Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

kit amplificator "2x500"w de la mivarom


Postări Recomandate

Eheee , acum sa va vad ! Puteti face " reverse engineering " si sa simulati schema cu un soft dedicat ? In scopul de a evalua realist care sunt performantele " de fabrica " ale acestui montaj ? Dupa acest lucru , vom putea propune si modificari simple , in scopul cresterii performantelor / puterii .

Buna seara,am simulat schema. Sarcina este de 4 ohmi.Marius

post-33993-139829308593_thumb.jpg

post-33993-139829308617_thumb.jpg

Link spre comentariu

nu un chit sau altul scot putereaP=Upatrat/Z Imax=U/Zam grija sa aleg finalul sa corespunda la curent,tensiune,putere cu o rezerva oarecarecorespunzator beta minim la curentul max de iesire aleg driveruletajele celelalte pana la intrare nu mai au importanta in aceasta balanta energetica--ele contribuie la performantele de redare a semnalului audioo problema discutata mult este a radiatorului-este o problema importanta dar nu mai apartine de ,,electronica"ci de ,,fizica";aici este vorba de rez termica pastila siliciu-capsula,capsula-radiator,radiator-mediu;ce legatura directa cu capabilitatea electrica de a da o putere la iesire au acestea pt a spune ca alta schema da alta putere?am scos pdf-urile tranz--ce iese imediat in evidenta pt un electronist este comanda unui tranz de 15a cu un tranz de 0,5a;dar tinand cont ca finalii au amplif 100 la 10a se mai poate acceptasi nu stiu ce marimi s-au introdus in acel program dar la +/-40v cu sarcina 4 ohm puterea este sigur peste 100w

Link spre comentariu

P=Upatrat/Z Imax=U/Z

Ca o mica paranteza ( pentru care imi cer scuze daca sunt off ), insa eu am o mica nelamurire legata de formula aia pentru stabilirea puterii P=V^2/Rs , tensiunea din formula este tentiunea totala de la sursa, de pe o ramura sau tensiunea in ac de pe iesire? Si daca este ultima varianta atunci aceasta se masoara adaugandu-se semnal sinusoidal de o anumita amplitudine i frecventa la intrare sau cum?

 

E o mica nelamurire a mea, sper sa nu deranjeze pe nimeni, @miticamy daca se poate te rog scoate-ma din ceata la faza asta :nas:

Link spre comentariu

am mai scris undeva,la iesirea amplif avem o sinusoida si tratam lucrurile ca si la reteaua electricas-a discutat mult la surse,tens la retea este 220vac dar dupa redresare este aprox 300vdcasta pt ca la varf tens are Uef x 1,41la un amplif ca cel discutat cea mai mare amplit la iesire este 40v din care scadem cele 2 jonctiuni ale final si prefinal plus caderea de tens pe 220ohm si 680 ohm(R15 SI R11)valoarea obtinuta se imparte la 1,41 si rezultatul la patrat se imparte la Z difuzormai fac o corectie,se scade si caderea de tens pe 0,47ohm din emitor finali

Link spre comentariu

Simuleaza te rog schema daca ar fi alimentata la +/- 95Vcc cu 5 perechi de finali paralel, rezistentele de emitor la 0,22 ohm, si prefinali 2SA1302 si 2SC3281, pe sarcina de 4 ohm si 8 ohm.

Link spre comentariu

Alimentare +-95Vcc, sarcina 8 ohm, finali 3 perechi mj15024/5, prefinali mj15024/5.Modificari:-tranzistori din diferential si vas 2n5551/2n5401 (2sa733/2sc945).-rezistentele din emitoarele tranz din vas 100 ohm (680 ohm)-rezistentele de pe alimentarea parti de atac de 39 ohm (220 ohm)-rezistentele din emitoare 0.22 ohm (0.5 ohm)Valorile intre paranteze sunt ale chinezului, la +-95 nu mergea simularea cu ele.Vout 64.9V, distorsiuni 1.8%.Curent de mers in gol 42 mA.

post-22305-139829309192_thumb.jpg

Link spre comentariu

offtopic:a ajuns vedeta kitul acesta :ras: se discuta pe 2 forumuri...Si "donpetru"(ma gandesc ca il cunoaste lumea) a "puricat" acest kit,a trasat si el schema,a facut chiar si unele modificari pentru imbunatatirea kitului.Toate acestea pe un forum vecin.

Ahaaaa............oricum este o modificare simpla facuta de @donpetru la o prima analiza , cu siguranta vor mai urma si altele !
Link spre comentariu

Din cite vad acolo, la simulare esti in clip usor, daca te limitezi la 62Vrms fac pariu ca distorsiunile sint mai mici de 0,5%.Schema nu este chiar asa de rea, insa a fost "castrata" la maxim, pentru minim de cost si componente.Cu citeva modificari bune (majore) si , evident cu alti tranzistori, poate ajunge departe, ideea de baza nu este rea!Cel putin pe intrare si VASMa refer pentru pina in +/- 50-60Vcc

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări