Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Eagle - versiuni diferite


Vizitator tico

Postări Recomandate

  • 2 săptămâni mai târziu...

Pentru lucrul cu negativ, dacă folosiți drill-aid trebuie adăugat în fișierul $EAGLEDIR/bin/eagle.def :

(nu-i scris de mine fișierul, dar azi am reinstalat Eagle și am căutat pe net după el)

 

[PS-inverted-Drillaid]@PS_INVERTEDLong = "Postscript (printable) with max hold size ala Drill-aid.ulp"Header2 = "%% redefine our /h function with a fixed diametern""/h { %% draw a holen"" /d exch defn %% Still need to pop diam off stackn"" d 5000 gt {n"" /d 5000 defn %% But override it to 0.5mmn"" } ifn"" /y exch defn"" /x exch defn"" d 0 gt {n"" newpathn"" x EU y EU d 2 div EU 0 360 arcn"" currentgray dupn"" 1 exch sub setgrayn"" filln"" setgrayn"" } ifn"" } defn""%% Remainder of Header2 copied from define for PS devicen""%% the real drawing size:n""n""/MinDrawX %6d EU defn""/MinDrawY %6d EU defn""/MaxDrawX %6d EU defn""/MaxDrawY %6d EU defn""n""%% the usable page size:n""n""/LeftMargin 0.25 inch def %% change these if drawing gets clipped!n""/BotMargin 0.25 inch defn""/PageWidth %7.4f inch defn""/PageHeight %7.4f inch defn""n""%% are we going to rotate?:n""n""/RotateDrawing %d 0 ne defn""n";(x1, y1, x2, y2, Width, Height, DoRotate)

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Probabil ca ati aflat faptul ca Eagle a fost cumparat de Autodesk de la Element14.

 

Noua versiune Autodesk Eagle 8.0 aduce cateva chestii interesante:

- fan-out pentru chip-uri BGA (desi acestea can ies din sfera hobby)

- se lauda cu "push and shove" atunci cand se face routare trasee (eu nu am gasit acest feature)

 

Pentru versiunea comerciala au trecut de la licenta perpetua la subscribtie (chirie), lucru care obliga pe cei care au platit sa se logheze cel putin o data la doua saptamani pentru reautentificare.

Din fericire comunitatea online nu sta degeaba asa ca la cateva zile de la aparitia Eagle 8.0, a aparut si medicamentul :rade: Chiar mai multe ...

 

Pentru cei care mai au nevoie de kit-urile de instalare pentru versiunile anterioare, inca mai este valabil urmatorul link:

ftp://ftp.cadsoft.de/eagle/program/

de unde se pot accesa toate versiunile.

Editat de mars01
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • 11 luni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări