Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Joy200 Amplificator High Fidelity Sziklai 70V,150V/uS


Postări Recomandate

..... revin cu PCB-ul la versiunea 4.7 cu corecturile de rigoare ..... :da[attachment=1]JOY 200 V4.7 PCB COLOR.jpg[/attachment] sau [attachment=0]PCB JOY 200 V4.7.pdf[/attachment] Numai bine Alex.

Salutare,Alex se poate sa postezi cablajul in format LAY sau pdf pentru varianta cu o pereche de finali?Cat de curand vreau sa il incerc si sa il compar cu alte montaje cu mosfet... Multumesc!
Link spre comentariu

Slut din nou Am uitat sa spun : condensatori aia de 10000 de micro , eu i-am dat jos si am inlocuit cu uni de 220 micro , cu cei de 10000 ampliful avea brum de care am scapat doar inlocuindui cu cei mai mici La ultima varianta de cablaj sa- strecurat o greseala , alex le face noi macar sa-l corectam , atentie deci !!! spor la treaba si sanatate maxima

post-25976-139829382101_thumb.gif

Link spre comentariu

Brumul probabil apare pt ca masa de semnal mic nu e separat de cea de semnal mare ,adica masa din reactie+ masa din intrare are trebui sa aiba punct comun dar separata prin 10 ohmi cu masa ramasa .Cred ca ati mai vazut asa ceva la multe amplificatoare .Brumul apare functie de layout adica punctele de unde se ia masa catre componente dar se poate indeparta acest neajuns cu rezistenta de 10 ohmi intre cele 2 mase .Numai ca trebuie modificat layoutul un pic.Daca am timp o sa figurez pe schema .

Link spre comentariu

Sa inteleg ca schema de mai jos corespunde cablajului cu o singura pereche de finali de mai sus si respecta valori de componente si etc?

Tranzistorul incercuit cu rosu e pus gresit pe cablaj sau care e greseala?(nu am studiat schema).

Daca poate pune cineva "mai ordonat" schema si cablajul aferent,corect(cu o singura pereche de finali),eventual si cu 2 perechi ca sa fie 100% corecte,ar fi bine.

Posted Image

Link spre comentariu
Vizitator mya

Da corect ,ar trebui 2 conexiuni de masa dar cea de semnal mic sa fie separata rezistiva prin 10 ohmi .

Pai daca sint complet separate de ce sa mai adaugam 10 ohmi ? Eu stiam ca se adauga 10R atunci cand nu sint separate...
Link spre comentariu

Slut din nou Am uitat sa spun : condensatori aia de 10000 de micro , eu i-am dat jos si am inlocuit cu uni de 220 micro , cu cei de 10000 ampliful avea brum de care am scapat doar inlocuindui cu cei mai mici La ultima varianta de cablaj sa- strecurat o greseala , alex le face noi macar sa-l corectam , atentie deci !!! spor la treaba si sanatate maxima

Am verificat schema si mie nu mi se pare nicio gresealaTranzistorii din zona aia sunt conectati corectCare sa fie greseala?
Link spre comentariu
Vizitator mya

Posted Image

Cum e low-noise daca are tranzistoare normale BC556 ? Daca vreti low-noise folositi BC560C. Eu am testat si se simte diferenta.

 

THD 0,0009%.... :rade: Asta poate doar in simulare, in realitate a masurat cineva ?

Simulatorul iti da distorsiuni mici pentru ca foloseste componente ideale.

De exemplu, in simulator, toate tranzistoarele au beta egal (adica sint perfect imperecheate).

 

As fi curios daca puteti sa postati si o oscilograma cu semnal dreptunghiular la 20Khz, masurata, evident (nu simulata).

Link spre comentariu

Da corect ,ar trebui 2 conexiuni de masa dar cea de semnal mic sa fie separata rezistiva prin 10 ohmi .

Pai daca sint complet separate de ce sa mai adaugam 10 ohmi ? Eu stiam ca se adauga 10R atunci cand nu sint separate...
Uite mya asa se separa masa mare de cea de intrare, se mai ''salta'' putin

post-41498-139829382183_thumb.jpg

Link spre comentariu

Posted Image

Cum e low-noise daca are tranzistoare normale BC556 ? Daca vreti low-noise folositi BC560C. Eu am testat si se simte diferenta.

 

THD 0,0009%.... :rade: Asta poate doar in simulare, in realitate a masurat cineva ?

Simulatorul iti da distorsiuni mici pentru ca foloseste componente ideale.

De exemplu, in simulator, toate tranzistoarele au beta egal (adica sint perfect imperecheate).

 

As fi curios daca puteti sa postati si o oscilograma cu semnal dreptunghiular la 20Khz, masurata, evident (nu simulata).

@Mya ,aprecierea de low noise am facut-o pentru ca impedantele din intrare si reactie sunt mici,sunt apropiate de impedantele de 6.8 kohmi indicate la Lme49810/11.

Zgomotul este intradevar introdus la amplificatoare in principal de etajul de intrare si de impedanta intrare,reactie .Am ales bc556b datorita Cob-ui mic dar observ ca bc560c are zgomot de 0.5db si Cob de 2.5pF iar acesti parametri acestia ma bucura mai mult .Cob-ul aici este f important ca stabileste al 2-lea pol din functia de transfer .

Iti multumesc de sugestie si cred ca am sa tin cont de ea modificand tranzistorii din intrare

Iar in ce priveste thd-ul am sa elimin orice indoaiala intr-un viitor apropiat pt ca am gasit pe cineva cu thd-metru . :ciuda:

Am facut si masuratori practice cu o placa de achizitie f buna, la thd pe sarcina de 4 ohmi in trecut cu rezultate f apropiate de simulator .Rezultatele au fost postate dar cum forumul a pierdut orice atasament s-au dus si masuratorile ...

Referitor la masuratori practice la 20khz dai la pag 10 si vezi acolo si SLew rateul de 100V/uS.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări