Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Radiator pentru 16 CI TDA7293!


Postări Recomandate

Legat de distorsiunile armonice de ordinul 2 sau 3 lucrurile sunt putin mai complexe, in sensul ca unora le place acest tip de distorsiuni (printre ei ma numar si eu), unora le plac cele de ordin 2, altora cele de ordin 3, altora o mixtura intre cele doua (vezi John Linsley Hood care prefera o mixtura intre cele 2 tipuri de distorsiuni, cele de ordinul 2 fiind predominante). Sunt multe amplificatoare pe lampi clasa A single ended cu distorsiuni de 2-3 % pe care audiofilii le folosesc intensiv. Asta inseamna ca ar trebui sa radem de ei? Stiu ei ce stiu.

O ureche batrana ce toata viata a stat aplecata la un radio de clasa a 3 a sau a 4 a cu 3 lampi este normal sa iubeasca acel gen de auditie distorsionata. Pentru mine aceea nu este auditie ci haraiala. Dar cum gusturile nu se discuta....
Link spre comentariu

Interesant ce ziceti voi, mai ales cu distorsiunile habar nu aveam.Acum sa revenim la TDA7293 tinand cont ca teste pot face doar vazand semnalul la iesire si cam atat.Acum lucrez la acel amplificator 2.1, dar in tot acest timp ma gandeam sa fac ceva teste si cu integrate in paralel, sau sa duc la extrem aceste integrate care le am pe radiatorul din video, actual am facut alte amplificatoare acelea din video ramanand intact, mas duce pe varianta punte dar in 4 ohm, sa vad ce poate sa dea, dar ai intervine problema rezistentelor de wataj, actual am 2 rezistente de 15 ohm 100W /bucata, 3.7ohm 50W o bucata si o rezistenta de 22 ohm/200W o bucata. Altele nu mai am.Ce as mai putea folosi pe post de consumator?Ce teste vreti sa fac cu integratele in paralel, pentru cei curiosi, ce vreti sa aflati?Sunt dispus sa distrug din ele daca este necesar, actual mai am inca 10 integrate NOI, deci am de unde sa iau sa fac teste paralel.Ma gandeam sa fac un amplificator cu 8 integrate, paralel punte, sa vad daca pot obtine puterea de 800W la 4ohm, dar nu am transformator asa mare si nici difuzor sau ceva consumator mare.

Link spre comentariu

Cand am facut prima oara montajul, am pus temokuple de tip K pe fiecare TAB al integratului sa vad cum sunt temperaturile pe fiecare integrat. Sincer am fost destul de uimit, temperatura degajata de fiecare nu depasea 0.1-0.2 grade, mai exact +/-0.1 grad. Cea ce imi da de inteles ca puterea se duce egal pe toate.Am ceva rezistente de 0.47 ohm si o sa incerc sa fac montajul , o sa masor cu multimetrul ce tensiune cade pe fiecare si daca este la fel.

Link spre comentariu

Astazi am facut cateva teste foarte DURE acestui amplificator cu 2 integrate in punte.Teste facute:-precum am zis ca puterea este exagerata de mare am zis sa masor direct curentul cu multimetrul, asa ca am pus multimetrul pe AC fara testere, deci fire de 1.5mm^2 direct in aparat, am pus 50hz si iam dat blana sinus pur, aparatul indica 1.2A la o tensiune de 150V P-P, iar dupa calculele matematice va veti intreba de ce 1.2A, deoarece la aceasta frecventa bobina difului are impedanta de 43ohm, deci automat ca puterea este de doar de 60-65W, asa ca am marit frecventa pana am gasit frecventa de 127hz care face ca bobina difului sa aibe 8.9ohm, deci un curent de aproape 4.4A la o tensiune de 100V P-P asta ar fi o putere de 154W sinus pur, deci asta este puterea reala a acestor 2 integrate in pune.-ca sa fiu sigur am pus o rezisnteta de 7.5ohm si 200W ca sa vad cum se comporta, indiferent de frecventa bagata in amplif puterea nu a depasit 166W sinus pur. ASTA ESTE PUTEREA INTEGRATELOR IN PUNTE LA O ALIMENTARE DE +/-32V IN FUUL LOAD.-am incercat sa explodez integrate asa cu semnale si OVERLOAD.-Am pus dif de 8ohm, si in amplif am bagat, semnal, sinus,triunghi,dreptunghiular,volum BLANA cu tot cu PEAK integratele nu simte, vrecventa 150hz.-Am pus 2 difuri de 8 ohm in paralel, adica 4ohm pe 2 integrate in pune, sperand sa le duc la extrem, am bagat semnal de toate natiile, dat in peak, blana, integratele nu simte, nu am putut sa le distrug asa, cel putin la semnalul triunghi cand ajungea in peak dadea in sinus dupa care se facea dreptughiular destul de mult, tensiunile de P-P au ajuns pana la 120-140V.Destul de rezistente aceste integrate, am facut ceva filmari cu acest test, dar ca si explicati sa ocupat un prieten si aveam si prea mult misto in noi, asa ca voi face alta filmare cu teste ca la carte si cu rezultate pe cinste, pe lanag osciloscop voi folosi si multimetru ca ampermetru si voltmetru pentru teniunea RMS la iesire.Dupa toate aceste teste care au durat in jur de 1 ora, radiatorul nu a depasit 40-45 grade in tot acest timp fara racire activa, plus alte forjari cu diferite teste de bass si melodi.In aceste teste sa folosit tot subul WEST si boxa EV.Va urma teste si cu 2 TDA in PARALEL, sa vedem ce poate.

Link spre comentariu
Sâm 26 Ian, 2013 1:18 pm - Ampliful lam facut acum 2 saptamani , de atunci teste peste teste si forjari peste forjari, cu rezistente de 200W 7.5OHM sinus pur 325W
Dum 03 Feb, 2013 8:32 pm - cum se face ca la 2 integrate care zic ca scot 160W cu distorsiuni pana in 1%, am ajuns sa scot 300W cu sinus PUR?
Vin 08 Feb, 2013 11:14 pm - indiferent de frecventa bagata in amplif puterea nu a depasit 166W sinus pur

Continua probele; te ajuta sa intelegi si sa cunosti mai multe. Cind vei intelege cum sta treaba si cu distorsiunile alea de 3% vei posta un alt rezultat de "sinus pur".

Link spre comentariu

Sâm 26 Ian, 2013 1:18 pm - Ampliful lam facut acum 2 saptamani , de atunci teste peste teste si forjari peste forjari, cu rezistente de 200W 7.5OHM sinus pur 325W.

Aici facusem o confunzie, pusesem defapt rezistenta de 22ohm fara sami dau seama, iar cand am calculat curentul am impartit la 7.5 ohm in loc de 22ohm, aseara ma tot gandeam ce am calculat prima data de a dat asa putere, si cand am pus rezistenta de 22ohm si am calculat la 7.5 ohm cu tensiunea rezultata la 22ohm, mia dat putere de peste 300W. Aici un calcul eronat, insa daca calculezi cu un difuzor nu cu rezistenta te duce in eroare impedanta acestuia.

 

L.E La SINUS PUR ma refer ca semnalul sinus este perfect SINUS fara taieturi de peak sau altceva.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări