Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Guest tico

Eagle - versiuni diferite

Recommended Posts

Guest tico

cum se pot pune smd-uri pe botom?eu nu reusesc decit pe top

folosete "mirror' ( edit / mirror) :partyman:

Sa traiesti `vere ! Am vrut sa intreb acelasi lucru, si uite sa raspunsul ma astepta aici.

Am inceput sa utilizez si eu eagle (pt o munca mai usoara) si nu stiu cum sa pun masa, adica sa nu trag un fir la fiecare piesa si acest program stie sa si "puna in functiune" circuitele? Multumesc :smt006

Orcad este un soft profi dar din pacate nu este raspandit in mari firme din cauza pretului. Mai ales partea de simulare din Orcad este excelenta.Ca sa proiectezi un cablaj, orcad cat si EAGLE, sunt foarte bune. Au suficiente librarii dar iti si poti crea si singur. Orcad are un pic mai multe "unelte" de analiza a cablajului decat EAGLE. Dar daca stii ce faci si ce vrei de la cablaj, EAGLE este perfect (mic si ieftin).EAGLE insa nu are simulare.

Guest IONUT ONILL

Va salut.Ma poate ajuta cineva cu ceva indicatii ca m-am impotmolit.Folosesc programul ExpressPCB care are 2 module: ExpressSCH - in care se deseneaza schema si ExpressPCB (propriuzis) in care se deseneaza cablajele. Am mai downlodat Eagle 4.16.r2, Target 3001 si ECAD(acum) . Cel mai simplu mi se pare ExpressPCB, in modulul ExpreSCH am desenat schema de pe hartie, am verificat erorile, am Am exportat-o "export schematic bitmal / 200mpixeli" . Apoi am deschis modulul expresPCB si nu stiu cum sa o transpun din schema in cablaj, la comanda "import .. " nici nu deschide schema nici o transpune in vre-un fel.Prima mea nelmurire este : aceste programe transforma schema desenata in cablaj ? in sensul ca dupa schema softul genereaza cablajul cu piese si cu conexiunile intre pinii lor ?Nici in helpul de la Eagle nu m-am lamurit in aceasta directie.Spuneti-mni , va rog , cum se face .. pe scurt care ar fi pasii.Va multumesc muuult !Doamne ajuta !

da despre orcad????Ce parere aveti????

Orcad este intr-adevar un program complet si profi (daca poti sa ti-l procuri). Si ca de obicei un program care poate face "orice" este si mai complicat. Eu doar Orcad-ul il folosesc pt. ca am inceput la scoala (am fost obligat, dar nu-mi pare rau), pe partea de simulari nu sunt asa versat, dar cablaje am facut o gramada.

Guest IONUT ONILL

Lamuriti-ma va rog:1. In Eagle - schema - am amplasat CI : 4020N care la prima vedere are doar 14 pini, lipseau nr 16 si nr 8, am dat comanda "INVOKE" si au aparut si ceilati doi, insa nu-i pot departa ca cei doi se misca ca un tot si nu gasesc ceva de genul "UNGROUP" asa ca da-l pozitionez pe unul corect fata de marginea chipului celalalt ramane pozitionat aiurea fata de normal. Ce sa fac ? Deocamdata am executat legaturile asa.2. Un manual bun de electronica care ar , ptr un incepator ? Am unul de prin anii **70 insa dupa atatia ani de reordonari prin casa nu mai e de gasit , mai ales printre cateva sute sau mii de carti. Ala era de la 0.Doamne ajuta !

nu am inteles exact ce problema ai, dar in partea de schema imi arata integratele fara pinii de alimentare, dar el "stie" pe partea de cablaj de ei...cel mai bine arhiveaza fisierul cu schema si fisierul cu cablajul si posteaza-l sa vedem despre ce-i vorba...LE: poti sa stergi partea aia ...EDIT -> DELETE si selectezi "piesa"

Guest IONUT ONILL

Merci .

Stie cineva pe unde s-ar gasi in Eagle (4.16 r2) simbolul urmator : atenuator variabil - reostat . M-am impotmolit in acesta.