Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Merita luat un amplificator clasa D ?


Postări Recomandate

Gemini cu generalizarile lui:

Concluzie:

Lipsa filtrului LC la ieșire in amplificatoarele audio in clasa D are consecințe negative semnificative, inclusiv distorsiuni de înaltă frecvență, EMI și deteriorarea difuzoarelor. Utilizarea unui filtru LC este esențială pentru a îmbunătăți performanța audio și pentru a proteja difuzoarele.

**************************************************

Si GPT:

Distorsiuni suplimentare: Fără un filtru LC, semnalul de ieșire poate fi afectat de componente de frecvențe înalte care ar putea fi prezente din cauza procesului de comutare al tranzistoarelor în amplificatorul în clasă D. Aceste componente înalte de frecvență pot introduce distorsiuni suplimentare în semnalul de ieșire.

Risc de deteriorare a difuzoarelor: Fără filtrul LC, semnalul de ieșire poate conține componente de frecvențe înalte sau artefacte care ar putea afecta difuzoarele, în special tweeter-urile și alte componente sensibile la frecvențe înalte. Acest lucru poate duce la deteriorarea sau distorsiunea difuzoarelor în timp, în special la niveluri mari de volum sau în cazul semnalelor cu energie concentrată în frecvențe înalte.

 

Editat de dumitrumy
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 79
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

La TDA 7498 la cap 4 ,pag 7 vedeti un exemplu de la producator cu schema si valori .

A facut cineva , ar face cineva fara filtru la iesire ?

Si in teoria clasei D este specificat rolul si importanta filtrului de pe iesire .

In primul rand suprima "purtatoarea " .

Editat de antonvasileeee
Link spre comentariu
Acum 22 ore, antonvasileeee a spus:

-A facut cineva , ar face cineva fara filtru la iesire ?

 

Nu am facut dar am vazut, era un amplificator pentru subwoofer. Inductanta mare a difuzorului si insensibilitatea sa la frecventa ''purtatoarei'' a permis chinezului sa nu mai planteze componentele filtrului. PCB-ul a fost gandit din proiectare pt a ocoli partea de filtru, printr-o simpla insula de cositor intre doua pad-uri apropiate.

Link spre comentariu
Acum 10 ore, the same a spus:

Ma apuc de bobinat bobine.

Crezi că pot ieși ca astea ?

Rezistență in DC denaturată doar de PCB și lipituri , saturația incepe de la 12 Amperi , adica un minim acoperitor pentru un amplificator  UcD cu 400W/ 4ohmi !

Prețul e absolut imbatabil .

Nu radiază prea mult , în comparație cu restul petărzilor destinate clasei D etc .

E o știință aparte .

Oricum  felicitări pentru provocarea tehnică , altfel nu interveneam aici .

Succes !

 

https://www.coilcraft.com/en-us/products/power/shielded-inductors/high-current-flat-wire/ser/ser29xx/ser2918h-223/

 

 

 

 

 

Link spre comentariu

Mi a venit amplificatorul

-lucratura foarte  calitativa peste medie ....

- carcasa nu este montata....dar in 3 minute se poate face....are in pachet si o surubelnita ....

-are bobine de calitate 

- radiatorul ar putea fi mai mare....

- in poza nu se vede ,cutia nu are laterale....probabil pt aerisire....

caut alimentare pt ea....12_24 v este cerinta.....cred ca ceva in jur de 20 V si amperaj mai serios este destul....

sper sa fac azi o testare....

 

Editat de Усилитель
Link spre comentariu
Acum 9 ore, Усилитель a spus:

Mi a venit amplificatorul

-lucratura foarte  calitativa peste medie ....

- carcasa nu este montata....dar in 3 minute se poate face....are in pachet si o surubelnita ....

-are bobine de calitate 

- radiatorul ar putea fi mai mare....

- in poza nu se vede ,cutia nu are laterale....probabil pt aerisire....

caut alimentare pt ea....12_24 v este cerinta.....cred ca ceva in jur de 20 V si amperaj mai serios este destul....

sper sa fac azi o testare....

 

 

Cel mai probabil pe placa aia ai TPA3116.

In pdf se zice, in primele randuri ca poate da 100w in 2 ohmi.

RMS pe 2 ohmi, probat de mine la 150hz sinus, am prins un maxim de 81w curati pana sa inceapa sa fie taiata sinusoida, asta la varianta punte-paralel, cea pentru bas.

Nu iti face griji pentru bobina pusa de chinez , e foarte buna. In testele facute de mine am probat atat cu bobinele puse de chinez care aveau 30uh cat si cu bobine facute de mine pe miez de la micrometals T130-2, bobinat 10uh cum zice in pdf, diferente infime. Eu i-am dat 26V, exact cat e limita data de pdf ca sa vad cat pot sa storc curat din integrat.

Una peste alta integratu asta face o galagie de vine politia garantat, daca ai boxe bune, si suna chiar foarte bine.

Editat de maxente
Link spre comentariu

Discutând cu un amic despre lipsa filtrelor de pe ieșirea amplificatoarelor in clasă D, amicul mă intreabă: -Este în punte? Cică amplificatoarele astea, cand sunt configurate să lucreze in punte, "purtătoarea" este in aceeasi fază, crește și scade simultan pe ambele borne a difuzorului. Scrie in notele de aplicație.

Link spre comentariu

Aseara si astazi am facut ceva auditii....nu m-a convins....

Sunetul reprodus pt ureche are toate frecventele si totusi ...suna altfel.....creierul simte ceva.....parca artificial....dupa un timp parca oboseste.......ceva asemanator cu diferenta dintre un CD si aceasi muzica in Mp3......daca ascult 30-40 min mp3 si atunci am senzatia de oboseala in loc de relaxare.....

am facut comparatia cu un banal amplificator de calculator 2+1 cu circuite integrate "clasice " ....TEAC PowerMax 500

( 2x1W + 5 W ) care suna foarte placut.....

deci parerea mea este ca nu merita  ( ok merge pt galagie - enervat vecini ,discursuri ,propaganda etc ) 

Sunt circuite integrate de putere mai serioasa facute " clasic "......gen TDA 7294V etc...

Editat de Усилитель
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări