Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

TRANSFORMATOR 1000W pe 8cmp sectiune miez


Postări Recomandate

@Misura nu contest corectitudinea calculelor Dvs, ci intepretarea total gresita a lor, prefer sa cred ca din pura rautate interpretati fie cum o fi ca sa denigrati rezultalele altfel daca chiar nu intelegeti unde ati gresit e grav...

 

 

...domnule  din  serialul  las fierbinti...

Imi cer scuze anticipat pentru ce voi spune dar nu pot sa nu amendez remarca asta care este o lipsa de bun simt din partea Dvs, dar probabil nu va puteti abtine, deci asta e... oricum nu ma mira absolut deloc.

 

 

 

..de  fapt ,  n-aveti  NIMIC  TEHNIC  DE  SPUS...

De acord, probabil ca si eu la randul meu spun prostii uneori ( poate adeseori ), totusi din cand in cand mai dau si cate una buna, si cate un utilizator beneficiaza pozitiv de ce am eu de zis, asta este suficient sa ma convinga sa nu iau in seama pe cei ca Dvs.

 

 

@Flomar, v-a sugerat @Misa un test, daca puteti, efectuati-l chiar Dvs, cine nu are incredere in datele pe care le vet posta, nu are incredere in Dvs, atunci nu are ce sa caute pe topicul Dvs, din punctul meu de vedere m-as mira ca la testul sugerat de @Misa temperatura miezului sa depaseasca 40-50* dar se poate sa ma insel ( eu nu sunt incuitat... pardon, incapatanat, precum altii ).

Link spre comentariu

Eu am o propunere - să lăsăm momentan disputele teoretice ( deși am impresia că aici e și altceva , nefericita întâlnire a ignoranței cu răutatea ) și să ne concentrăm pe teste reale . Și eu susțin ideea ca ele să fie făcute de  @flomar60 , cine nu crede îl privește . Dacă totuși altcineva se oferă să facă testele ți @flomar60 e de acord , e OK . 

Important este să stabilim de comun acord ce vrem cu aceste teste . Poate că treaba cu sudura nu este cea mai relevantă - deși eu cred că spune ceva . În principiu însă și eu agreez un test de genul celui propus de @mișa dar cu siguranță la o putere mai mare.

Link spre comentariu

Ce este surprinzator , este ca in ultima poza' test final 2' sunt prezente sarcinile rezistive legate la cele doua secundare iar aparatele indica asa, de la stinga la dreapta: tensiune primar, curent primar, curent secundar mare , tensiune secundar mare, tensiune secundar mic, curent secundar mic...nu am posibilitatea sa postez poza marita din cauza restrictiilor forumului...voi incerca sa mai fac un filmulet dar asta dureaza...

Link spre comentariu

@Flomar a muncit atata timp la traf, deci mi se pare normal ca el sa faca testele, insasi executia trafului arata ca are experienta necesara, si mi s-ar parea normal ca macar atata respect sa avem pentru m,unca lui incat sa avem incredere in rezultatele prezentate, deci eu sustin ideea ca Dl @Flomar sa efectueze testele necesare/cerute, oricare ar fi ele.

 

PS: @Flomar atasez un link catre iutub unde am postat eu cu ceva timp in urma un tutorial despre cum se posteaza poze la bazar ( valabil oriunde altundeva pe forum ), vi-l las aici si urmariti-l cand aveti timp, avantajul este ca nu exista limitarea de rezolutie, sau oricum nu la fel ca aici.

https://www.youtube.com/watch?v=mnVs9OiJkuY&feature=youtu.be

Link spre comentariu

Filmarea v-ar putea ajuta probabil mai mult pentru a evidentia caderea de tensiune in sarcina, masurati tensiunea exacta in gol si apoi pe cea in sarcina, dar s-a mai cerut si o functionare prelungita in aceasta sarcina si apoi masurarea temperaturii miezului...Oricum stiti bine ca eu sunt convins fara indoiala despre performantele acelui traf, cine nu vrea sa creada are o problema.

Link spre comentariu

Domnilor, ce trebuia demonstrat s-a demonstrat, deși încă mai sunt unii care nu sunt convinși.Dar se vor convinge pe parcurs, eu unul recunosc că am scăpat cu greu de formula empirică  ce spune că puterea maximă a unui transformator este aproximativ egală cu pătratul secțiunii miezului.Chiar dacă secțiunea conductorului folosit în secundar nu a fost nici pe departe cât ar fi trebuit, s-a dovedit că o secțiune ce teoretic ar fi putut suporta maxim 100W conform formulei empirice, a suportat de câteva ori mai multă putere.Ideea de bază era că miezul nu limitează puterea ci secțiunea conductorului, fiindcă la un miez mare poți folosi puține spire groase, iar la un miez mic trebuie să pui mai multe spire la fel de groase, ceea ce îl face nepractic. Dar dacă respecți numărul de spire/Volt poți scoate 1000W și dintr-un miez de doar 1cm2,  va ieși o monstruozitate imensă de cupru, nepractică, dar perfect posibilă !!!

Link spre comentariu

Domnule @misa , precizati conditiile , in care ar trebui testat acest trafo  ca sa devina credibile d.p.d.v. al dumneavoastra si eu ma voi stradui sa le indeplinesc...sunt curios ce veti face daca se dovedeste inca o data! , ca totul este real...sau , poate doriti sa faceti chiar dvs. aceste teste...FAN-CURIER-ul ajunge la dvs. in maxim 24 ore...

 

Nimic nu e real. Daca ma crezi bine, daca nu e tot bine.... Pacat sa investesti in fan curier...NU MERGE, degeaba incerci sa epatezi..

Din pacate, domnul Flomar a cam incurcat-o. A obtinut un transformator inutilizabil. Va constata asta curind. Nu asa se fac transformatoarele....

Link spre comentariu

dragi  tovarasi  si  prieteni !

va  chinuiti  absolut  degeaba  sa  demonstrati  un  fel  de  perpetuum  mobile .  romanii  au  un  proverb  vechi  si  bun ...nu  poti  sa  faci  din  maron  bici...si  sa  mai  si  pocneasca .  chiar  nu  realizati  ca,  daca  ar  fi  fost  asa  de  fiabil  la  folosire  indelungata  un  trafo  de  sudura  cu  puterea  in  gol  de  115 w  ,  nimeni  n-ar  mai  fi  construit  ditamai  pietrele  de  moara  ,  cu  sectiunea  in  fier  zdravana ,  grele ,  pline  de  o  gramada  de  kg  de  cupru ,  cu  care  sa  poti  suda  fara  probleme  de  orice  fel  ?  

ca  fapt  divers ,  acum  o  ora  a  venit  pe  la  mine  la  magazin  bobinatorul  meu ,  un  om  super-respectabil ,  maistru  militar  iesit  la  pensie ,  care  a  bobinat  toata  viata  dinsului  toata  gama  de  transformatoare .  l-am  chemat  linga  mine  si  i-am  aratat  plus  citit  toate  postarile  din  acest  topic  si  i-am  cerut  o  parere  avizata  si  autorizata . 

ce  credeti  ca  a  facut ?   a  ris  , tinindu-se  cu  miinile  de  burta  atunci  cind  i-am  citit  despre  transformatorul  cu  sectiune  de  8cm patrati   si  mi-a  zis  asa ... 3  questii  mari  si  late  a  zis  sa  retin ...

1--  acel  trafo  din  postarea  initiala  nu  are  puterea  minima  necesara  si  va  brinzi  ,  in  cel  mai  fericit  caz  un  electrod  de  2,5mm .

2--  daca  acel  trafo  ar  functiona  prin  absurd ,  atunci  va  lua  foc  foarte  repede ,  ori  el ,  ori  instalatia  electrica  a  blocului  unde  este  racordat .

3--  pentru  sudura  clasica ,  in  ca ,  fiabila  si  sigura  ,  e  nevoie  de  o  sectiune  in  fier  minim  40cm patrati  , daca  se  foloseste  o  tola  de  permalloy ,  sau  minim  45 cm patrati  daca  se  foloseste  tola  de  fe-si . 

orice  alta  varianta  este  jucarie  pentru  copii  sau  pistol  cu  apa .

amin ! :rzb

Link spre comentariu

Si totusi n-ati inteles nimic din ceea ce s-a dorit a se sublinia ( de ce oare nu ma mir?...), traful asta nu a fost facut ca sa se utilizeze la sudura, insasi Dl @Flomar a lasat de inteles clar ca nu de sudat are el nevoie de el, s-a tot spus ca miezul nu poate fizic sa transfere mai multa putere decat sectiunea la patrat, uite ca se poate, s-a vazut in ultima poza care n-avea nici in clin nici in maneca cu sudura, ca se poate extrage din 8cm^2 peste 1kW, un rezultat care nu poate fi contestat.

Link spre comentariu

Domnule, colegul flomar@60 nu a vrut să demonstreze că e practic un astfel de transformator, ci că e fizic posibil. Dacă urmăreați de unde a plecat ideea realizării acelui traf, vă lămureați de mult.Controversa era între secțiune versus putere.  Nu a zis nimeni că va fi practic un astfel de traf, fiindcă va consuma prea mult cupru, acolo unde un miez mai mare (dimensionat cum se obișnuiește practic) ar consuma mai multă tolă (mai ieftină decât cuprul).Prevăd o continuare nesfârșită a acestei controverse, din păcate unii colegi care chiar au un nivel tehnic ridicat se cramponează de un adevăr simplu. Dar greu de digerat uneori.Și totul este în formulele consacrate, citiți-le și vă convingeți. 

Pentru cei care încă nu cred că practic nu secțiunea miezului limitează puterea, vă rog să citiți acest articol al unui remarcabil inginer care explică foarte clar despre ce este vorba: 

http://ludens.cl/Electron/Magnet.html   E nevoie doar să înțelegeți ceva engleză, cer scuze pentru că nu am tradus textul original

 

The magnetic flux in the core depends on the voltage applied to the transformer's windings, the frequency, but NOT on the current the transformer is delivering! Oh, well, yes, there is a small dependence caused by real-world effects: As you draw more current, the resistance of the wires causes a voltage drop, slightly reducing the effective AC voltage applied to the windings, and thus reducing the magnetic flux by the proportional amount. But my point is that the transformer core is not involved in limiting the power delivered. This limit comes from the windings, and has two faces: One is the voltage drop, which is proportional to load current and will at some point be so much that the voltage is no longer sufficient for your load, and the other is heating. As the load current increases, the power dissipation in the windings increases to the square, and if you draw enough power from the transformer for enough time, you will burn it up.

Editat de validae
Link spre comentariu

Domnilor, reveniti-va la normal...Asa prostii nu putem citii peste tot si credeti-ma, e o rusine...chiar daca sunt scrise in engleza...

Validae, vezi ca te aflii in zona unei mari greseli. (prieteneste si stiintific iti spun...)

Nu va fi o discutie nesfirsita. Foarte repede se va arde un traf...

Link spre comentariu

@Misa, o rusine este comportamentul dvs cel putin jenant, felul cum insistati in viziunea dvs limitata asupra trafo in general, si felul cum insistati cu incapatanare sa contraziceti niste rezultate clare ale unui test practic la fel de clar, adica aveti ochi dar nu vedeti, asta este rusinos, si nu acel articol ( destul de ok de altfel ).

Link spre comentariu

Nu are argumente, dar nici nu-l intereseaza argumentele, ci doar impunerea punctului propriu de vedere cu absolut orice pret, este ceva tipic intalnit pe forum, atunci cand nu se mai detin argumente se trece de la atacarea ideii, la atacarea autorului... @Misa este blocat in convingerea sa ca nu se poate decat asa cum el stie, el le stie pe toate, el detine adevarul absolut si irefutabil, n-are importanta cate argbumente sau teste se prezinta, pur si simplu din punctul lui de vedere "girafa nu exista". Cred ca incercarile de a-l convinge sunt pierderi de timp, utilizatorii seriosi vor fi inteles tot ce este nevoie din acest topic.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări