Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce aparate cu lãmpi detineti?


ctepeo

Postări Recomandate

Aproape toate exemplarele pe care le-am vazut, aveau vopseaua de scala exfoliata. Asta inca arata bine, felicitari pt achizitie.  Si Oberon sufera de aceeasi boala. Puneti niste cote de la difuzor, poate e la fel cu cel de Oberon.Din asta as avea unul disponibil, si mi se pare si cateva de Capri.

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Am "pus mina "pe un radio cu tuburi Grundig 1041W , am reusit sa-i dau drumul ,radioul acesta   are si UUS 87-102 Mhz , ce mi se pare foarte ingenios ,este facut cu foarte putine tuburi , si alea simple , ( nu ECC85 etc)     EC92 EF89 EF89 EABC80  EL41    ( EM85)  receptia este fantastica , am scos antena proprie =o folie de aluminiu pe interiorul carcasei ,si continua sa receptioneze postul local Europa FM........

grundig 1041W.gif

Link spre comentariu

Ioi! Ce drăguţ e apărăţelul! :dffe

"Grunding" cred că făceau aparate sensibile, atât în epoca lămpilor, cât şi în epoca semiconductoarelor.

Hmm, lămpile de R.F. sunt mai moderne, seria noval, dar văd că finala audio e ceva octal (EL41).

Dar pe A.M. cum se descurcă? :hdgfhgdf

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări