Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recomandati un antivirus bun


MifTy

Postări Recomandate

Sa lucrezi cu un PC conectat la net fara protectie mi se pare pur si simplu inconstienta avand in vedere cat de agresive pot fi unele programe malware/virusi, daca ai ghinion sa ti se infecteze PC-ul cu ce nu trebuie risti sa pierzi insasi HDD-ul ( care dupa cum sunt convins ca stiti este tare de scump in ultima vreme ), personal lucrez cu o combinatie din 3 softuri: Eset; Malwarebites si Zone alarm, fiecare cu scopul au bine definit/setat personal de mine si si-au facut foarte bine treaba, am gasit la unele persoane care lucrau tot fara protectie sute, chiar mii de fisiere infectate cu tot felul de prostii, in special spioni de tot felul, asadar recomandarea mea ar fi totusi sa folositi ceva pentru protejarea PC-ului, hacker-ii sunt din ce in ce mai agresivi, e mai bine sa previi decat sa regreti.

Link spre comentariu
Vizitator johny2k

Am folosit ani de zile Kaspersky, despre care nu am ce sa ii reprosez in afara faptului ca "mananca" resurse. Acum insa am trecut pe Eset nod 32 si sunt multumit atat eu cat si celor carora l-am mai instalat. Intre noi fie vorba, dupa ce le-am instalat nod-ul nu prea mai mau sunat. :d.

Link spre comentariu

Unul dintre principalele atuuri ale ESEt este acela ca este User-friendly, adica foarte usor de utilizat, este suficient ca cel care il instaleaza sa efectueze si niste setari de finete ( sau cel putin asa fac eu la oricine instales sistemele ) si esetul face totul ulterior fara a fi necesare interventii repetate sau confirmari/infirmari/actiuni activate de catre utilizator.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

eu stau cu microsoft security essentials, și atât.m-am lămurit ce ”tari” sunt antivirușii după ce am făcut pe un lap cu hard proaspăt formatat 100%, cu linux instalat, un fișier txt chior, unde-am băgat la întâmplare ce mi-a picat sub dește dând în tastatură.l-am salvat cu mai multe extensii (adică același fișier l-am salvat pe rând ca .txt, .mp3, .avi, și alte extensii binecunoscute, inclusiv fără extensie), le-am pus pe un cd, și am verificat cd-ul cu ”viruși”, pe mai multe pc-uri cu tot felul de antiviruși, antimalware, și alte kkturi... și ce să vezi: TOATE au zbierat că e cd-ul virusat!!! și mai frumos e că mai niciunul nu indica același fișier ca fiind ”virusat”, toate arătau cu deștul spre alt fișier ca celălalt :ras: singurul care n-a zis nimic a fost pc-ul meu, cu security essentials ăla din win7...în concluzie, le-am zis pa la ”protecții”.

Link spre comentariu

Este o parere pur subiectiva, daca ar fi fost asa atunci producatorii principalelor softuri de protectie ar mai fi investit atat in dezvoltarea lor? ignoranta asta va poate costa mult, si credeti-ma ca eu chiar stiu ce vorbesc, au fost situatii cand doar ESET-ul a fost in stare sa curete anumite PC-uri de catre virusi care cauzasera probleme mari de stabilitate sistemului, sa nu mai vorbim de spyware care esre un fenomen cat se poate de real si daunator, mai uitati-va pe la TV.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator Blue_moon

Acasa ca antivirus folosesc Nod 32, iar pe la prieteni cand ma roaga sa le instalez un antivirus care sa nu le dea prea multa bataie de cap Avira Antivirus. Firewall mi s-a parut ok cel de la windows, asa ca nu am mai cautat dupa altul :87

Link spre comentariu

care mai de care isi da cu parerea. sincer acum, daca intra cineva care n-are habar ce sa aleaga? ori sa se apuce sa numere care nume apare mai des?mneee..., mie imi place kaspersky ca suna ruseste, sau ce tare e bitdefenderu' ca il poti crackui mai usor, ia uite ce robotei are esetu ! nimic pertinent sau concret !!eu zic mai constructiv, hai sa facem un barem si fiecare sa puncteze la cate ceva.sau hai sa spunem la ce categorie de virusi exceleaza fiecare. nu ca am vazut intr-o revista scrisa de niste baieti destepti un review, cutare virus are nush' ce net heuristic filter, si fiindca suna asaaa...... spatial, asta-i cel mai bun frate ! gata... cu asta mergem, dar stie cineva cu ce se mananca functia aia?hai, numa bine !

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Pe mine cel mai tare ma distreaza chestia: am pus nu stiu ce antivirus si dupa aia n-am mai avut probleme. Problema sta in felul urmator:1. chiar nu a mai avut probleme, antivirusul fiind unul foarte bun2. a avut probleme, dar n-a stiut de eleIn ambele cazuri rezultatul este acelasi: n-am mai avut probleme.Este greu sa sa definesti aici cuvintul probleme. Ceea ce se intimpla cu adevarat in interiorul calculatorului putin stiu.Eu folosesc deobicei Avira Internet Security, atentie nu antivirus, si am fost multumit. Nu am avut probleme :da Acum am Norton Internet Security cu licenta gratis pe 6 luni si teoretic n-am probleme. Personal cred ca cei care folosesc curent internetul trebuiesc sa foloseasca obligatoriu antivirusii, dar care au firewall incorporat. Fara firewall acestia sint nuli.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări