Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Raritati vintage


Postări Recomandate

Nu am mai postat demult pe aici si s-au mai strans cateva'

 

Un amplificator cumparat de aici de pe forum in urma cu ceva ani, Princeton, pare a fi ceva japonez din anii 70, finali 2SD313. Lucratura clasica a acelor ani, inca functioneaza foarte bine, nu a fost necesara schimbarea electroliticilor.

prince_zpsmki8fp7b.jpg

prince%20sus_zpsiwhwozf6.jpg

prince%20spate_zpsd0cxk3zf.jpg

prince%20inside_zpsm8xrorql.jpg

prince%20finali_zpseengctti.jpg

prince%20traf_zpsarir42rd.jpg

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • 3 ani mai târziu...
Acum 4 ore, doru3160 a spus:

Ce legatura au pozele de aici, cu vanzarea? Se poate sterge topicul, dar ar fi pacat.

Am scris la inceputul topicului ca respectivele aparate nu vor fi de vanzare...din partea mea poti sa lasi topicul numa sa nu-mi sara altii in cap ....alde reclama, etc.

Link spre comentariu
  • 2 ani mai târziu...
La 28.10.2014 la 19:16, franzm a spus:

Multam de schema. Am gasit la cineva doua transformatoare defazoare BV01457. Daca reusesc sa pun mâna pe ele, încerc sa determin datele înfasurarilor.

 

Salut,

 

ai mai reusit sa extragi datele transformatorelor?

Sau poate ai din alta parte.

 

@franzm scuze daca reinvii un topic asa de vechi.

Link spre comentariu

Nu. Transformatoarele nu au ajuns la mine. Date de la transformatoare din astea istorice nu mai am decât, poate, din întâmplare. Si nu stiu unde sa le caut (în care vechitura de calculator). Daca-mi trebuie transformatoare defazoare, apelez la producatorii consacrati (Sowter, Jensen, Edcor, etc). Chiar daca sunt scumpe, timpul economisit face toti banii.

D-l Lazaroiu a realizat mai demult transformatoare defazoare (pentru @carageae, cred). Din câte am auzit, amplificatorul realizat cu ele, s-a comportat f. bine.

Link spre comentariu
La 28.10.2014 la 15:12, fluffy37 a spus:

 

Salut @fluffy37, mai ai aparatul? Ma intereseaza ceva date ale transformatoarelor, macar dimensiuni tole/sectiune tole...........

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări