Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Finali,prefinali,racire


Postări Recomandate

Banuiesc ca ai gasit AG Termopasty. Ai grija sa fie cea normala (cred ca are un H marcat pe ea), au si variante cu argint/aur. Si sa nu faci vreo confuzie cu cea termo adeziva.

Produsele lor sunt in general foarte bune.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 2 ore, Costa a spus:

Apreciez mult ca am primit si echivalentele de tranzistori enumerate ,am sa fac cautarile necesare pt ca sa pot decide in cunostinta de cauza.

ai  ff  mare  grija  in  cautarile  tale ...uneori , se poate intimpla  ca  pretul  cel  mai  mic  sa  reflecte  exact  calitatea  cea  mai  mica ...daca  vei  intilni cumva  tranzistoare  2sc5200/2sa1943  marcate  TOSIHBA , montate  din  fabrica  in  niste  statii  VLIODOR , cum  am  vazut  eu  cu  ochii  mei ,  apai  sa  stii  ca alea  sint  niste  mizerii  chinezesti  de  2  bani  gauriti ... ei  bine , de  asa  ceva  trebuie  sa  fugi  ca  de  Satana  himself ...

daca  nu  cunosti  marcajele  corecte  ale  pieselor originale  si  daca  vinezi  numai  si  numai  preturi  mici , atunci  poti  sa  iti  iei  o  tzeapa  de  nu  te  vezi ...

sincer  acum , in  zilele  de  astazi  te  poti  astepta  la  orice din  partea  chinezilor , asa  ca  , eu  unul  nu  mai  cred  ORBESTE   nici  macar  in  marcaje ... din  punctul meu  de  vedere , masuratori  efective  cu  multimetrul  ale  fiecarui  semiconductor  de  putere  SINT  ABSOLUT  OBLIGATORII  IN  2024 ...

 

Link spre comentariu

Singura metoda sa nu iei teapa cu semiconductori de putere e sa nu cumperi decat de la distribuitori autorizati, ceea ce din pacate initiatorul nu vrea sa o faca, avand in vedere ca pomeneste de o "comanda minima", pe care doar magazinele de doi bani de la noi o practica.

 

Eu as sfatui sa cumpere doar de la protehno.ro ( farnell ) sau tme.eu pentru inceput ( la mouser sau digikey e mai greu ) si sa lase magazinele de doi lei cu produse 99% contrafacute in pace.

Link spre comentariu

Despre pasta marcata cu H vorbeam si eu.

Stiu la ce magazine online se gasesc componente de calitate.

Va raspund si la comentariile pe langa subiect .

Cumpar putin si rar pt ca nu vand ,nu fac depanare ,nu am ce face cu mai mult, sunt doar un amator cu cateva proiecte .

Chiar si asa am ceva stocuri ,poate nepotelul cel mai mic care face 2ani sa fie interesat de ele.

 

 

Link spre comentariu

Salutari, @Costa,

 

Cam cate tranzistoare v-ar trebui? V-as putea ajuta cu ceva 2SA/2SC recuperati... Io nu ma pricep, dar la 2x37V, 1943/5200 nu-s prea 'mult'? Daca tot vreti la tensiune mare, Matsushita/Panasonic 2SA1535A/2SC3944A puteti folosi? Si, eventual, Toshiba 2SA1302/2SC3281... Din pacate, doar cate 2 perechi...  Sunt din amplif. Technics.

 

Toate bune.

Link spre comentariu
Acum 2 ore, Costa a spus:

Despre pasta marcata cu H vorbeam si eu.

Stiu la ce magazine online se gasesc componente de calitate.

Va raspund si la comentariile pe langa subiect .

Cumpar putin si rar pt ca nu vand ,nu fac depanare ,nu am ce face cu mai mult, sunt doar un amator cu cateva proiecte .

Chiar si asa am ceva stocuri ,poate nepotelul cel mai mic care face 2ani sa fie interesat de ele.

 

 

Nepotul va fi interesat doar daca ii captați atenția.

Sa va trăiască!

Link spre comentariu

Cautand informatii despre SOA(Safe Operating Area) ,protectie amplif audio,am ajuns pe site Rod Elliott si am gasit acolo

"The Design of Heatsinks".

Continuare cum nu se putea mai potrivita pt acest subiect.

Dupa ce am lecturat exigenta dlui Shambala(si nu numai) exprimata aici nu-mi mai pare asa de enervanta si disproportionata fata de ce poate sa faca un amator mai ales intr-o abordare minimalista .

 

 

Link spre comentariu

Nu mi se pare deloc ca @Shambala a fost prea exigent, doar citeva cerințe de bun simt. Dacă vrei exigente se pot multe dar nu-și au locul aici.

Ca ideie vezi ce am făcut eu în materie de răcire pe topicul meu cu divagatii despre LED-uri.

La ascultat muzica la un nivel "normal" într-o încăpere de 15-25mp nu-ți trebuie mulți wati, probabil ca te multumesti și cu o valoare medie de sub 1W iar cum Quad-urile de obicei stau destul de bine la randament ar fi suficiente și niște radiatoare mai amărite. Dar dacă vrei ca uneori sa poți da și mai tare atunci chiar trebuie sa te gindesti serios și la radiatoare. 

Link spre comentariu

Exigenta in sensul ca pot sa descurajeze,altfel afirmatii tehnic corecte.

Cred ca fiecare mai face uneori rabat de la varianta ideala.

Am pus in general radiatoare f bune mai putin la Quad .

Aici am improvizat ceva rezonabil.

Placa mare de Al de 2.5mm plus 2 corniere de Al de 30x30x3 fixate cu suruburi.

E bine ,incalzire usoara ,mai ales ca e folosit rar .

Plus alimentare redusa,2x35v.

Ascult zilnic la nivel optim cat sa nu bata vecinii la usa >1w sigur.

 

Link spre comentariu

Pentru audio se poate folosi cablaj metal core si SMD-uri, asigura aceeasi temperatura pentru toate componentele amplificatorului, acesta e un proiect vechi, care functioneaza in acest moment, din anii 2000, am facut si de 100w cu alti finali si prefinali, prin aceeasi metoda, le-am vandut demult.

DSCN3101.JPG

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări