Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Radiator pentru 16 CI TDA7293!


Postări Recomandate

Salut tuturor . 

M-am decis sa readuc la viata un pic acest subiect .

OFFTOPIC:

Anul trecut mi-am modificat amplitunerul cat sound pentru a doua oara, prima oara iam aplicat un sistem de 2.1  cu 2 CI-uri TDA7293 pe un canal si pe sub 4 CI-uri. Am folosit configuratia asta pana anul trecut in noiembrie 2017 timp de 4 ani. Am zis sa fac un pas mai sus si am decis sa pun in aplicare acest aplificator de 800W cica :D 

La prima varianta am renuntat din cauza alimentari statie 2.1 care era sub nevoile TDA-urilor ( sa cam scurs lacul din traf din cauza la cateva zeci de chefuri, traful avand undeva la max 300W ).

Din cauza ca spatiul este limitat am decis sa renunt la amplificarile 5.1 cu TDA1524 si sa fac un sistem complex de 5.1 cu TDA7293.

Zis si facut, am ales ca atunci cand vad un film DD sa opt folosi amplitunerul ca si original 5.1 iar cand vreau chefalau, sa pot folosi 2.1.

Dupa lungi ganduri am reusit sa fac un sistem automat de comutare din 5.1 in 2.1 fara sa intervin sa mut iesirea de la boxe sau altceva.

In sistem 5.1 am asa : 2 integrate in paralel pe canal, iar subul ramanand 8 integrate +1 integrat pentru Centru.

In sistem 2.1 am asa: 2 integrate se pun automat in punte cu alte 2 integrate devenind 4 integrate pe un canal , subul ramanand neschimbat in configuratie.

De anul trecut am tot fost la evenimente/chefuri si vad ca nu da semne deloc de oboseala sau probleme.

 

ONTOPIC:

Astazi am decis sa prezint aici cateva teste cu modulul de 8 integrate pentru subwoofer.

Modulul e compus din 4 integrate TDA7293 in paralel , puse in punte cu alte 4 integrate in paralel.

Sa dam cateva detali de tensiuni si masuratori.

Tensiunea in gol este de +/-39.7V.

Tensiunea in sarcina este de +/-36V.

50 000uF filtrare pe fiecare ramura.

Curent de 9.5A la o tensiune de iesire de 47.0V (ca si sarcina pe iesire sau folosit 2 subwoofere Pioneer de 400W bucata 8ohm, puse in paralel rezultand 4ohm, frecventa de test 77Hz).

Tensiune iesire masurata pe osciloscop : 128V P-P aproximativ.

Putere RMS 446.5W la o tensiune de +/-36V in sarcina .

Putere retea consumata 750W.

Putere retea 960VA

Tensiune de alimetare retea 237.3V.

Curent consumat din retea 4A.

Cosinus 0.78.

 

Va reamintesc ca acum vorbim doar de puterea acestui modul de 8 integrate care se speculeaza ca ar putea debita 800W cu 10% THD la o tensiune de +/-40V in sarcina.

Eu cred ca daca sar alimenta cu +/-40V in sarcina , ar putea ajunge la o putere de 600W RMS. A fi aproape de adevar tinand cont ca se speculeaza 800W la 10%THD si 750W la 1%THD

Ce parere aveti despre acest test?

Doresc sa vorbim cat mai deschis/cilivizat si cat mai la subiect. Nu doresc reprosuri ca dece am alses sau nu TDA.

Am facut si un videoclip cu TESTUL aici >>>> 

 

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu

Ce putem afla din masuratorile realizate.

In urma masuratorilor de tensiune si curent pe iesire reiese ca sarcina este de 5ohm la frecventa de 77 Hz.

Daca sarcina ar fi fost de 4ohm rezistiva la tensiunea de 47V ar fi fost un curent de 11.75A ce rezulta o putere de 553W.

Eficienta amplificatorului este de 47V/72=0.65 >>>> 65% 

Daca am urca cu tensiunea la +/-40V in sarcina la eficienta de 65% reiese ca avem o tensiune de iesire de 52V.

La tensiunea de 52V si o sarcina rezistiva de 4 ohm avem un curent de 13A care rezulta o putere de 676W RMS.

Deci 676W RMS e cat de cat aproape de 750W cu 1%THD, dar nu foarte departe ca sa nu fie plauzibil.

Daca am gresit undeva rog sa fiu corectat.

Ce parere aveti?

 

Link spre comentariu

Da imi cer scuze de confuzie. Am vrut sa zic Tda2030 in loc de Tda1524.

Temperatura radiatoarelor nu a depasit niciodata 57 grade in fuul load 12 ore incontinuu.

Am doua functi la ventilatoare. Pleaca treptat de la 60 grade si ajunge in turatie maxima la 75 grade.

Sau am buton care le dau la maxim tot timpul.

In general la evenimente las ventilatoarele la max si temperatura radiatoarelor nu depaseste 35-40 grade.

La un singur eveniment am uitat sa le dau drumul la maxim si atunci am vazut ca chiar daca a cantat toata noaptea nu au plecat ventilatoarele.

 

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Dar vorbim de TDA7293 și nu de TDA7294, iar modul de conectare în paralel este cel recomandat în datasheet unde un integrat este "master" iar restul integratelor sunt numai drivere de curent, atunci ASA CUM SCRIE ÎN DATASHEET, nu ai nevoie de rezistente de echilibrare la ieșire ci se leagă direct iesirile pt ca în acea configurație lucrează etajul de intrare numai de la master (inclusiv Vas-ul) iar de la celelalte integrate se utilizează numai "partea de forță".

Dacă nu se utilizează acea configurație sau nu se utilizează TDA7293 ci TDA7294 atunci trebuie rezistente la ieșiri. 

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Vroiam sa stiu parerile voastre. Stiu ca de foarte mult timp sa tot speculat aici in topic si pe forum ca oricate integrate pun in paralele tot 150w putere o sa am.

Ma gandeam ca poate mai este cineva interesat de aceasta configuratie, si pot ajuta cu mai multe detalii.

Insa vremurile ELFORUM au cam disparut de ceva vreme.

O zi buna tuturor.

Daca cineva este interesat de mai multe detalii , sunt disponibil.

Link spre comentariu
Acum 17 minute, Cilibiu a spus:

Vroiam sa stiu parerile voastre. Stiu ca de foarte mult timp sa tot speculat aici in topic si pe forum ca oricate integrate pun in paralele tot 150w putere o sa am.

Ma gandeam ca poate mai este cineva interesat de aceasta configuratie, si pot ajuta cu mai multe detalii.

Insa vremurile ELFORUM au cam disparut de ceva vreme.

O zi buna tuturor.

Daca cineva este interesat de mai multe detalii , sunt disponibil.

 Dacă ești interesat poți cauta de diyaudio varianta mea cu TDA7293. 

O clasa G cu 2xTDA7293 în paralel. 

Ma găsești sub același nume și acolo. 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări