Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

fidek 1000w


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

poate o sa se nasca o mare controversa dar asta e...parerea mea: un amplificator dus la limita soa-ului (alimentare+-100v;Vce tranzistorilor finali 230v), numarul finalilor e prea mic(un calcul amarat: 5*150w=750 ; 750*0,7=525w putere utila).nu stiu cum au ajuns la 1kw dar nu imi place deloc; daca aceea este schema adevarata!!

Link spre comentariu

1kW e in punte sau cum se mai calculeaza 500 + 500W, adica cele 2 canale adunate, nu e puterea pe un singur canal.Rotel foloseste la o schema aproape identica si la aceeasi tensiune de alimentare, cite 4 trz finali pe ramura de cite 200W, tot la 230Vc-e, deci pe ansamblu nu e nimic ciudat.

Link spre comentariu
Vizitator black_tec

sunt de acord cu cipa in privinta puterii debitate pe canal..cu specificatia ca cei 500w sunt livrati pe o sarcina de 8 ohmi...iar in punte el dezvolta o putere de 1000w pe 16 ohmi...totusi...il contrazic intr-o privinta...in schema de alimentare se vede ca tensiunile debitate sunt de fapt de 80 de volti pe ramura...deci e posibil ca tensiunea de 100v sa fie tensiunea de alimentare la "mers in gol"...in acest caz numarul de finali nu e prea mic...in ceea ce priveste schema...nu imi place ca alimentarea are doar 2 condensatori de 6800 micro pe ramura...personal as prefera sa fie cel putin 22000micro pe ramura...in acelashi timp...as fi curios sa stiu ce transformator are acest amplificator...un alt lucru care nu imi place sunt frecventele de taiere date de rezistorii si condensatorii de la intrare...prea joasa si prea inalta...asta ar putea insemna un sunet cu ceva brum de retea ...schema in sine e simpla...nu are nevoie de nici un reglaj...nici macar de cel de ajustare a curentului de mers in gol...ceea ce nu prea imi place...da' cine sunt eu sa judec...?

Link spre comentariu

Da, e un amanunt pe care l-am scapat, deci intii trebuie lamurita chestia cu tensiunea de alimentare, de +/-80 sau 100V, ca apar diferente substantiale de putere, probabil ca a copiat chinezul tensiunea de pe condensatori, in varianta cu tensiunea mai mica, poate debita 400W/4 Ohmi sau 200W/8 Ohmi si 800W/8 Ohmi in punte, desigur ca asta e teoretic.Se poate pune un semireglabil de 1k in locul lui R52 ptr reglarea curentului de repaos, nu e o problema uriasa asta.Mie C1 mi se pare mic, mergea unul de 220...330pF acolo.

Link spre comentariu
Vizitator black_tec

asa e....se poate pune foarte usor un semireglabil...eu am zis ca fiind un produs de serie si neavand acest reglaj nu prea imi place...folosirea unor rezistoare cu toleranta mare ar putea da mici batai de cap daca reglajul nu e posibil ...asta am zis...intr-adevar un condensator mai mare dupa cum ai zis si chiar unul de 1...2,2 micro in locul celui de 22 micro pe intrare ar rezolva oarecum problema...cam atat...

Link spre comentariu
Vizitator black_tec

zal...cu scuzele de rigoare...da'mi voie sa te contrazic putin...la tensiuni de alimentare de 80 v pe ramura...un amplificator scoate in jur de 400w pe 8 ohmi(pe canal)...shi 800 w pe 16 ohmi....in punte...acest amplificator nu poate debita pe 4 ohmi pe canal sau 8 ohmi in punte...fara adaugare de tranzistori finali....in principiu...ar trebui dublatzi numarul de tranzistori finali...iar puterea pe 4 ohmi ar fi in jur de 800 w pe 8 ohmi...

Link spre comentariu

Esti foarte optimist cu puterile alea, uite un exemplu apropiat: amplif Altec, +/-80Vcc etaj final, 8 trz MJ15003 pe canal, racire permanenta cu 2 ventilatoare de 12cm (vad in schema ca si Fidek are ventilatie fortata), 2x400W/4 Ohmi sau 800W/8 Ohmi in punte. Presupunind ca are trz cit de cit originali, sau clone reusite, nu e nevoie de dublarea nr trz finali, ar trebui modificat si etajul prefinal. Cred ca au exagerat putin cu puterea declarata chinezii, dar nu mai mult ca unele firme de pe la noi... :smt003

Alt exemplu ar putea fi STK4050 care la aceleasi tensiuni, pe 8 Ohmi scoate 200W si are numai 4 trz finali (probabil de cca 150W fiecare), pastrind proportia, pe 4 Ohmi ar avea nevoie de 8 trz finali (sigur ca respectivul integrat nu e facut ptr 4 Ohmi).

Inca o data, schema e reusita, vorbesc numai de ampliful final, nu ma intereseaza corectiile si filtrele din fata, eu sint un adept al acestui tip de scheme, datorita avantajelor si comportarii in lucru, despre calitatea realizarii si a pieselor insa putem discuta o gramada, nimeni nu o sa lucreze mai constiincios decit un amator cind face ptr el insusi. Vezi realizarile lui felix, care a facut si el un amplif de tipul asta, difera trz finali.

Link spre comentariu
Vizitator black_tec

zal imi dau seama ca avem aceleasi "gusturi" in materie de scheme pentru amplificatoare...schema e reusita intr-adevar...shi sunt multe scheme de gen care au dat satisfactie deplina celor care le'au incercat...vezi colectia tehnium...amplificator facut de barbu popescu sau cel facut de sorin sava(nu mai stiu exact nr . revistelor sau anii)...scheme facute si kit...in legatura cu puterea sunt de acord ca exista si o politica de marketing...dar puterile date de mine sunt cele care ar fi normale la o astfel de tensiunea...sunt convins ca si tu stii sa calculezi puterea unui amplificator in functie de tensiunea de alimentare...bineinteles ca puterea debitata nu are legatura doar cu tensiunea de alimentare, ci si cu amplificarea in tensiune si curent...pe care nu le-am calculat..intr-adevar racirea e fortata...nici nu ma mira din moment ci filtrarea, dupa parerea mea, lasa de dorit...e totusi o chinezarie...daca nu esti convins de puterile pe care le-am dat pt acest amplificator iti pot spune cum le'am calculat si ma poti contrazice si matematic...nu ma intelege gresit ...nu vreau sa fac polemica...ci doar ca asa putem face schimb de experienta...oricine poate gresi nu-i asa?

Link spre comentariu

Pai ar fi o metoda ''babeasca'' foarte simpla: cam cit permite fiecare trz final incarcarea lui, inmultita cu nr de trz de pe o ramura, va da puterea aproximativa. Trz capsula TO3 poti sa-i incarci pina la 3/4, datorita transferului termic mai bun, ceilalti sa zicem maxim 2/3.Daca ai 5 trz a 150W fiecare pe ramura si ii poti incarca maxim 2/3, ar rezulta o putere de 500W, daca lasam o marja de siguranta mai mare la facaturi, ne putem baza pe cca 400W. Pentru alte calcule mai amanuntite, cautam SOA la trz finali si facem grafice, insa nu vor fi diferente substantiale. Metoda cu tensiunea x curentul = puterea, e periculoasa de folosit si da rezultate gresite, se poate folosi insa cu aproximatie la dimensionarea sigurantelor pe etajul final.

Link spre comentariu

Betriebsspannung: 230V~/50HzLeistungsaufnahme: 2800 Watt (max.)Eingangsimpedanz: 10k Ohm (unsymetrisch) 20k Ohm (symetrisch)Ausgangsspannung: 2 x 450W an 8 Ohm RMS 2 x 720W an 4 Ohm RMS 2 x 1000W an 2 Ohm RMS 1 x 1350W an 8 Ohm RMS 1 x 1800W an 4 Ohm RMSKlirrfaktor: < 0,05%S/N Ratio: > 100dBKanaltrennung: > 60dBSubwooferweiche: 40-200Hz / 12dB/Okt.LOW-CUT-Filter: 30/50Hz / 12dB/Okt.Abmessungen: 470 x 102 x 446mmGewicht: 21kg aici sint specificatiile

Link spre comentariu
Vizitator black_tec

zal...te rog fa-ma sa inteleg... tu vorbesti de incarcarea trz...de incarcare se tine cont la alegerea trz nu la calculul puterii, a curentului sau a tensiunii de alimentare a amplificatorului...spun asta pt ca pot sa am trz de 250 w in capsula TO3 cate 10 perechi pe canal...ca la o tensiune de alimentare de 12v sa zicem pe o sarcina de 4 ohmi ...tot 4-5 w RMS scoate...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări