Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce aparate cu lãmpi detineti?


ctepeo

Postări Recomandate

Vizitator niros

e cam greu de taiat cu diamantul cercurile in sticla, ca sa pot scoate axele butoanelor de acord si volum. din acest motiv prefer sa fac rost de alta sticla de la alt aparat. de al doilea aparat nu am nevoie, doar scala lui, si atat. m-am gandit si eu la chestia cu desenatul pe calculator in photoshop si apoi trasarea pe o bucata de plexic taiata la dimensiunile sticlei scalei, dar nu stiu in timp cat va rezista plexicul la caldura care o da aparatul, sa nu se deformeze. de scanat nu mai am ce sa scanez, s-a spart rau de tot, lipsesc bucati din cea veche.

Link spre comentariu
Vizitator niros

prin deva am fost pana acum la 2 ateliere de sticlarie in zona unde locuiesc, nu au cu ce sa faca gauri in sticla. cred ca voi incerca pana la urma varianta pe plexic transparent. oricum nu-l folosesc mult ca sa se deformeze de la caldura.

Link spre comentariu
  • 5 săptămâni mai târziu...
Vizitator aleator

Eu am un amplificator Doina Alfa Super de 30W, dar fostul proprietar si-a cam bagat nasul prin el si si-a cam prins urechile. Acum as vrea sa-l refac dupa schema si eventual sa-l imbunatatesc putin. Am lampi de schimb (vreo 10-12), socluri, carcasa e in stare destul de buna. A mai facut cineva asa ceva? Sau pot sa-l arunc la :toimonster: ?

Link spre comentariu

aleator Cauta-i schema pe net sau pe la vre-un atelier de reparatii "cu traditie" (a se intelege detinut de un mos) care s-ar putea sa mai aba scheme de la aparate vechi.

 

PS: Daca intentionezi cu adevarat :toimonster: Bucurestiul e mai aproape decat focsani-ul si nu mai stai la coada la posta :smt003

Link spre comentariu
Vizitator aleator

Poate vreun meserias din Bucuresti sa ma ajute sau poate stie cineva vreun atelier de reparatii "cu traditie" cum a zis Blind?Daca da, dati-mi si mie va rog frumos o adresa.

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Ce te miri? Eu am facut un PP cu 2 6P13 (teoretic vreo 1x20W) si suna mai tare (si parca mai bine) decat combina cu 2X55W (sau asta e impresia mea... si a vecinilor). Oricum nu se compara, chit ca (virgula) combina e un Schneider pe care scrie ca e HI-FI, conf. DIN 45500 :partyman:

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

E Blaupunkt W846E din 1941/1942 varianta din bachelita.

Tuburi original: ECH3, EF9, EBF2, EL3(N), EM4, 1883

Benzi: UL, UM, US.

Cu google poti gasi si varianta din lemn.

 

Se pare ca nu a fost produs in Germania (desi asa apare prin carti si www), ci e un model francez, posibil Blaupunkt Franta (Point Bleu) facut pentru export, derivat din modelul Point Bleu W846 (fara E in coada) care era echipat cu tuburi americane.

Asa s-ar explica si redresoarea 1883 cu 5V la filament, tensiune foarte utilizata la redresoarele americane si total necomuna la cele europene care utilizau 4V si tuburi AZ1 sau AZ4 in acea perioada. Oricum, in aparatele produse Germania (sau al Treilea Reich cum se numea atunci) nu s-au folosit tuburile din seria E cu contacte laterale inainte si in timpul WWII.

 

Ceva descriere si poze la Radiomuseum: http://www.radiomuseum.org/r/blaupunkt_nocturne_w846e_739w.html

In pozele de la Radiomuseum pinza de la difuzor e clar neoriginala si o parte din tuburi nu sint puse la locul lor (redresoarea e pe sasiul mare in locul finalei si nu linga transformator unde se vede un soclu gol).

 

O schema gasesti aici: http://retro.elektroda.net/

A doua lampa e EF9, redresoarea e probabil 1883, o sa ma uit si in cartea mea, poate e alta editie si acolo sint trecute pe schema.

 

Vad ca al tau a fost partial resoclat (probabil pt. ECH81 si EF??), dar mai ai EL3 si EBF2 (cred) originale. Parca lipseste un filtru de banda, sau a fost inlocuit cu chestia aia invelita parca in aluminiu sau hirtie.

 

E un radio frumos si cred ca destul de rar, printre ultimele care s-au produs in timpul razboiului, cind in Germania si in tarile ocupate a incetat productia civila pentru piata interna, totul mergind la export sau fiind convertit pentru productia militara.

 

Am si eu unul la fel, dar fara difuzor si cu toate lampile sparte. Pacat...

 

Bafta la restaurat si tinem legatura ...

Link spre comentariu

Amplificator pentru discoteca: 330W rms care echivaleaza cu 500W din tranzistori.Etajul de intrare este cu circuite integrate la fel si defazorul, vezi :

http://www.elforum.info/viewtopic.php?t=15103

Etajul final este un push-pull cite 3 tuburi 6R3 pe ramura.Pentru cei ce nu stiu 6R3 este o dubla pentoda de putere.De fapt rusii au inghesuit doua 6P3 in acelasi bulb de sticla,asa ca finalul meu are 12 tuburi 6P3 cite 6 in paralel pe ramura.

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări