Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

recomandare multimetru


Vizitator mihgeo

Postări Recomandate

Vizitator mihgeo

va salut dragi electronisti scuzati-ma nu am intrat de mult. :ciuda:

mi-a fost dor de zambetele din stinga pagini nu am mai vazut asa maimutoi decit pe unele site-uri dinafara. :da

baieti vreau sa-mi cumpar un multimetru nici de 10 lei nici de 35lei(9205no name,mi-ar fii frica sa-l bag la 220v :nas: )din obor am vazut alaltaieri.dar nici scump.ar fi bun un 9205 dar nu no name...

deci nu conteaza firma

spuneti-mi va rog in bucuresti (voi le stiti :dans: )un magazin cu preturi ieftine la multimetre.

va multumesc :31

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 127
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator mihgeo

Spune cati bani vrei sa dai si iti recomandam unul cat de cat ok.

am disponibil pt multimetru 50 ron(stiu nu-i o suma mare :somn: )din ce am citit pe forum si am tras concluzia:sa aibe 200Mohm si soket de bagat pini tranzistor. :da :ciuda: :92 (scuzati-ma nu m-am putut abtine cu maimutoii desi am 34 ani) :nas:
Link spre comentariu
Vizitator mihgeo

la banii astia un DT890B cred ca iti gasesti.

multumesc pentru sugestie,dar mai aveam o intrebare in bucuresti(daca se poate spune pe forum)un magazin cu preturi ieftine la multimetre?sau acest multimetru (dt890b) unde il gasesesc ieftin?
Link spre comentariu
Vizitator mihgeo

Da o cautare pe, google imposibil sa nu il gasesti in Bucuresti.Din pacate eu fiind din Oradea nu stiu magazinele in Bucuresti.

am cautat pe google mult acest model(dt890b) ,google ma indruma spre mag ieftine la acest model care nu-s in buc.(prin brasov,alexandria etc)decit sa mai platesc taxa curier minim 15ron mai bine dau o fuga la un mag din buc unde se vad multimetre ieftine(dt890b).poate vede cineva si din buc aceasta postare si ma indruma :da :multumesc
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
Vizitator mihgeo

Da o cautare pe, google imposibil sa nu il gasesti in Bucuresti.Din pacate eu fiind din Oradea nu stiu magazinele in Bucuresti.

am cautat pe google mult acest model(dt890b) ,google ma indruma spre mag ieftine la acest model care nu-s in buc.(prin brasov,alexandria etc)decit sa mai platesc taxa curier minim 15ron mai bine dau o fuga la un mag din buc unde se vad multimetre ieftine(dt890b).poate vede cineva si din buc aceasta postare si ma indruma :da :multumesc
""am cumparat multimetru uni-t 890 c ff bun"" si un multimetru de 10 lei analog din bazar o porcarie ce masor acuma peste cateva minute arata altceva se auto-decalibreaza :nebun:
Link spre comentariu
Vizitator mihgeo

... ”porcăria” folosește-o ca să faci un esr metru!!! :rade:

pai doar pt. cozi merge :wretre :84 sa o folosesc,din cate stiu las acul sa merga la maxim si trebuie sa ajunga la zero,daca ramane intre are rezistenta e bun pt garbaje.p.s. sunt incepator :ciuda:
Link spre comentariu

că tot se pomeni de uni-t: am un multimetru uni-t 2003 (așa scrie pe el), cu oareșce șuchețenii la cap... gen: dacă pun tatorii în scurt, nu contează pe ce rang e, se apucă să ”măsoare”, și scade valoarea, și când ajunge la zero începe buzerul să mârâie... cel de mi l-a dat mi-a zis că e defect, dar nu mi-a zis și cum s-a defectat, și-a zis că mi-l face mie cadou!!! :rade: are cineva o schemă, să mă uit prin ea? că la câte smd-uri are, fără schemă e cam grele... :jytuiyu

Link spre comentariu
  • 3 ani mai târziu...

La Multi Ani!

 

Pentru a nu mai deschide alt topic pe aceasta tema (sunt deja prea multe ;) , am hotarat sa postez aici "dilema mea": achizitionarea unui multimetru cu autorange pentru utilizarea in regim de amator (hobby)

 

Dupa indelungi cautari m-am hotarat asupra unui mastech my68 (nu clona) care pare ok la un pret decent.(am mai avut in lista si uni-t UT33A dar MY68-ul mi s-a parut mai bun).

 

Insa, am gasit intre timp un alt multimetru care mi-a atras atentia si pe care l-am si achizitionat, respectiv: Craftsman 82324 (cateva poze mai jos) care pare mai old school si de calitate.

 

Rog pareri (pro/contra) in ceea ce priveste aceste 2 multimetre de la cei care se pricep mai bine... Am posibilitate de a pastra pe oricare dintre ele si orice sfat este binevenit.

 

Multumesc.

post-181570-0-75885000-1451648070_thumb.jpg

post-181570-0-50509700-1451648074_thumb.jpg

post-181570-0-93160800-1451648077_thumb.jpg

post-181570-0-95939300-1451648179_thumb.jpg

post-181570-0-01232800-1451648184_thumb.jpg

post-181570-0-58326100-1451648317_thumb.jpg

Editat de trafic
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări