Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Temporizator programabil cu reset si afisaj


Postări Recomandate

Am facut multe temporizari si merge foarte bine. Singura problema este ca la o ora castiga cateva secunde... Asta-i oscilatorul intern... Are eroare de +/- 1%, adica la 3600 de secunde cat are ora, poate pierde sau castiga 36 de secunde, depinde de cat de bine este calibrat oscilatorul intern. Daca iti trebuie mai precis, pui un cristal de quartz si 2 condesatori si modific configurarea corespunzator. Cel mai bine se imparte cu un quartz de 19.660800 MHz.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 88
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Salut!Sper sa nu se considere reclama dar am vazut cuartzuri de la 19.6608 MHz la comet.srl.ro iar pretul de ~0.5 lei bucata mi se pare decent. Pe de alta parte, daca vei folosi temporizatorul alimentat din baterii intr-o varianta portabila sau ca backup in caz ca pica reteaua de 220V, frecventa cea mai mica la care inca mai functioneaza aplicatia este frecventa cea mai buna (consum redus). Eventual backlight-ul LCD-ului il alimentezi cu un pin PWM al uC-ului (folosind un driver, evident) si monitorizezi de unde se alimenteaza montajul. Daca trece pe baterii reduci la minim (si minim de vizibilitate) duty-cycle-ul PWM-ului pt conservare energie.LE: pretul este de fapt cam 0.7 lei/buc. Ce vazusem eu, era pretul fara TVA.

Link spre comentariu

Da, se gasesc quartz-uri cu acea frecventa relativ usor, probabil la urmatoarea comanda, colegul va cumpara cateva bucat sa aiba.Uie, am facut o varianta tot fara quartz, si am "gasit" o combinatie la timer care castiga o secunda pe ora, eu zic ca este o precizie decenta pentru o aplicatie fara quartz...

...Ma gandesc ca la 2-3-4 zile o sa fie cam mare abaterea ..

Timpul maxim de temporizare este 24:59:59, asadar, eroarea maxima va fi de aprox. 25 secunde/zi.Care este aplicatia finala a timerului? Vreau sa-mi fac si eu idee despre ce precizie iti trebuie.
Link spre comentariu

Multumesc tuturor colegilor pentru informatii/scheme sfaturi.

Nu ma deranjeaza sa fie 255:255:255 cum era initial, cred ca era mai bine ca puteam face temporizari mai mari de 1 zi,

Am dat deja comanda de cuarturi de pe ebay de AICI, iddea e ca dureaza 1 luna pana ajung (ma refeream daca gasesc in cutia cu maimute nu de cumparat, imi cer scuze daca a fost inteleasa altfel afirmatia mea)

Cele 25 de secunde / 24h sunt suficiente ca precizie, e perfect asa.

Dupa ce am lipit fire intr-o parte (partea cu placa PIC-ului) am scapat de bulversarea afisajului.

Pun ultimul hex si revin cu o poza.

 

 

Cu ultimul hex nu imi merge .... nu apare nimic pe ecran am pus pe penultimul si merge.

 

Posted Image

 

 

Posted Image

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări