Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

"Lampi" din Rubin 102...


ALEKS

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 80
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

  • 8 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Am facut si eu Aritma, dar a trebuit sa-i micsorez amplificarea tubului 6N2P. Semnalul din CD e prea mare. Chiar am atacat direct 6P14P dar e putin cam lesinat, fara dinamica.Am gresit ceva oare? Sursa e cu traf din Temp 6 care are 2 sectiuni de 120V pe care le-am redresat si inseriat obtinand o tensiune anodica de 325V. Primul condensator din filtraj e de 330micro si am folosit un shoc de 4H. Trafuri de iesire 2 buc de la Temp6, identice, de iesire audio, primar 2000 spire, secundar 104 spire. Nu v-ati lovit de chestia asta cu amplificare prea mare la 6N2P? Eu i-am bagat 750K intre iesirea spre tubul final si intrare, altfel disatorsiona de-mi rupea urechile.

Link spre comentariu

Sensibilitatea mare se datoreaza lipsei reactiei negative . Punand rezistenta de 750k ai introdus ceva reactie negativa pentru tubul 6n2p . Dar daca doresti reactie negativa utilizeaza schema "clasica" , adica din secundarul trafului aduci semnalul in catodul lampii preamplificatoare , aproape orice schema are configuratia asta.

Link spre comentariu

Asta-i buna! Sper ca voi bagati potentiometru de 47 Kohm log la intrare, nuuuu??? Ca daca nu, maica ta! :snakeman: Mai ca nu mai trebuie EL84 dupa 6N2P... :smt003 Schema asa cum e la prima pagina, nu prevede resp. putometru, dar nu inseamna ca nu trebuie sa existe...nu e necesara nici o reactie negativa.Brumul eu l-am eliminat printr-o metoda ciudata: filamentele le-am alimentat de la un traf, iar anodica am scos-o de la alt traf...nici urma de brum! Ambele trafuri au pachetul de tole ecranat.doua traf-uri de iesire de la "Opera H2" :yawinkle: , si un drossel de 4H intre doi conzi de 220uF/400V.

Link spre comentariu

Salut,Cu lampile 6J1P nu se poate face un final audio pentru chitara. Intr-adevar se poate face un preamplificator cu tot cu drive, efecte, etc.Cu lampa 6P1P se poate face un amplificator de 4-6VA, Single End. Cred ca se poate face si un push-pull de maxim 15VA desi nu am cunostinta de astfel de scheme.Stiu ca aveam notata undeva intr-un caiet o schema de Single End de 4VA cu lampa 6P1P. In masura in care o gasesc, o scanez si am s-o postez aici.Numai bine,ALEKS

Link spre comentariu

Am terminat ampliful cu 6P14P Aritma. modificari fata de schema originala: reactie negativa locala pe trioda 6N2P, condensator de 22nF+10Kpe intrare cu 700K in paralel. Filtraj de 1320micro si doua drosele de 4H. Pic de brum cu urechea lipita de difuzor si bas mult mai bun datorita celui de al doilea drosel. Am legat si + de la filamentul 6N2P la masa generala pentru disparitia brumului in totalitate( filamentele de la triode sunt alimentate din infasurare separata in traf, filtraj 10.000 micro si stabilizare cu LM317). Filamentele de la 6P14P au la randul lor infasurare proprie si stabilizare separata. Am mai pus 33micro/400V intre alimentarea anodica si catodul tubulu 6N2P tot pentru brum.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Bravo,

 

Felicitarile mele. Sa-l uzi cu mult vin (ca tot urmeaza sarbatorile) si sa vedem cum reusim sa-l punem si pe Lumea Tuburilor (dar asta dupa sarbatori).

 

Sper ca esti multumit de aparat.

 

PS: Imi plac transformatoarele de iesire. Arata intr-adevar retro cu vopseaua neagra pe ele.

 

Sarbatori fericite,

ALEKS

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări