tenacitatea si daruirea pentru profesia aleasa  a  acestui om.

Ca sa va dau un exemplu de pregatire va pot spune ca la examenul de absolvire de la liceul de electronica din Braila ( prima promotie ) trage subiectul " Blocul de UUS de la rr Darclee ". Deseneaza toata schema electronica a acestui bloc iar presedintele comisiei ,ing. Aurel Milea (cred ca nici nu este nevoie sa dau amanunte de aceasata personalitate in domeniul electronicii romanesti ) , nici nu il lasa sa explice functionarea acestuia obtinand nota maxima. Va dati seama cum au reactionat ceilalti colegi care urmau sa intre in examen. Au crezut ca a picat examenul neauzind nici un cuvant asupra subiectului de examen. Cu timpul, ing. Aurel Milea l-a indrumat si sustinut in munca din Intrep. Electronica si in service-ul pentru aceasta firma. Au tinut legatura si dupa 1989. Unele lamuriri despre unele aparate de radio  ne-au fost prezentate pe acest site. Ma doare ca nu l-am cunoscut mai devreme...

Am o poza cu el in fata calculatorului, dar mi-a spus ca niciodata sa nu o fac publica pentru ca " nu este fotogenic..."si sa nu fac public suferintele lui. Cred ca m-am achitat de promisiune si nu l-am dezamagit. Poate ca aceasta atitudine a mea a aratat ca i-am fost un prieten. In rest nu va pot spune decat sa stati cu constiinta personala si sa discutati cu ea in legatura cu acest OM...

Va doresc numai bine!

Editat de viopa
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Oooof....din cauza timpului nu am mai intrat de mult pe acest forum. Am facut-o azi si prima data am intrat aici. Am vazut acum poza dansului - si cu toate ca de fiecare data cand ma sfatuia cum sa depanez micul radio - incercam sa imi fac o imagine mentala a sa, iar mintea o "alcatuise" cam asa: potrivit de inalt, slab si cu o personalitate placuta. Imi face placere sa vorbesc cu dansul, cu toate ca nu sunt comunicativ din fire. Insa fotografia sa m-a rascolit profund. Asa chip trist si chinuit de suferinta nu mi-am putut imagina in cazul sau. Si totusi....il auzeam cand avea puterea sa zambeasca.

Editat de incubus
Link spre comentariu
  • 9 luni mai târziu...
  • 1 an mai târziu...

Noi sa ne amintim mereu ce om era!

Nimic nu-l va aduce inapoi dar ma bucura ca mai sunt oameni care-si aduc aminte de el...mare OM.Bolnav fiind inca ajuta pe cei care au apelat la el si nici-un moment multi nu au stiut suferinta lui!

Editat de mila
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări