Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

recomandare multimetru


Vizitator mihgeo

Postări Recomandate

Depinde mult de activitatea fiecaruia.Daca se urmareste acoperirea a cat mai multe domenii,sa fie si ieftin,automat trebuie sa facem rabat la calitate.O scula cu cat e mai specializata cu atat va avea precizia mai buna.Va sti sa faca mai putine,dar ce va sti,va sti bine.Desi am mai multe,m-am obisnuit cu un HC81,l-am verificat pe cateva domenii si am vazut ca stie sa faca bine ce face,si apelez la altele doar daca nu imi e la indemana HC-ul sau nu are domeniile de masura respective.La inceput mi-a placut ca are protectie de pana la 250V cc/ca pe domenii(mai putin pe curent unde are fuzibil),si in decursul timpului chiar l-am uitat de cateva ori pe ohmetru si n-a patit nimic cu tensiune pe intrare(fireste ca n-am abuzat de aceasta calitate).Cu trecerea timpului am capatat incredere si e calul de bataie acum.De ex nu m-as lacomi la un aparat care masoara capacitati pana la 200 uF si nici acolo sa nu exceleze cand pot foarte bine sa cumpar un instrument care masoara numai capacitati si sa-l folosesc numai atunci cand am nevoie.La fel pt inductante.Daca la capacitati apare mai des necesitatea masurarii,la inductante in anumite cazuri nu e nevoie mai deloc(repet,e in functie de ce lucrari abordeaza viitorul utilizator).Deci platesc o functie doar de dragul de a o avea,dar n-o voi folosi.La asta trebuie sa se gandeasca cineva care vrea un instrument de masura,altfel va cumpara unul cu cat mai multe functii,sa fie acolo,dar nu le va folosi(pe unele chiar deloc)si daca va fi si la buget restrans cum se intampla de obicei,se va pricopsi cu o scula multifunctionala cu care va masura tensiuni,rezistente si din cand in cand curenti,cu o precizie indoielnica.Restul vor fi doar de palmares.S-a impamantenit ideea(gresit spun eu) ca cine are o scula desteapta,care coase,brodeaza,bate cuie,e cel mai tare si trebuie apreciat pe masura.Nu scula scumpa formeaza meseriasul...doar il completeaza.E drept ca nu poti performa ca profesionist fara scule bune,dar asta nu inseamna ca un incepator care are acces la o scula desteapta face mare branza cu ea.Tandemul scula performanta,meserias incepator e o combinatie paguboasa.

PS- daca as avea cate 100 lei de fiecare condensator placheta de 47nF scos din aparate de radio,pe care l-am masurat cu capacimetru si era ok,dar cand l-am bagat pe ohmetru avea cateva sute de k ohmi,acum nu mai pierdeam vremea pe aici,ii faceam concurenta lui Tiriac. Stiu, s-a inventat ESR-metrul,dar povestea e valabila din vremurile cand nu se cunostea prescurtarea,dar aveam analogicul la indemana(ca si acum de altfel).

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 127
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Eu sant depanator de duminica! (dupa revolutie am devenit fortat si de sambata).

Am scris in diverse locuri ca este suficient osciloscopul la masurarea tensiunilor cand faci depanare.

Dar de curand a venit cineva cu o sursa ATX ce nu se mai comporta bine pe calculator. A mers la un prieten ce se ocupa de calculatoare (nu depaneaza surse) care la pus pe o jucarie chinezeasca numita pompos "testor ATX" si care i-a confirmat ca-i da o eroare.

Cu sarcinile rezistive cu care depanez eu ATX se comporta ok.

I-am spus ca testorul cu orez nu are sarcina, deci masuratorile nu pot fi corecte.

Asa am observat ca multimetrul meu ieftin si nefolosit dadea erori pe volti.

Cand am vazut ce aparate aveti, am zis ca dupa 40 ani de meserie oi merita si eu un multimetru, dar nici banii nu ma dau afara din casa.

Asa ca am mai chibitat un pic pe aici ca sa am pe cine sa dau vina daca nu sant multumit de aparat.

Am vazut si unul true RMS care nu ar fi departe ca pret de cel de 260 lei. De asta ce ziceti? Ce mi-e 260 fata de 290 lei?

Posted Image

Link spre comentariu

Fara analogic parca sunt fara o mana!....Analogicul are avantajele lui care sunt apreciate doar de cei care il folosesc intens!....bineinteles ca orice digital il bate la fund la clasa de precizie....dar, meseriasii stiu mai bine! -o vorba foarte des vehiculata pe forum!! :rade:

Link spre comentariu

 

Am vazut si unul true RMS care nu ar fi departe ca pret de cel de 260 lei. De asta ce ziceti? Ce mi-e 260 fata de 290 lei?

 

Daca ne luam dupa ce promite e ok.Pretul e aliniat,deci e doar un singur mod de a afla inconvenientele...cumparati-l,folositi-l sanatos si sa ne impartasiti impresii dupa un timp.

Link spre comentariu

Pai cam asa sunt toate pe care le-am adus in discutie pana acum...adica si UT70B si AX18B si AX588 si HC81, tot pe acolo ca pret si tot pe acolo ca frecventa de lucru pe alternativ.Imi vine in minte zicala aia cu si frumoasa,si desteapta si devreme acasa. :rade:

PS-pe AX18B chiar scrie RMS...dar ce-i drept,nu pe toate.Intre cele doua exemplare este o diferenta de 3 ani pe piata,dar nici una in functionare.Merg bine daca iti ajunge sa le ceri numai ce scrie in specificatii(pana si specificatiile sunt la fel...nu stiu la ce se refera inscrisul de pe un exemplar).

PS-driverele difera,nu merge unul cu driverul celuilalt,cel din stanga e cel mai recent,celalalt e mai vechi.

post-179783-0-23482900-1459094964_thumb.jpg

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări