Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

recomandare multimetru


Vizitator mihgeo

Postări Recomandate

... de mumuşeaţă şi motive sentimentale, aş căuta un mavo1, cât de cât funcţional...dar nu cred că am mari şanse, că era cam "bolnăvior" de mic! :rade:măcar o să am amintire... puteam să-l păstrez pe cel pe care-l aveam "pe inventar", dar am zis că mi se rupe... :84

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 127
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Nu m-am gandit sa tin unul de prasila...nu mi-au placut din start acele aparate.In primul rand testerele aveau banana cu diametrul mic,si manevrarea era greoaie,erau "scurte" la domenii,si nici instrumentul analogic nu excela.Cu alte cuvinte,erau niste glume tehnice in comparatie cu MAVO35,cred ca mai mult de uz didactic,decat de lucru.

Dar daca tii neaparat,mai gasesti  http://olx.ro/oferta/aparat-masura-mavo-ID369fN.html#7a17f26e2e

http://olx.ro/oferta/aparat-masura-mavo-ID4c2Rg.html

Nu comentez pretul,ca ma baneaza...stii tu cine  :secret

Link spre comentariu

de amintire îl vreau, că nu m-a încântat nici pe mine foarte mult... dar deocamdată am lucruri mai utile pe care să cheltuiesc banii ăia... mai văd eu! :)

 

apropo, ţin minte că unii dintre colegii mei renunţaseră la minibananele alea, şi au lipit cabluri "de veioză" direct acolo, scoase afară prin găuri... au dispărut aşa un număr măricel de probleme şi întrebări gen "ăsta mai e bun, că uite ce cioace îmi indică???" :rade:

Link spre comentariu

Nimeni nu zice ca sunt cele mai cele.La nivelul anilor 80 insa nu prea aveau concurent in tara,cel putin in conditiile de atunci,nu vorbesc ce putea intra ilegal(asa am cumparat eu supertester 680R),insa pt acele vremuri,repet,nu prea aveai optiuni.Poate un DU20 sa fi fost de apreciat insa erau mai gingase decat MAVO,erau pe fir de torsiune. In unele institutii privilegiate,unde importurile nu erau tabu,poate sa fi fost altfel,insa de asa ceva nu se puteau bucura prea multi.Au fost bune la vremea lor,si daca te obisnuiai cu ele,faceau treaba buna.Cu electrizarea trebuia doar atentie la manevrare,in rest nu faceau probleme.Acum nu mai are rost sa discutam despre ele ca despre un concurent pe piata aparatelor de masura,sunt doar amintiri placute pt cine le-a prins in voga si ciudatenii pt restul. 

Link spre comentariu

Am mai scris si in alte topicuri ... am avut MAVO-35 ( pe inventar ) vreo doua zeci si ... de ani . La job -ul unde l - am detinut , era un fel de " buna ziua " cand te angajai , alaturi de cosul pentru gunoi . Utiltatea era imediata ... cum incepeai sa - ti amenajezi locul de munca . Incepand cu " conditionarea " prizelor si a prelungitoarelor , a lampii de birou , si a altor mici " gadgeturi " din vremea respectiva . Pistol de lipit , letcon de 35 wati , lanterna , chiar si cosmetizarea cordoanelor de masura pe care le primeai odata cu " masinaria " . Si altele ... A fost o scula pentru vremurile respective , cu bune si rele . Pentru unii , foarte multe bune si foarte putine rele . Pentru altii , invers ... Depinde si ce aveai de lucru . Am avut colege care nu au masurat in viata lor tensiunea retelei la o priza ... dar au masurat sute de km  de cabluri , cu MAVO fixat pe o singura scala ... In fine , nimic depreciativ la adresa lor . Asta erau platite sa faca , asta au facut ... Cred ca voi obosi scriind ... MAVO - 35 a fost un multimetru analogic de uz general , care si - a facut treaba . Asta producea industria , asta aveam ... E bine sa - l judecam echilibrat . Eu cred ca m - as descurca 70 % din ce am de lucru cu acest aparat . Ma rog , cam " peste mana " . De nevoie , nu ca asta mi - as dori . Dupa cum am mai afirmat in trecut , una e sa faci 3 masuratori pe zi 2 zile pe saptamana , alta 30 sau 300 zilnic . Intotdeauna am incercat sa folosesc in avantajul meu caracteristicile unui AMC , si mai ales sa fiu constient de limitarile lui . Cam atat ... iar am umplut topicul de banalitati ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

De fapt MAVO-35 s-a produs inca din anii '70 si timp de 20 de ani in acest domeniu a fost "calul de bataie" al intregii industrii romanesti, fiind un aparat bun pentru acele vremuri. Cu 20k/V DC, 50 uA...5A, instrument clasa 1 cu scala cu oglinda, nu mi-as fi dorit nimic mai mult atunci relativ la calitatile sale electrice. O singura problema majora exista: nu aveam de unde-l cumpara "oficial", de aceea l-am cumparat "la negru".

Acesta este originalul chinezesc de la care s-a preluat si numele de MF-35 circulat initial:

 

 

Posted Image

Link spre comentariu

Eu am " visat " ( la nivel de persoana fizica ... ) la celebrele UNIGOR . Mai " rasareau " ici - colo , in aceeasi perioada . O anumita institutie avea sigur ... ca si acces la importuri pe relatia VEST ( devize convertibile ) . Au fost ( prezente ) mai multe modele ... m - am " jucat " o perioada cu unul ... Acum am si in posesie , definitiva si irevocabila . 100 kiloohmi / volt , domenii maxime extinse , siguranta electromagnetica eficienta ... cordoane de masura robuste , sigure si eficiente  ... in fine ! In anii respectivi , multimetrul meu personal a fost T - 4323 , rusesc , procurat legal dintr - o consignatie . M - a servit destui ani , il am si acum . Imediat dupa ' 90 , am " sarit " la un digital adus de un prieten care a lucrat in IRAK . Caracteristici " de vis " si astazi , productie USA . Timpul trece , parca a fost ieri ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

De fapt MAVO-35 s-a produs inca din anii '70 si timp de 20 de ani in acest domeniu a fost "calul de bataie" al intregii industrii romanesti, fiind un aparat bun pentru acele vremuri. 

 

Mai precis in 73.Frumos exemplar,se vede ca nu e muncit mai deloc.In zilele noastre as fi tentat sa zic ca e o clona chinezeasca a lui MAVO35. :rade:

Pacat ca nu are o data de fabricatie pe undeva...sigur e din vremurile cand chinezii produceau putin si bun,produsele lor erau ravnite pe pietele europene atunci,nu se bucurau de asemenea repulsie fata de chinezarii.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Salut

 

Am gasit o oferta interesanta de multimetru: Multimetrul True RMS Bluetooth OWON B35T .Eu am in laborator mai multe multimetre ( analogice:TL4, DU20, Sanwa, digitale: Keithley 617, HC80, Protek 223, Hytek, Voltkraft VC52) , dar acesta are conectare prin Bluetooth si alimentarea este din 2  baterii AA.

O scurta prezentare:Multimetrul True RMS Bluetooth OWON B35T are trei functii principale: datalogger + multimetru True RMS + masurare temperatura. Datorita modulului Bluetooth integrat, se poate conecta cu telefoanele inteligente Android ( Bluetooth 2.0 de la Android 4.0 in sus, Bluetooth 4.0 de la Android 4.3 in sus) si iOS (Bluetooth 4.0 de la iOS 7.0 in sus). Aplicatia poate monitoriza 2 multimetre in acelasi timp, poate controla multimetrul de la distanta, poate afisa grafice si tabele, poate inregistra date in format .csv, poate citi datele prin optiunea 'text-to-speech'

 

http://www.owon.com.hk/products_info.asp?ParentID=85&SortID=86&ProID=181#sthash.5h9ZeZw2.dpbs

 

Ce parere aveti? 

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări