Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Eagle - versiuni diferite


Vizitator tico

Postări Recomandate

Eu folosesc versiunea 6.5.0 si daca debifez layerul pad din stratul top si apoi dau cancel la mesajul acela, nu imi genereaza gerberele, deci probabil trebuie sa incerc o versiune mai noua sau ultima

 

In loc sa faceti click pe CANCEL, faceti click pe OK. Atunci fisierele GERBER se vor genera fara pad-uri pe top layer (daca ati debifat layer-ul Pads pe Top copper cum ati spus ca ati facut).

Link spre comentariu

Mda... e clara treaba, ori sunt eu berbec. ori ceva mi-a scapat. Tind sa cred ca sunt eu berbec, ca acum daca dau ok la mesajul ala imi genereaza gerberul cu partea top fara celelalte paduri

Acum am o alta nelamurire. Vias-urile trebuie sa fie ferite de solder mask ? Ma gandesc ca daca acea componenta care trece prin gaura respectiva unde vine vias-u si se cositoreste pe stratul bottom, nu mai e nevoie sa o cositoresc si pe top (gaura fiind deja metalizata) , sau vine ea din start bagata la solder mask ?

V-as ruga frumos sa imi dati si mie un job de cam ''corespunzator'' pentru un cablaj cu doua straturi sa ma lamuresc eu exact ce genereaza si cum genereaza gerberele

Cu job-urile de cam pe care le-am folosit eu acum nu prea sunt convins ca sunt bune sau nu am facut eu ceva bine

 

@mars01, multam frumos pentru raspunsurile date si te rog sa nu ma injuri prea tare pentru intrebarile mele de incepator  :rade:

Editat de maxente
Link spre comentariu

Folosesc versiunea 5.11 a eagle, ma descurc foarte bine cu ea, n-am nici un motiv sa trec la noutati.

Am testat si eu acum si desi imi apare avertismentul ala, totusi gerberele se creeaza.

Pe mine nu ma deranjeaza pad-uri pe ambele fete, din contra profit de ele, si configurez desenele placilor in consecinta.

 

Maxente ti-am mai zis eu pe PM mai demult, ca sa vezi cum va fi soldermaskp-ul bifezi tstop pentru top si bstop pentru bottom, vor aparea ca un soi de hasurare peste trasee, aia indica locurile unde soldermask-ul nu va fi pus. Poti chiar configura/desena fix cum vrei soldermask-ul ( eu asa fac ).

Link spre comentariu

Pai cred ca nu mai are rost, m-am cam lamurit. Oricum multumesc !

Chiar daca am generat stratul TOP doar cu vias, fara paduri, observ ca solder mask-ul pe TOP il face si in dreptul padurilor cu toate ca ele nu mai sunt prezente pe stratul ala de sus

In situatia asta as avea doua ptiuni, ori las si padurile pe top (pe langa vias) ori scot padurile, dar scot si solder mask-ul de pe stratul top

Link spre comentariu

exista la aceste programe de proiectare asa cum este si Eagle vreo metoda prin care sa iasa pad-urile la fix pe ambele parti adica suprapuse?

 

Ciprian, nu te impiedica nimeni sa adaugi in Eagle pe TOP copper si pe BOTTOM copper unele "cruciulite" din linii subtiri (In Eagle se vor vedea ca fiind suprapuse una pe alta) care sa fie cat de cat vizibile prin hartia de press & peel. Apoi incerci sa aliniezi cruciulitele de pe hartia cu pattern-ul bottom layer cu cele de pe hartia cu pattern-ul top layer si astfel ai o aliniere perfecta. Apoi capsezi foile impreuna sau le lipesti una de alta cu Kapton tape (scotch care rezista la temperatura) sau le lipesti cu lipici etc.

 

Ma uitam la cablajul, postat mai sus, cat de frumos si uniform sunt gaurile metalizate de parca zici ca acolo sunt bagate niste bucse in gaurile alea

 

Uniformitatea cuprului este asigurata de folosirea unor aditivi speciali. SUnt niste substante chimice organice cu un nume atat de lung ca uiti ce ai spus la inceput cand ai ajuns la sfarsit :)

Editat de mars01
Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...
Vizitator george185

Salut!Vreau sa fac o schema in eagle si imi trebuie un optocuplor pe care nu il am in librarie IL300 .Rugamintea mea este daca aveti libraria ce contine IL300 si se poate as vrea sa o postati aici . Multumesc!

Link spre comentariu

Din ce am gasit eu, este in capsula DIP8, poti folosi capsula generala DIP8, singura diferenta ar fi ca nu ai notatiile interne, iar pentru variantele smd trebuie sa faci putin mai multa atentie sa nu le pui din greseala, cand proiectezi cablajul, in oglinda dar cu siguranta poti adapta tot capsula DIP8 deoarecevad aceleasi dimensiuni doar pinii sunt indoiti diferit la smd.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări