Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SUDURA IN PUNCTE


Postări Recomandate

Cu valorile din schema am obtinut timpi de actionare de la fractiuni de secunda pana la cca 2 secunde (sper sa nu gresesc).

Se poate calcula dupa formulele din foaia de catalog a lui 555, insa nu asta conteaza, dupa realizarea fizica a aparatului se incearca diferite materiale si se obtine indemanarea necesara.

Link spre comentariu
  • 4 ani mai târziu...
  • 4 ani mai târziu...
La 03.02.2015 la 21:30, dorian 70 a spus:

 

Atunci montajul devine mai fiabil, se elimina o piesa mecanica cu uzura, releul, iar noua schema va fi asta:

 

post-185456-0-61409400-1422991632_thumb.jpg

Salut, pentru MOC 3043 pot folosi rezistor de 1k ? Ce formula aplicam acolo? In loc de TIC 246 folosec BTA312 de 12A. Schema se poate alimenta si la 9V?

Link spre comentariu

Rezistorul trebuie ales astfel încât ledul emiter să primească suficient curent (cca 5-10mA) ca să activeze optotriacul.

Ar trebui să meargă și 1k, admite o plajă destul de mare de valori.

Acolo poți alimenta și cu 5V dacă reduci corespunzător rezistența de limitare, spre 470 Ohmi de exemplu.

Temporizatorul aparatului meu e făcut cu 555 și alimentat la 5V dintr-un alimentator de telefon mobil...

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Este gresit cablajul in zona triacului. Ai inversat terminalele triacului A1 cu A2 (sau T1 cu T2 sau A cu K). 

image.thumb.png.628aa78214eca2d9c8f43f57c39b2064.png

 

Rezistenta de 330 ohmi care trebuie sa fie intre intre G si A1 (catod K sau T1 functie de foaia de catalog a diferitilor producatori) este conform cablajului intre G si A2 (anod sau A2). 

Link spre comentariu
Acum 1 oră, nelu F a spus:

Este gresit cablajul in zona triacului. Ai inversat terminalele triacului A1 cu A2 (sau T1 cu T2 sau A cu K). 

image.thumb.png.628aa78214eca2d9c8f43f57c39b2064.png

 

Rezistenta de 330 ohmi care trebuie sa fie intre intre G si A1 (catod K sau T1 functie de foaia de catalog a diferitilor producatori) este conform cablajului intre G si A2 (anod sau A2). 

Aveti dreptate, nici prin cap nu mi-a trecut . Maine o sa modific si revin cu feedback. Multumesc mult.

Link spre comentariu
Acum 19 ore, nelu F a spus:

Este gresit cablajul in zona triacului. Ai inversat terminalele triacului A1 cu A2 (sau T1 cu T2 sau A cu K). 

image.thumb.png.628aa78214eca2d9c8f43f57c39b2064.png

 

Rezistenta de 330 ohmi care trebuie sa fie intre intre G si A1 (catod K sau T1 functie de foaia de catalog a diferitilor producatori) este conform cablajului intre G si A2 (anod sau A2). 

IMG_5125.jpeg

In sfarsit l-am terminat. L-am reglat pentru sudura in puncte platbanda nichel celule li ion, obtin lejer 188A la cateva milisecunde. Tensiune in gol 2.4v , in sarcina 0.8v. Urmeaza sa ii fac rodaju sa vad ce poate si la curenti mai mari.

Editat de cozmalau
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări