Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa reglabila 0-30V/3A cu LM723


Postări Recomandate

Parerea mea din cea mai a dracu' practica: Este printre cele mai bine elaborate scheme de surse care au circulat. personal am o asemenea sursa dubla, realizata inca inainte cu mult inainte de 1989. prin tirg pe la Pitesti circulau cablaje gata facute pentru ea, singura diferenta fiind ca foloseau 741 pe post de operationale.723 a fost un ci de referinta in domeniu si sint sanse minime sa se defecteze. Sageata de la R17, este de fapt notata cu A si nu este masa ci se duce in punctul notat tot cu a de la comutatorul de masura. Daca doriti o sursa de calitate, nu ezitati!Emil

Link spre comentariu

Cu stima pentru "Marele Savant". Noi nu vorbeam de legatura notata cu 'A' aflata in stanga rezistentei R17, ci de legatura aflata in dreapta rezistentei R17, care este o masa a sursei auxiliare ce alimenteaza 723.

Este corecta legatura.Atasez schema care cred eu ca a stat la origine, se vede ca daca scurtcircuitam R23, configuratia este ca cea in discutie.

post-3863-139829679218_thumb.jpg

Link spre comentariu

Intr-adevar schema postate de "Marele Savant", luata din lucrarea "Radiofonie pentru tineret", cat si schema postata de " briobit" sunt identice. In schema din Almanahul Tehnium 1984 a intervenit o greseala (voita sau nu), si anume cele doua diode de tip 1n4148, notate cu D4 si D5, care vin din iesirile celor doua comparatoare, trebuiesc legate in baza lui T2, dupa R9, si nu inainte de R9. In vremurile "de aur" se practica aceasta tehnica de a ti-se da o schema, cu o mica greseala "nevinovata", si realizata fiind constatai ca nu functioneaza. Concluzia era atunci: sunt prost, nu sunt capabil, nu ma pricep, mai am de invatat, etc.Pentru "little_fellow" : potentiometrele trebuie sa fie obligatoriu liniare. Cum am mai specificat, se recomande potentiometre multitura pentru un reglaj cat mai precis al tensiunii si curentului debitat de sursa. O seara buna.

Link spre comentariu

Sa stiti ca nu neaparat erau greseli intentionate. Multe scheme erau redesenate de un grafician care nu avea nici o tangenta cu electronica, deci era usor de scapat o greseala. cele copiate din alte publicatii si fotografiate la zincografie nu aveau astfel de probleme. Insist cu sublinierea faptului ca este cea mai reusita si fiabila sursa realizabila usor de amatori pe care am intilnit-o!Cele bune, Emil

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări