Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Traf sudura cu primar si secundar din alumniu


pusu

Postări Recomandate

Va prezint un traf sudura facut din materiale rezultate din dezmembrarea unui traf 630Kw.

Tolele au fost taiate la dimensiunile din poza.

Primarul bobinat cu platbanda de Al 2x4mm, izolata cu hartie.

Secundarul bobinat cu platbanda de Al 8x12mm izolata cu banda termorezistenta neadeziva.

Primarul este culisant pe jug pe distanta notata cu x pentru reglarea curentului de sudare si are scoase 3 prize.

Traful rezultat are 41kg.

Este al doilea traf de sudura care-l fac bobinat cu aluminiu in schimb am realizat nenumarate bobinate cu Cu.

Intrebare pentru cei mai documentati decat mine:

Desi merge suficient de bine (evident ca cu electrozi supertit de 3,25 numai se distreaza), totusi nu sunt suficient de multumit

de calitatea sudurii. Spun asta in comparatie cu trafurile bobinate cu Cu realizate de mine in trecut.

Ce parere aveti? E de vina faptul ca e bobinat cu Al?

 

Posted Image

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 69
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Nu cred ca este o problema la AL,cred ca mai degraba de calcule sau de executie.Toate trafurile ala mari de pe santier sau din fabrici de dinainte erau bobinate cu AL si mergeau perfect ani buni.In cazul lor reglarea se facea printr-o priza(sau mai multe-reglaj brut) si prin sunt magnetic si nu prin deplasarea bobinelor.

Link spre comentariu

...In cazul lor reglarea se facea printr-o priza(sau mai multe-reglaj brut) si prin sunt magnetic si nu prin deplasarea bobinelor.

Ba da, se faceau si cu cuplaj variabil prin deplasarea bobinelor, eu am avut in intretinere prin anii '78-'80 astfel de trafuri, erau trifazate, se deplasau 3 bobine, erau primele aparate cu care am avut contact ca stagiar, adevarate bijuterii. Echipamentele erau Arcos-Italia, dar am avut si rusesti.Frumoasa lucrarea lui pusu, n-am vazut inca astfel de aparate facute de amatori. :aplauze

...Ce parere aveti? E de vina faptul ca e bobinat cu Al?

Nu!
Link spre comentariu

Am comis o gresala. Secundarul este bobinat cu 6 platbenzi de Al 2x4mm deodata izolate cu banda termorezistenta neadeziva.

Traful scoate in secundar 50V sau 54V sau 58V in functie de alimentarea pe cele 3 prize scoase in primar. Secundarul are 47spire.

Multumesc de aprecieri d-lui Emil Matei, dar totusi nu e mare branza sa faci un traf.

Totusi ramane intrebarea, ce se poate imbunatati la acest traf?

Pun o poza cu o sudura realizata cu acest traf:

Posted Image

Link spre comentariu

Eu as face traful in coloane. Banuiesc ca mai aveti tole sau alea pe care le-ati folosit deja pot fi rearanjate. Sau ar mai fi o varianta mai costisitoare...cu punte de diode, condensatori si droser.

Am vrut sa fac reglabil cuplajul magnetic prin deplasarea bobinelor si la varianta aceasta de geometrie a pachetului de tole mi sa parut a fi cea mai simpla metoda deoarece deplasez o singura bobina. Regleaza foarte bine curentul in secundar, forma de unda ramanand intreaga.Inca n-am reusit sa trasez o caracteristica.Desigur ca cu o punte si o bobina de netezire trebuie sa se imbunatateasca performantele de sudare dar inca nu sunt deplin multumit de transformator.
Link spre comentariu

...totusi,ce nu va place la traf?nu sudeaza bine cu amperaj mic?sau ce altceva?

Raman niste pori in sudura, lucru care la restul trafurilor facute de mine nu l-am mai intalnit. In unele cazuri parca

sudura fierbe, se formeaza cate un punct care imediat se deschide si rezulta o gaurica. Asta numai la suduri orizontale,

la cele "la pozitie" verticale merge binisor.

Amperaj are, ca test am taiat tabla ~10mm. Poate ca trasarea unei caracteristici ar indica ceva.

Posted Image

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări