Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Pete/umbre pe display-Se pot indeparta ?


Postări Recomandate

Pentru samsung 40h6400   nu se cunoaste codul  inca ...  :limb:  dar am intalnit un model asemanator - UE40H6400 - care avea codul  baretelor : D4GE-400DCB-R2 , dupa care se  poate afla foarte simplu codul ledurilor inlocuitoare  - LED COD 27.

 

LED Backlight Strip Bn96-30450a D4ge-400dcb-r2 for Samsung Ue40h6200 Ue40h6400.

 

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Am primit un Samsung Led de 100 cm model: UE40J5150 care avea imaginea arsa. L am dus la reparat si i-a schimbat t-con board-ul. Dar cand l am pus in functiune se vad petele astea ca de mizerie. Cele verticale nu cele orizontale, alea sunt de la aparatul foto. Se poate face ceva? Care sa fie problema? Se poate sa-l fi stricat cel care a lucrat la el sau sa fi fost asa fiindca tv-ul a stat intr-un garaj vreun an de zile. Multumesc!

2020-05-21 23.43.37.jpg

2020-05-21 23.43.32.jpg

2020-05-21 23.43.27.jpg

Link spre comentariu

Dacă la probe s-a vizualizat o imagine puternic colorată, nu prea se puteau vedea petele.Greu de crezut că înlocuirea T-Conului ar fi cauzat aşa ceva, că nu avea nevoie să umble la foliile de polarizare sau backlight.Poate avea ceva condens şi s-a făcut mucegai după ce a stat în umezeală..

Link spre comentariu

nu are nici o treaba tconul cu acest defect,ori a suferit de umezeala,ori e afumat,sa ars vre-un led si sa lasat cu fum,sau chiar a fost tinut in fum,undeva pe la tara,sau cine stie ce soba sau gratar prin garaj,si aceste modele chiar si cele de 32" au un defect tipic tcon RUNTK5538TP 

Editat de iuliantv
Link spre comentariu
  • 8 luni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări