Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Joy200 Amplificator High Fidelity Sziklai 70V,150V/uS


Postări Recomandate

@maxente , cu "fakeurile " alea am facut eu masuratorile, de la adelectrocom .si mi-a iesit ce se vede pe osciloscop .

Decat mje-urile mai bine"fakeurile "

Inseamna ca atunci cand vei pune componente originale vei avea ''outstanding performance'' :rade:

Voi lua si eu atunci acei 2sa1930 si 2sc5171, iar in spatele lor, daca tot o sa fac comada, o sa pun 2sc3423, 2sa1360

Ca finali ii voi lasa pe cei de la onsemi, chiar daca au cob mai mare macar am siguranta ca sunt originali si nu vor crapa

Link spre comentariu

Desi 10mV este un offset acceptabil se poate micsora cu o imperechere f buna a tranzistoarelor din diferential inclusiv oglinda de curent care este sarcina acestora .

 

@Remus eu nu am simtit nevoia unor 100w in camera de apartament niciodata nici macar de 2*40W de asta am zis ca nu ma intereseaza asemenea surse .Important e si genul de muzica ascultat iar in cazul meu este orice cu instrumente adica jazz,clasica,blues etc Nu ascult pop,house dance unde simti nevoia sa "dai mai tare"

Dar din pacate sunt alte componente care genereaza thd mai mare decat ceea ce aducem noi in discutie aici .

Avem cu totii o problema de acordam cel mai mult timp componentei cu cele mai putine distorsiuni din tot lantul? ma refer la amp .

Repet in ordinea importantei atentia trebuie acordata catre :

-boxe

-sursa de semnal

-amp

 

@alex Din pacate nu mi-a ramas decat amplificatorul pe care am tot facut modificarile ,care are 2 placi diferite adica layouturi diferite si foarte neingrijite datorita faptului ca pe el am tot facut modificari si tot testat .

 

@maxente, eu as spune ca 5171 si pnp ul de la adelectrocom sunt originali .

Link spre comentariu

Ari, si amplifurile pe lampi pot fi in clasa A, AB sau B - (acolo sunt denumiri specifice A, AB1, AB2). Nu orice insemana lampa = automat clasa AMai mult, chiar si clasa A exista - ca si la tz - SE sau PP.Problema celor 2 x 150W este gresit pusa.Depinde daca este vorba despre varfurile de semnal sau despre o putere medie sau continuu sinusoidala.Daca amplificatorul este bun, se pot atinge varfuri de 150W ascultand muzica la o putere medie de 10W. Mai intervine si problema minimelor de impedanta ale boxelor, asa ca nu este neobisnuit ca sa fie inregistrate varfuri de putere de valori f mari - dar adesea sunt la 1/2-2/3 din impedanta nominala a boxelor.

Link spre comentariu

Ari, si amplifurile pe lampi pot fi in clasa A, AB sau B - (acolo sunt denumiri specifice A, AB1, AB2). Nu orice insemana lampa = automat clasa AMai mult, chiar si clasa A exista - ca si la tz - SE sau PP.Problema celor 2 x 150W este gresit pusa.Depinde daca este vorba despre varfurile de semnal sau despre o putere medie sau continuu sinusoidala.Daca amplificatorul este bun, se pot atinge varfuri de 150W ascultand muzica la o putere medie de 10W. Mai intervine si problema minimelor de impedanta ale boxelor, asa ca nu este neobisnuit ca sa fie inregistrate varfuri de putere de valori f mari - dar adesea sunt la 1/2-2/3 din impedanta nominala a boxelor.

De acord ,afirmatia mea a fost ca ascult la puteri de ordinul 3-5W deci instantaneu sa zicem un maxim de 20-30W(functie de pasajul din muzica) ,nu de putere medie de 10W.Impedanta minima in cazul boxelor mele e de 3ohmi .Eu zic ca s-a inteles dar fiecare vrea sa mai adauge ceva .
Link spre comentariu

Ari, si amplifurile pe lampi pot fi in clasa A, AB sau B - (acolo sunt denumiri specifice A, AB1, AB2). Nu orice insemana lampa = automat clasa AMai mult, chiar si clasa A exista - ca si la tz - SE sau PP.Problema celor 2 x 150W este gresit pusa.Depinde daca este vorba despre varfurile de semnal sau despre o putere medie sau continuu sinusoidala.Daca amplificatorul este bun, se pot atinge varfuri de 150W ascultand muzica la o putere medie de 10W. Mai intervine si problema minimelor de impedanta ale boxelor, asa ca nu este neobisnuit ca sa fie inregistrate varfuri de putere de valori f mari - dar adesea sunt la 1/2-2/3 din impedanta nominala a boxelor.

Eu zic ca s-a inteles dar fiecare vrea sa mai adauge ceva .

bingooo!!! :aplauze
Link spre comentariu

....(offtopic). va rog puneti o poza macar , fie si cu telefonul ..... :da cred ca meritam , sau nu !? Tot povestim ,de una de alta ,dar vrem, sa vedem, cate ceva ,din partea celor care au construit, acest amplificator ..... (ontopic) ...da desigur ca e acceptabil un offset de ordinul 10mV la iesire ......

Link spre comentariu

Eu inca nu am montat piesele pe cablaj ca nu le am pe toate.

Astept cu nerabdare sa imi vina restu de componente si fac poze, chiar sunt curios cum o sa sune mai ales ca voi folosi toate componentele din schema mai putin finalii care o sa fie de la onsemi, chiar daca nu sunt ca cele de la toshiba.

Pina atunci il rog si eu pe hades12345 sa puna niste poze sa vedem cum a iesit al lui

Link spre comentariu
viewtopic.php?f=5&t=34101&start=135#p921268 ( daca nu merge copiati in browser) asta e unul din canale , celalalt este pur si simplu ..... la fel :ras: Cred ca stiti de gluma am facut montajele , dar nu sunt puse in cutie , oricum astept sa fac rost de niste driveri mai putin "radiofonici" vorba unui coleg de forum, in rest bafta maxima . Am facut comanda pe ebay , 30 de zile pana vin de la 1 februarie ca aia au acum anul nou chinezesc si cica au vacanta o luna ,,,,,, hmmm ,,,,, ma bate gandu sa plec la china , dupa ce vin tranzistori revin cu impresii P.S. pe iesire am mai exact 6 - 8 milivolti si 22 mA curentul de mers in gol icon_jook
Link spre comentariu

Tranzistorii finali pe care eu vreau sa ii pun sunt MJL21196 si MJL21195 si cred ca am o problema, i-am masurat cu un banal multimetru pentru factorul de amplificare si imi arata 33 - 34 la MJL21196 si 90 - 93 MJL21195, am cate 5 din fiecare si valorile sunt cam la felMie mi se pare ca este cam mare discrepanta intre npn si pnp, sa fie o problema asta?Pot aparea distorsiuni mai mari?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări