Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Antena Fm.


Vizitator nigel78

Postări Recomandate

Multumesc tuturor colegilor pt sfaturi. Am sa ma duc sa cumpar un fir mai lung de la un magazin de profil  unul subtire si lung (care e lungimea maxima, sau nu are asa ceva? ), dupa care voi testa daca se prinde mai bine  postul Radio Romantic, ăsta ma intereseaza. 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

 Nu veti obtine mai nimic...pentru FM aveti nevoie de doua bucati de platbanda, cat mai late(30...50mm, ca sa aveti si latime de banda, macar cei 20 MHz din banda FM) fiecare cu lungimea de 750mm, asezate orizontal, una in continuarea celeilalte, cu o distanta de 10-20mm intre ele, la inaltime cat mai mare, nu neaparat in exteriorul cladirii(daca nu e una din beton armat), dar cat mai sus.

 Cu fire subtiri si lungi ventrul de curent nu se va potrivi niciodata cu ventrul de tensiune, iar slaba energie captata se va risipi chiar in fire, prin unde stationare.

Puteti folosi chiar si coltar de aluminiu utilizat de zugravi, e foarte ieftin, vreo 2lei/m, sau doua table de cupru/alama, 750x30x0,5.

Link spre comentariu
Acum 5 ore, norad a spus:

Pentru Radio Romantic in Iasi am folosit dipol de 150 cm (doua bucati de sarma de Cu a cate 75 cm, una in continuarea celeilalte) dar pozitionate vertical.

La pozitionare orizontala, receptia era slaba. Tind sa cred ca polarizarea este verticala.

Si cum ati facut mai exact, ce grosime avea firul si cum le-ați pozitionat? 

Link spre comentariu

Dacă nivelul semnalului în interior e slab, singura soluţie este scoaterea antenei afară.Grosimea firului din care e contruită nu contează deloc din punct de vedere funcţional.Singurul aspect ce ar conta referitor la grosime este doar rezistenţa mecanică, fiindcă dacă e prea subţire şi lung, poate fi rupt cu uşurinţă de vânt sau de propria greutate...iar referitor la polarizarea semnalului, e bine să încercaţi diverse înclinări, de la orizontală până la verticală.Uneori apar şi reflexii ciudate pe clădirile învecinate ale semnalului util...

Edit: combina dumneavoastră nu are intrare coaxială pe 75 Ohmi, deci o antenă dedicată altor tipuri de receptoare nu va avea niciun efect în plus, faţă de firul simplu...

Editat de validae
Link spre comentariu
Acum 3 ore, sov a spus:

Si cum ati facut mai exact, ce grosime avea firul si cum le-ați pozitionat? 

Informatia pe care am oferit-o a fost incompleta. Aparatul de radio la care am atasat antena dipol are mufa de intrare de 75 ohmi (e un amplituner).

In cazul dumneavoastra, o solutie poate fi raspunsul de mai sus. Asa am procedat la un radio cu ceas (model de prin anii '70-'80).

Link spre comentariu

Multumesc frumos de ajutor, atunci am sa raman la firul simplu, completat cu inca vreo 2 m si pozitionat pana se aude bine. 

Inca o chestie : cand dau sonorul mai tare sau mai incet, se aud f multi paraziti, ba chiar si dispare de tot sonorul in anumite pozitii, cand rotesc volumul. As putea sa-i fac eu ceva să-și revina, ca profan, sau trebuie dus la reparat? 

Link spre comentariu

Puteţi să picuraţi cu o seringă mică puţin alcool în potenţiometru şi îl rotiţi de la un capăt la altul de câteva ori.De preferat ar fi să-l demontaţi complet şi cu un creion HB să-i daţi de câteva ori peste porţiunea rezisivă.Asta sigur îi scoate pârâitul ăla cauzat de denivelările cauzate de uzură..

Link spre comentariu

Evident era o soluţie provizorie picurarea de alcool, m-am gândit la ceva ce se găseşte la îndemână prin casa oricui.Acum nu mai găseşti gaz lampant pe la oricine...

Cea mai bună soluţie rămâne schimbarea potenţiometrului, cu unul nou.Sau dacă e greu de găsit, demontarea şi frecarea cu mină de creion a traseului rezistiv.Cât de uşor sau de greu e, depinde de tipul de potenţiometru.Dacă e unul stereo, cu două secţiuni e mai dificil, mai ales de dat jos de pe placă....

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări