Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Scheme pentru incepatori


Vizitator

Postări Recomandate

  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator ydallis

Salutare!Care ma poate ajuta cu o schema simpla de interfon full duplex ? Vreau ca acest interfon sa-l folosesc pentru comunicarea intre 2 incaperi,nu vreau sa folosesc 2 telefoane fixe conectate intre ele sau statii ... vreau un montaj ,o schema de interfon duplex,cu sonerie daca se poate!Astept cu nerabdare ... ajutorul vostru! :smt100O zi buna!

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
Vizitator Marius Corado

Buna seara , am si eu nevoide de ajutor. Am de facut o contorizare a traficului folosind un PLC si mi sa zic ca imi trebuie un 7 segment led display cu decodificator bcd . Imi poate da si mie cineva mai multe informatii sau ceva linkuri utile. Ce am gasit a fost mai mult despre arduino si nu prea ma ajuta....

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

La un număr de leduri te-ai gândit ?  Cred că-ți place schimbul de mesaje scurte, ca pe mess  :rade: Fii mai explicit în cerințe, că altfel dau o schemă cu 10 leduri și-o să zici că-s puține.O idee de circuit destul de simplu și care oferă un curent constant :http://m.eet.com/media/1177659/an-improved-offline-driver-lights-an-led-string-fig-2.jpg

Ar fi bine să dai un ochi și pe la secțiunea Leduri și alte surse de luminăm, sigur au fost și alții care au cerut ceva asemănător :http://www.elforum.info/forum/60-led-uri-si-alte-surse-de-lumina/

Editat de validae
Link spre comentariu
Vizitator 3xclusiv

nu imi plac mesajele scurte :))) doar ca scriu de pe telefon si deaceia am omis nr de leduri. Undeva in jur de 30-40 de leduri.. vreau sa il pun pe un stalp sa imi lumineze in curte.

Link spre comentariu

Păi decât să pui atâtea leduri de putere mică, poți lua de pe forum (sunt colegi la Bazar care vând convenabil)  un led de putere 10W și adaugi o sursă de curent constant și un radiator recuperat de la un procesor PC. Vei ieși mai ieftin decât un reflector similar cumpărat de-a gata la circa 100Lei.Exemplu: http://www.elforum.info/topic/84362-led-uri-1w-10w-surse-module-5050-controllere-rgb/

Editat de validae
Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

CD4094 din seria standard CMOS 4000 = HEF4094 . Merge alimentat între 3 și 18V - uzual 5 -15V.

Echivalentul lui din seria HC este CD40HC94 = 74HC4094 = SN74HC4094 . Merge alimentat între 2 și 6V , e mult mai rapid decât seria precedentă. Tot din seria asta 74HC595 , ușor diferit . 

Există varianta HCT ( în loc de HC ) care se alimentează la 4,5-5,5V.

Astea se găsesc destul de ușor și sunt ieftine. 

Link spre comentariu
Vizitator Marius Corado

Salut , am nevoie de un mic ajutor. Poate sa ma ajute careva cu niste informatii sau un tutorial pentru 7 segment led display de la o baterie de 9 v ??? 

 

Multumesc ! 

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări