Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sprint Layout 5.0 - arhiva macro si ghid


Vizitator mincior

Postări Recomandate

Frumos, felicitari.  :aplauze

 

Un inceput promitator. Radiatorul era bine sa fie exact ca cel real la gabarit-grosime.

 

Il poti desena destul de usor dupa ce masori unul real, apoi il salvezi ca MAKRO.

 

Radiatorul imi pare subtire, l-ai desenat doar cu un traseu de 1 mm aproximativ.

 

Ii poti desena conturul-forma cu un traseu mai subtire (0,15mm), ca in poza, asa este mai "estetic".

 

 

Posted Image

 

Link spre comentariu

Ca sa desfaci 7812 ,trebuie sa vii cu surubelnita pe deasupra radiatorului cu 7912.Daca radiatorul e mai inalt ,lucrul asta e imposibil,trebuie sa scoti 7812 cu radiator cu tot de pe cablaj,Asa ca mai bine ar fi sa intorci 7812  astfel incat radiatoarele sa fie spate in spate ,pentru desurubarea lui 7812 ,surubelnita vine pe langa conzii de 2200uF.Pentru pozitionarea pieselor  e bine sa te gandesti si la accesul la ele in viitor.

 

 

 

variante...

 

 

sterge .pdf

Editat de nel65
Link spre comentariu

Nu e nevoie de lucrul acesta, radiatorul nu este inalt, are 24mm, iar gaura e la 3mm de partea de sus, asa ca se poate strange surubul fara nici cea mai mica problema. In plus radiatorul nu se lipeste pe cablaj in nici un punct, cand se inlocuieste componenta aceasta se scoate cu tot cu radiatorul prins de ea.

 

Oricum o sa tin minte sugestia pentru viitor cand poate o sa am si radiatoare care se lipesc de cablaj

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
Vizitator Random.raku

are cineva macro cu usb B mama pt pcb si mini usb mama tot pt pcb?

vreau sa fac (nu stiu daca o sa ma descurc ) ceva de genul http://g01.a.alicdn.com/kf/HTB1um7LIVXXXXbKXFXXq6xXFXXXZ/201164481/HTB1um7LIVXXXXbKXFXXq6xXFXXXZ.jpg

numai ca pinii sa nu fie aliniati in linie ci sa fie aliniati ca la mufa de tip B 

adica vreau sa inlocuiesc mufa de tip B cu aceasta placuta 

 

Later edit

ce ziceti  e ok asa?

Posted Image

Editat de Random.raku
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Il scanezi cu un scaner ,editezi un fisier bitmap cu poza scanata,incarci fisierul bitmap cu functia scanned copy si aduci la scara ,dupa ce ai masurat lungimea sau latimea radiatorului cu rigla.

Mai departe trasezi conturul radiatorului peste poza ca si cum ar fi la indigo.Pare complicat dar nu e deloc si te scuteste de masuratori multe pe care le poti gresi.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări