Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Joy200 Amplificator High Fidelity Sziklai 70V,150V/uS


Postări Recomandate

Cred ca n-are rost sa ne mai complicam sa mai luam de pe ebay, cine stie ce bombe mai riscam sa luam de acolo Eu ma apuc sa il fac cu mje in prefinal, o sa fac si o comanda de la adelecrocom sa vad ce diferenta o sa fie cu 2sa 2sc- urile alea, n-ar parea dupa pret ca ar fi fake-uri mai ales ca sunt fara tva dar nu se stie niciodata Am vazut ca 2sc5200 e 4,5 lei fara tva :ras: fata 2SC5171 care e 4,1 fara tva

Link spre comentariu

Cred ca n-are rost sa ne mai complicam sa mai luam de pe ebay, cine stie ce bombe mai riscam sa luam de acolo Eu ma apuc sa il fac cu mje in prefinal, o sa fac si o comanda de la adelecrocom sa vad ce diferenta o sa fie cu 2sa 2sc- urile alea, n-ar parea dupa pret ca ar fi fake-uri mai ales ca sunt fara tva dar nu se stie niciodata Am vazut ca 2sc5200 e 4,5 lei fara tva :ras: fata 2SC5171 care e 4,1 fara tva

glumeam :rade: nu cred ca-l "ustura ochii" pe amplif daca merge cu mje 15030/31 , ok poate nu or mai fi parametrii exact la fel , dar urechea mea zice ca ok se aude destul de bine cu basi parca mai profunzi si mai ..... "pufutifelaţii" ..... sper ca stiti de gluma :rade: :rade:
Link spre comentariu

Deci hades12345, zici ca la tine trebuie lasati condensatorii aia de 82pf conectati la BC la ambele tranzistoare prefinale, altfel oscileaza daca scoti unul din ei sau amindoi, corect?

In rest eu voi folosi exact ca in schema 2n-urile si bc-urile respective

Am observat ca la mje-uri intradevar nu se dau valorile cob in datasheet, dar la finali se dadeau. la MJW21195/96 cob este de 500pf, la NJW1302/njw1381 este de 600pf mult mai mari decat la 2sa 2sc

Link spre comentariu

Deci hades12345, zici ca la tine trebuie lasati condensatorii aia de 82pf conectati la BC la ambele tranzistoare prefinale, altfel oscileaza daca scoti unul din ei sau amindoi, corect?

In rest eu voi folosi exact ca in schema 2n-urile si bc-urile respective

Am observat ca la mje-uri intradevar nu se dau valorile cob in datasheet, dar la finali se dadeau

cu doar un condensator nu merge indiferent ca e pnp sau npn , dar cu amamndoua e ok icon_jook

Link spre comentariu

Neajunsurile sunt ca trebuie folosite componentele din schema .Iar pt+/- 80 trebuie folosite 2sc3423 si 2sa1360 la VAS si la cei dinaintea prefinalilor .

Eu m-am apucat de proiectat aceasta schema pentru ca multi isi doreau sa aiba o schema cu capacitati f mici in VAS ,altii slew rate mare ,altii un etaj sziklai ,altii un etaj triplu ,altii un curent mic de mers in gol si un zgomot de fond mic,altii o reactie negativa in etajul de iesire .

eu imi doream doar sa aiba thd f mic la 10-20khz si intarziere de faza f mica ,cazul de fata fiind de 376nS la 20khz .

Astfel am incercat sa insumez toate "avantajele" astea intr-un mod in care sa nu se afecteze intre ele si asta e rezultatul.La sunet este subiectiv, mie imi place f mult ,am invitat mai multe persoane sa il asculte si majoritatea spun ca este obositor din cauza detaliilor pe care le reda ,nu are un sunet cald ci abunda in detalii .Adica nu poti asculta multe ore pe el comparabil cu altele .

Acum ca ni se pare sau nu ramane sa afle si cei care il construiesc .

Am atasat un pdf care merita citit si subliniez un pasaj:

 

"All audio amplifiers are capable of reproducing the full range of audible sound from 20 Hz to 20

kHz. However, these amplifiers do not allow audio signals to pass without alteration. In order to

prevent a damaging phenomenon known as oscillation, almost all amplifiers incorporate filters

that block frequencies above the audio range. Although these filters may not affect the linearity of

the amplifier within the audio band, they have a significant and measurable effect on the phase of

sounds within the audio band.

As a result, the treble frequencies are shifted in phase—in other words, delayed—relative to the

midrange and bass frequencies. Such phase and timing errors do not exist in nature; whether you

are listening to the sound of a voice, a violin, or a jet engine, all frequencies emerge from the

source simultaneously and arrive at your ear simultaneously. Thus, the brain is particularly

sensitive to timing and phase errors.

Goldmund engineers have found out that audio amplifiers must have a bare minimum of 10 times

the bandwidth of audible sound in order to avoid plainly audible phase errors. In order to prevent

any possibility of phase error, we have increased the bandwidth of our amplifiers to

approximately 3 MHz, more than 100 times the audible bandwidth of sound. Thus, phase errors in

the audible range cannot be measured or heard.

Delivering such extended bandwidth from a high-powered amplifier is a difficult engineering

exercise. It starts in the amplifiers’ power supplies, which in Goldmund amplifiers must deliver the

full output potential within a mere 400 ns."

goldmund_telos-amplifier_white_paper.pdf

Link spre comentariu

ok,merci de raspuns!ideea e ca am in plan construirea unui amplificator pe care sa-l imping spre limita superioara:hi-end(doua transformatoare R-core de 800w fiecare,2x60Vca,baterie de condensatoare de jumatate de farad,racire pasiva cu radiatoare generoase montate pe exteriorul carcasei,...).componentele mentionate mai sus le am .urmeaza sa gasesc amplificatorul(schema) care sa fie demna de acestea si de asteptarile pe care le am de la acest proiect.in viitor(nu prea apropiat) o sa construiesc si eu o varianta a acestuia sau poate gasesc sa ascult si sa testez la cineva care a construit,am deja cateva versiuni de motorola amp,leach,.....care pe unele modele de boxe ,mie cel putin,mi s-a parut ca s-au facut de ras in fata unui stk 4048 supra alimentat(2x80Vcc).stiu ce implica un astfel de proiect si de aceea vreau sa fiu ferm convins ca plec de la inceput pe o pista corecta.voi urmari in continuare cu interes acest subiect si daca o sa fiu convins ca ma poate ajuta la realizarea a ceea ce-mi doresc,voi purcede la demararea unei versiuni pt tensiunile de alimentare mentionate mai sus,toate etapele de realizare fiind postate aici si dezbatute cu cei interesati.succes si auditii placute!

Link spre comentariu

Am gasit si capacitatile cob pentru MJE15030/31, sunt date mai jos intr-un graficMJE15030 are pina la 200pf iar MJE15031 are pina la 300pf din cate am vazut eu in grafic, deci teoretic in comparatie cu 2sa 2sc sunt mariIntrebare, daca eu as lua de ex. de la adelectrocom acele 2sa 2sc pe care le-as suspecta ca ar fi fake-uri, de unde stiu eu ca ele ar respecta datele din foaia de catalog al unora ''genuine'' ? :nebunrau:

Link spre comentariu

@maxente , cu "fakeurile " alea am facut eu masuratorile, de la adelectrocom .si mi-a iesit ce se vede pe osciloscop .Decat mje-urile mai bine"fakeurile " :)@ari_pantera eu subliniasem altceva , nu despre sursa de alimentare ,de asa ceva e nevoie cand intradevar asculti la nivel destul de mare,ca sa aiba de unde sa traga.Dar la nivele mici 2-5W ,teoretic nu e nevoie de asa surse de alimentare.In acea perioada scurta de timp gasesti puterea necesara pentru ca e de valoare mica.Eu cam asa ma bucur de muzica, la nivele cu varf instantaneu de 5-10W .Daca ascult la nivel mai mare incep sa obosesc si astfel imi trece cheful.Am facut amp-ul pt a ma bucura de muzica nu ca sa dau discoteca .

Link spre comentariu

SAU, poti construi un pure class A, care sa disipe 1000W pt a oferi 15-20W la iesire ... daca vrei asa ceva. Nu te lasa impresionat de fotografiile "marilor" amplificatoare. Ascultate la volum mic, sau in incaperi mici, NU transformatoarele, filtrajele si radiatoarele imense sunt cele care le permit sa sune mai bine decat altele.

Link spre comentariu

@technomate eu am inteles ce ai subliniat dar se pare ca pe mine nu m-ati inteles:

si eu ascult preponderent pe la 2-5w,ambiental sa zicem,si pt asta dupa cum zice si @shambala se preteaza un clasa A sau o lampa(mai ales) dar sunt dese momentele cand sar lejer de 150w/incinta de 92db/w/m, aici fiind necesar un amplificator care poate mult mai mult,nu pt ''discoteca'' ,doar sa-mi potolesc damblaua si sa fiu sigur ca am tot timpul o rezerva de putere cu care pot urni si cele mai ursuze incinte.

referitor la sursa,o am,vreau sa fie asa,si o voi face.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări